Malatya
Giriş Tarihi : 30-03-2017 17:27   Güncelleme : 30-03-2017 17:27

Bagimliliga Karsi Savas Açtilar

Bagimliliga karsi 3 yildir mücadele eden ve bunda da önemli basarilar elde eden Malatya Ilim ve Arastirma Dernegi Baskani Murat Göncü, “Bagimlilikla mücadele için çalismalarimizi sürdürüyoruz ama ilimizdeki tedavi alanlari bunun için yetersiz. Bagimlilikla mücadele hastanesi ilimizde açilmali çünkü Malatya’da bu hastaneye çok fazla ihtiyaç var.” dedi

Bagimliliga Karsi Savas Açtilar

Rahime Gül Erbas ( Özel Haber)

Malatya Ilim ve Arastirma Dernegi Baskani Murat Güncü ve Dernek yönetim üyesi Kemal Eskisindi kendi imkânlari ile Tandogan Gençlik merkezinde bagimlilikla mücadele ediyorlar. Buraya gelen gençleri futbol ve çesitli faaliyetlerle madde kullanimindan uzaklastirmak istiyorlar. Buradaki insanlarin kendi mahallesinin insanlari oldugu için onlari anladiklarini, nasil bir hayat tarzlari oldugunu bildiklerini dile getiren Malatya Ilim ve Arastirma Dernek Baskani Murat Güncü sunlari ifade etti: “  Bizim asil bransimiz ilim. 10 sene medreselerde egitim aldik. Talebelerimiz vardi onlarin icazetlerini verdik. Daha talebe almadik.  Bu süreçte mahalledeki arkadaslar bizden talepte bulundular. Bizim bu ise el atmamizin en büyük sebebi bu. Dogma büyüme bu mahalleliyim. Onlar nasil bir süreç yasiyorlar,  nasil bir hayat tarzlari var çok iyi biliyoruz. Allah bize nasip etti bu ise girdik. Mahalleli de çok sevindi. Bu vesile ile buraya gidip, gelmeye basladik arkadaslarla ilgilendik. Bagimlilardan talepte bulunanlar oldu ‘Hastaneye gidecegiz, yapamiyoruz, nasil kurtuluruz bu isten.’ Diye. Birkaç arkadasimizi devlet hastanesine yatirdik. Ama orasi da uyusturucu birimi ile alakali degil. Hocalarimiz ilgilendi ama onlar da bunun farkina vardilar. Su anda galiba 20 yataklik bir yer hazirlaniyor. Biz AMATEM’ deki yataklarin yetersiz oldugunu Vali Bey’e ilettik. Bir kaç is adami ile beraber de Valimizin yanina gittik. Is adami arkadaslar ‘ Bize yer verirseniz biz hastaneyi yapariz’ dediler.”

“ÖZEL BIR HASTANENIN OLMASI GEREKIYOR”

Göncü: “Bu is için özel bir hastanenin olmasi gerekiyor. Bu hastane ile ilgili alt yapilar hazirlanacak.  Hastalarimiz tedavi edilirken bir yandan da gerekli bilinçlendirmeler yapilacak, egitimler verilecek. Egitimler verilirken burada biz devreye girecegiz, dini boyutta veyahut ta maneviyatlarini belli bir seviyeye getirmek için çalismalar yapacagiz. 6 ay sürecinde bizim de onlarla alakadar olmamiz gerekiyor. Onlar bu direnci bulup kurtulabilsinler bu isten” dedi.

“ AILELER HEM MADDI HEM MANEVI ANLAMDA DESTEKLENMELI”

Göncü sözlerini su sekilde sürdürdü: “Bagimli olan ve uyusturucu ile ilgisi olan insanlarin aileleri genelde sikintili, psikolojikmen hem hanimlarina hem çocuklarina yansiyor. Bu arkadaslar genelde çok agresif, sinirli ve yikici olabiliyorlar. Ister istemez bu ailelerine yansiyor. Yeri geliyor hanimlarini, çocuklarini dövüyorlar.  Hatta bunu yapip ta evlatlari da arkalarinda yapan arkadaslarimiz var. Su anda baba ogul ceza evindeler. Biz bagimlilari destekliyoruz ama bu süreçte ailelerin de desteklenmesi lazim, bilinçlendirilmesi gerekiyor. Bagimli olanlar, kit kanaat geçinen insanlar veyahut ta bu isin satisini yapip para kazanan insanlar. Bunlar tedavi için aldiginda evine para götüremeyince aileleri perisan oluyor. Bagimlilarin aileleri hem maddi hem de maddi anlamda desteklenmeli. Bu yönden de bunlarin desteklenmesi gerekiyor. Bu nokta da tikandigimiz için ileriye gidemiyoruz.”

“SPORLA GENÇLERI BAGIMLILIKTAN UZAK TUTMAYA ÇALISIYORUZ”

 

Bagimlilikla mücadele için bir futbol kulübü kurduklarini vurgulayan Göncü sunlari söyledi: “Tandogan Spor kulübünü arkadaslarla kurduk.  Gençleri bir araya toplayarak futbol oynuyorlar. Sponsorumuz yok, sponsor olmaktansa bizim kendi gençlerimiz kendi ceplerinden verdikleri aidat ile ayakta tutmaya çalisiyorlar kulübü. Bu gençlerin içinde bagimlilarda var, bu ise meyilli olanlar da, kullanip birakanlar da var. Onlarin uyusturucuya düsmemesi için gayret ediyoruz. Bize destek olmalari lazim spor dallarini çogaltarak daha çok kisiye ulasalim Spor kulübünü Vali Bey’e de söyledik, onlara ulasabiliriz dedik. Çünkü biz onlarin içindeyiz. Ayni mahallede yasiyoruz.”

