Sağlık
Giriş Tarihi : 03-03-2017 15:46   Güncelleme : 03-03-2017 15:46

Bagimli 5 kadindan Sadece 1’i Tedavi Görüyor!

Dünya genelindeki bagimlilarin üçte birini kadinlarin ve genç kizlarin olusturduguna dikkat çeken Prof. Dr. Sevil Atasoy, “Bu sayi, gelir düzeyi yüksek ülkelerde daha fazla. Yapisal, sosyal, kültürel ve kisisel nedenler bagimli kadinlarin tedavi merkezlerine basvurmasini engelliyor” dedi. Uyusturucu suçlarindan tutuklanan kadin sayisinda da artis oldugunu vurgulayan Atasoy, bagimli 5 kadindan sadece 1’inin tedavi gördügünün da altini çizdi

Bagimli 5 kadindan Sadece 1’i Tedavi Görüyor!

Birlesmis Milletler (BM) Uluslararasi Uyusturucu Kontrol Kurulu üyesi ve Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardimcisi, Bagimlilik ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy, 8 Mart Dünya Kadinlar Günü’ne iliskin yaptigi açiklamada dünyanin birçok ülkesinde geçtigimiz yillara göre uyusturucu bagimlisi kadinlarin sayisindaki artisin erkeklere oranla çok daha yüksek bir noktaya ulastigini söyledi.

BAGIMLILIGI ÖNLEMEYE YÖNELIK DAHA FAZLA KAYNAK AYRILMALI!

Bu duruma karsi uyusturucu politikalarinda ve mücadele programlarinda gerekli çalismalarin yapilmasi gerektiginin altini çizen Prof. Dr. Sevil Atasoy, su degerlendirmelerde bulundu: “Bu beklenmedik durum, hükümetlerin uyusturucu politikalarinda ve mücadele programlarinda kadin sayisindaki artisi göz önüne almalarini gerektiriyor. Bu çerçevede, bagimli kadinlarin saglik kurumlarina ulasimini mümkün kilmali ve tedavilerine, ayrica kadinlar arasinda uyusturucu bagimliliginin yayginlasmasini önlemeye daha fazla kaynak ayirmalilar. Öte yandan uyusturucu madde kullanan ya da uyusturucu suçundan mahkûm olan kadinlarin ve ailelerinin de haklarinin gözetilmesine ihtiyaç bulunuyor.”

BAGIMLI 5 KADINDAN SADECE 1’I TEDAVI GÖRÜYOR

Dünya genelindeki bagimlilarin üçte birini kadinlarin ve genç kizlarin olusturdugunun altini çizen Prof. Dr. Sevil Atasoy, “Bu sayi, gelir düzeyi yüksek ülkelerde daha fazla. Yapisal, sosyal, kültürel ve kisisel nedenler bagimli kadinlarin tedavi merkezlerine basvurmasini engelliyor. Bu yüzden bagimli kadinlarin sadece beste biri tedavi görüyor. Kadinlar erkeklere göre daha çok reçeteye tabi narkotikler ve anksiyete ilaçlari kullanmaktalar. Dolayisiyla esrar ya da eroin yerine adi geçen ilaçlara karsi bagimlilik gelisiyor. Örnegin Almanya ve Sirbistan’da reçeteye tabi ilaç doz asimindan ölen kadin sayisi erkeklere oranla çok daha fazla” diye konustu.

UYUSTURUCU SUÇLARDAN TUTUKLANAN KADIN SAYISI ARTIYOR!

Öte yandan uyusturucu baglantili suçlardan tutuklanan kadin sayisinda da artis gözlendigini belirten Prof. Dr. Sevil Atasoy, “Kadin mahkûmlar ve seks isçileri baslica risk gruplari arasinda. Ayrica cezaevine düstükten sonra bagimli olan kadin sayisi da erkeklere göre daha yüksek. Seks isçiligi ile madde bagimliligi arasinda da güçlü bir iliski var. Birçok kadin uyusturucu parasi kazanabilmek amaciyla seks isçiligine yöneldigi gibi, bu alanda çalisanlar isin gerekleri ve dogasiyla basa çikabilmek için uyusturucu kullaniyor. Kadin mahkûmlar ise evlerinden, aile ve çevrelerinden uzakta kalmanin olusturdugu stres ve buna bagli olarak gelisen çesitli ruhsal sorunlar nedeniyle de madde kullaniyor. Tam da bu nedenlerle gerek cezaevlerindeki kadinlara gerekse seks isçilerine yönelik özel önleme programlarinin uygulanmasi gerekiyor” dedi.