Malatya
Giriş Tarihi : 31-05-2021 16:26   Güncelleme : 31-05-2021 16:30

Badem Ormanı Aşılanarak Köylüye Teslim Edilecek

Doğanşehir İlçesi Hudut Mahallesi kırsalında 2006 yılında ekim yoluyla oluşturulan badem ormanları rehabilite edilecek. Malatya Orman İşletme Müdürlüğü tarafından oluşturulan ormanlarda inceleme yapan yetkililer orman varlığının birkaç yıl içinde mahalle halkına ekonomik destek verecek hale geleceğini ifade ettiler.

Badem Ormanı Aşılanarak Köylüye Teslim Edilecek

Doğanşehir Hudut Mahallesi sınırları içinde yer alan badem ağaçlandırma sahası ile ilgili Doğanşehir Orman İşletme Şefi Şeyma Aygün Safça, alanda yapılan çalışmalar hakkında; “Burası 2006 yılında ekim suretiyle hayata geçirilen ve şu andaki gençlik çağında olan badem sahamızdır. Burada yaklaşık 15 hektarlık bir alan üzerinde 2006 yılında ekim yoluyla ağaçlandırma yapılmıştır. Badem ağacında tutmama olayı yok denecek kadar az olduğu, gelir getirici bir ağaç olduğu için de bölge halkı tarafından tercih edilen bir ağaç cinsidir” ifadelerini kullanarak alanı tanıttı.  

MEYVE AĞAÇLARINA ÖNEM VERİYORUZ

Badem Ağaçlandırmasıyla ilgili bilgi veren Elazığ Orman Bölge Müdürü M.Salih Çetiner ise sahada yaptığı değerlendirmede şunları söyledi. “Bu alanda meyve verimine yönelik ve ağaca form vermek için budama çalışması yapıyoruz. Gerekirse de bu bölgeye uygun anaç badem çabuklarıyla yeni bir aşılama çalışması da yapmayı düşünüyoruz. Böylelikle orman dışı, odun dışı ürünlerden yararlanma düsturu içinde bölge halkının da gelirine katkı sunmayı hedefliyoruz. Böylelikle bölge halkı buranın bademlerini toplayıp satarak da kendilerine ek gelir sağlayabilecekler. Orman Genel Müdürlüğü olarak Orman köylümüzün her zaman yanındayız. Gelir getirici bir tür ağaçlandırma çalışmalarına bu nedenle önem veriyoruz” dedi.

Diğer yandan Malatya bölgesinde yapılan ağaçlandırmanın yüzde 10’u ise badem ağaçlarından oluşmakta olduğu ve Malatya özelinde yaklaşık 5 bin hektar alanda badim sahası olduğu belirtildi. Badem ağacının bölgede kuruma oranındın düşük olduğu ve dayanıklı olduğu kaydedilerek, akaysa ve benzeri ağaçların kuruması halinde yerine badem fidanı dikildiği kaydedildi.

 

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)