Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-03-2012 16:23   Güncelleme : 08-03-2012 16:23

'Bag-Kur'lu esnaflar bu imkanlardan faydalanmali

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Malatya Il Müdürü Mustafa Yilmaz, esnafi, Bag-Kur prim borçlarinin yeniden yapilandirilmasi kapsamindaki imkanlardan faydalanmaya çagirdi.

'Bag-Kur'lu esnaflar bu imkanlardan faydalanmali
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Malatya Il Müdürü Mustafa Yilmaz, esnafi, Bag-Kur prim borçlarinin yeniden yapilandirilmasi kapsamindaki imkanlardan faydalanmaya çagirdi.
Yilmaz, düzenledigi basin toplantisinda, yeni bir düzenlemeyle Bag-Kur'lu isçi çalistiran kisilerden prim tahsilatlarinin otomatik icra sistemiyle tahsil edilecegini söyledi.
Tarim sigortalarinin da buna dahil oldugunu anlatan Yilmaz, ''Bunlarin primleri zamaninda ödenmemis olursa sistem otomatik olarak icra yoluna yönlendirecek. Cebri icra yolu ile de primlerin tahsili yoluna gidilecek'' dedi.
Malatya'da 35 bin 269 4/b sigortalisi, yani Bag-Kur'lu oldugunu kaydeden Yilmaz, ''Bu 4/b sigortalilarinin bir an önce müdürlüklerimize müracaat ederek, isterlerse 6183 sayili yasanin 48. maddesi çerçevesinde 36 aya kadar prim borçlarini yapilandirabilirler. Prim borçlarini yapilandirdiklarinda bunlar ve bakmakla yükümlü olduklari herkes, saglik hizmetlerinden faydalanabilecek'' diye konustu.
Yilmaz, 4/b sigortalilarinin 60 gün ve üzerinde prim borcu olmasi halinde saglik hizmetlerinden yararlanamadigini animsatti. Prim borcu olan Bag-Kur'lularin, yani 4/b sigortalilarinin, yapilandirmadiklari taktirde prim borçlarinin cebri icra yoluyla yapilacagini ifade eden Yilmaz, ''Cebri icra, mal beyaninda bulunmayi gerektirir. Bulunulmadiginda tutuklama karari çikabilecek bir yoldur. Böyle seylerle karsilasmamalari için 4/b sigortalilarimizin, yani Bag-Kur'lu esnaflarimiza bir an önce il müdürlüklerine müracaat ederek bu imkanlardan faydalanmalarini tavsiye ediyoruz'' ifadesini kullandi.
Prim borçlarinin ödenmesine iliskin sürece deginen Mustafa Yilmaz, ''Prim borçlari sisteme girmesinden sonra, örnegin bu aya ait prim borçlarini önümüzdeki aya kadar ödeme imkani var. Ondan sonraki süreç içerisinde bunlar gecikmis prim borçlari olarak devreye giriyor. Sistem de bunlari otomatik olarak icra yoluna atacak'' dedi.