“TOPLUMA KAZANDIRILABILIRLER”

Bu isi 3 senedir yaptigini söyleyen Göncü su ifadeleri kullandi: “Gönüllü olarak 3 senedir yapiyoruz. Bunun daha ileriye gitmesi, lazim gidebilir de. Bu arkadaslarin tedavileri bittikten sonra is ortami da saglanabilir, topluma kazandirilabilir.  Tedavi olmak isteyen var ama tedavi olurken aileme, çocuklarima kim bakacak diye tedavi olmuyorlar. Bir çikmaz var. El atilsa bu is bitecek. El atilsa, sahiplenildiklerini görseler kendiliginden çözecekler. “

“SODES’E BIR PROJE HAZIRLADIK”

 Göncü: “Bir proje hazirladik SODES’e, geçerse güzel bir proje. El sanatlari, ebru, müzik, spor, masa tenisi dersleri verebilecek arkadaslarimiz var biz bu arkadaslari bu proje ile degerlendirmek istiyoruz. Bunlar olursa daha da genis bir sahaya açilacagiz.  Bos bir arsamiz var orayi yeniden düzenlemek istiyoruz. Gençlere saha yapmayi planliyoruz. Çünkü orayi saha yaparak mahalleyi de bu isin içine çekmek istiyoruz. Hoca olarak ikimiz çalisiyoruz burada 3 tane de bayan hocamiz var. Alakadar olan baska arkadaslarimiz da var. Kur’an’i Kerim dersleri yapiyoruz. Cuma aksamlari sohbet yapiyoruz onlari toplayarak. Gençleri bilinçlendirmek için yapiyoruz az da olsa bir sey ögrenseler onlari yapacaklari kötü seylerden uzak tutacaktir. Amacimiz bu kahveye, kötü ortamlara bir alternatif olsun istiyoruz. Bütün mahalle kullansin istiyoruz. Bizim bir beklentimiz yok tek istegimiz bu arkadaslarimiza yardimci olmak. Insallah rabbim becerttirir.” ifadelerini kullandi.

“YASI BÜYÜK OLANLARDA DAHA ÇOK ZORLANIYORUZ”

Ayni mahallede onlarla yasadiklari için daha etkili olduklarini ifade eden Göncü sözlerini söyle sürdürdü: “Buraya gelip uyusturucudan kurtulan arkadaslarimiz oldu. Yeni baslayanlardan kurtulan arkadaslarimiz oldu ama yillardir kullananlar birakmadilar. Eskilerde sikinti çekiyoruz. 40-45 yas üstü olanlar zorlaniyoruz. Malatya’da daha çok bonzai kullaniyorlar. Içtikten sonra vücutta ciddi agrilar yapiyor içenlerde bunun farkinda bir tutuldular mi daha birakamiyorlar. 2 saatte bir almazlarsa kriz geçiriyorlar. Satisi ilimizde birçok yerde yapiliyor. Birakmak isteyenlere yardimci olmak istiyoruz gerisi devletin isi. Burada bagimlilikla mücadelemizde 3. senemiz. Biz onlarin içinden geldigimiz için ayni mahalleden oldugumuz için etkiliyiz. Onlarin nasil bir psikolojide olduklarini, nasil bir hayat yasadiklarini, onlari burada nasil alikoyariz, nasil onlara ulasiriz biliyoruz. Onlarla muhatap olurken de bize öncelik veriyorlar. Onlarin derdini dinleyecegimizi, onlari anlayacagimizi çok iyi biliyorlar.”

“YESILAY’LA BAGLANTILI ÇALISIYORUZ”

Göncü: “ Burada Yesilay’la baglantili çalisiyoruz. BAM’la henüz baglanti kuramadik. BAM’in çalisma sistemi nasil bilmiyorum. Onlardaki imkânlar biz de olsa sahada daha etkili oluruz diye düsünüyorum.  Bu iste maddiyat ta önemli. Tedavisi yapilsin. Tedavi sürerken bu kisinin ailesine sahip çikilsin bizim istedigimiz bu. Gaziantep’te bagimlilikla ilgili bir hastane var. Sehir ortamindan uzak, orada sistemli bir sekilde tedavi ediliyorlar. Malatya’ya da böyle bir hastane kazandirmaliyiz. Böyle bir hastane ihtiyaç var. Bunu yapacak is adamlari var. Biz bu binayi almadan önce de burasi bagimlilarin bir merkezi gibi idi. Isiklari yoktu, gelip burada sessizce oturup âlem yapip gidiyorlarmis. Biz burayi düzenledikten sonra daha gelmediler, kesildiler elhamdülillah.” dedi.

“BENIM MESELEM DEGIL ÜMMETIN MESELESI”

Göncü son olarak sunlari ifade etti: “ Bu benim meselem degil ümmetin meselesi ben o gözle bakiyorum. Cumhurbaskanimiz ‘Milli olalim, seferberlik baslatalim’ diyor. Çorbada tuzumuz olsun diye gayret ediyoruz. Onlar bozarken biz yapalim diye ugrasiyoruz. Devletimiz 8 bakandan olusan bir uyusturucu ile mücadele birimi kurdu. Öznur Çalik galiba bu birimden sorumlu. Ama onunla konusma, görüsme sansimiz olmadi. Bu çocuklar bizim memleketin çocuklari bunlarin zayi olmasi bizi üzüyor. Çocuklarimizi bizden çalmislar.” Dedi.