Genel
Giriş Tarihi : 02-03-2015 11:15   Güncelleme : 02-03-2015 11:15

Bagimliliga karsi yürüdüler

Malatya’da 70 Sivil toplum Kurulusu tarafindan olusturulan kisa adi BAM olan Bagimlilikla Mücadele Platformunun düzenledigi “Bagimliliga Hayir” yürüyüsüne binlerce kisi katilarak madde bagimliligini protesto etti

Bagimliliga karsi yürüdüler

Yürüyüsü organize eden ABIGENÇ, Anka Psikiyatri, Ensar Vakfi, Hayat Vakfi, Ilim Yayma Cemiyeti, TIMAV, Mesale Dernegi öncülügünde harekete geçen 70 Sivil Toplum Kurulusu tarafindan kurulan  BAM tarafindan organize edilen  “Bagimliliga Hayir” yürüyüsü Ögretmenevi’nin önünde basladi. Yürüyüse AK Parti Genel Baskan Yardimcisi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalik, Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir, Yesilyurt Kaymakami Nesim Babahanoglu, Yesilyurt Belediye Baskani Haci Ugur Polat, Ticaret ve Sanayi Odasi Baskani Hasan Hüseyin Erkoç, Turgut Özal Tip Merkezi Bashekimi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aslan, 28 Subat döneminin tutuklu isimlerinden  Zeki Sengöz ve Fahri Memur ile Haci Bektasi Veli Kültür Vakfi Baskani Hasan Meseli, ve çok sayi da vatandas katildi. Yürüyüs Soykan Parki’nin önünde sona erdi.

ÇALIK: “GENÇLERI BAGIMLILIKTAN KKURTARMALIYIZ”

Yürüyüsü degerlendiren AK Parti Genel Baskan Yardimcisi Öznur Çalik, uyusturcu bagimliligina karsi sivil toplum kuruluslarinin anlamli bir yürüyüs düzenlediklerini kaydederek “Malatya’mizin gençliginin karsi karsiya kaldigi tehlikeyi bertaraf etmek için tüm bagimliliklara karsi kararliyiz. Bu organizasyon yapan bütün sivil toplum örgütlerine ayri ayri tesekkür ediyorum. Tüm Türkiye olarak bununla ilgili mücadele veriyoruz. Uyusturucu ile mücadele, sigara ile mücadele, alkol ile mücadele, bütün bagimlilik meselesi olan ürünlere karsi ortak mücadelemiz kararlilikla sürecek. Hükümet olarak da bu kararliyiz, Basbakanimizin baskanliginda 8 bakanligimizin organize etmis oldugu bagimlilikla mücadele konusunda çok önemli adimlar atildi ve eylem planlari belirlendi. Bu yürüyüste hem gençlerimizin bu konuda dikkatlerini çekmek,  hem de bagimliligin olusturdugu zararlara dikkat çekmek ve uyusturucudan, bagimliliktan kurtarmak için biz kararliyiz. Büyükler olarak, Malatya olarak, Türkiye olarak kararliyiz. Gençlerimizi, evlatlarimizi Insallah beraberce saglikli bir yolda yürümek için kararliligimiz göstermek için burada birlikte yürüyoruz” dedi.

 “MÜCADALE YILLARCA SÜRMELI”

Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir ise, bagimliliga hayir yürüyüsünün çok anlamli oldugunu ifade ederek “Önemli bir sosyal projede Malatyalilarin kenetlendigini, biraraya geldigini bu yürüyüste görüyoruz. Gençlerimizi yasayan bir ölü haline dönüstüren bagimliliga karsi bir direncin olusmasi için atilmis önemli bir adim burada atiliyor. Bu sori-un sadece  Malatya’nin sorunu degil, aslinda ülkemizin sorunu, dünyanin sorunu, aslinda insanligin sorunu. Burada bu soruna el atilmis olmasi, Toplumu bilinçlendirmek ve gençlerimizle ilgili projelerin gelistirilmesini önemli görüyorum. Uyusturucuya ve bagimliliga bulasmis gençlerimiz var, onlarin islahi ile ilgili projelerin gelistirilmesi çok önemli. En önemlisi de ailelerin ve toplumun bilinçlenmesidir. Bugün burada çok önemli bir adim atildi” diye konustu.

POLAT: DESTEK VERECEGIZ   

Yürüyüste konusan Yesilyurt Belediye Baskani Haci Ugur Polat ise “bugün Malatya bir kez daha gösterdi ki  kendi iradesini ortaya koyarak, sivil iradesini ortaya koyarak kötülüklere karsi, pisliklere karsi, yanlisliklara karsi, haksizliklara karsi, bir olacagiz beraber olacagiz ve bu kötülüklerin karsisinda olacagiz mesajini verdi. Bugün Malatya bu meydanda gençlerin geleceklerini karartan, bütün zulüm taraftarlarina hayir biz size karsiyiz, biz gençlerimizi koruyacagiz diye haykirarak bu meydanda ilan etti. Biz yerel yöneticiler olarak bu tür sivil dayanismalarin hep yaninda olacagiz onlarin destekçileri olacagiz. Bugün burada engelli kardeslerimizin, sporcu, bisikletli kardeslerimizin, gençlerimizin, yaslilarimizin, bayanlarimizin herkesin burada oldugunu görüyorum. Hep birlikte bütün kötülüklere bagimliliklara karsi durarak hayir diyoruz. Buradan bu yürüyüse destek veren bütün sivil toplum kuruluslarini tebrik ediyorum. Gençler bizim gelecegimizdir onlarin hayatina gelecegine sahip çikmaliyiz" diye ifade etti.

SENGÖZ :HAYATI BIR SORUN

Bagimlilik yürüyüsüne katilan ve 28 Subat döneminin Malatya’daki tutuklu ismi ve 7 yil cezaevinde yatan Zeki Sengöz de anlamli bir etkinlik olarak degerlendirdigi yürüyüse katilarak destek verdi. Sengöz “Bu hayati bir sorun. Dünyayi ilgilendiren bir sorun. Bu meselede her birimizin üzerine düsen büyük sorumluklari var. Halk olarak, millet olarak, toplum olarak, esnafindan, isçisinden tutun sivil toplum kuruluslarinin bütününün buna ciddi oranda katki vermesi gerekiyor” diyerek düsüncelerini açikladi.