Genel
Giriş Tarihi : 06-01-2021 17:52   Güncelleme : 06-01-2021 17:52

Baca Temizliğini Önemseyin!

Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Malatya İtfaiye Dairesi Başkanı M. Hanifi Acar baca temizliğinin önemine değinerek,  “Kış aylarını yaşadığımız şu günlerde hala bacalarınızı temizlemediyseniz daha fazla geç kalmadan temizleyiniz” diyerek uyarıda bulundu

Baca Temizliğini Önemseyin!

Acar, açıklamasının devamında ise uyarılarını şu şekilde yeniledi. “İlimiz Malatya da her yıl ortalama 25 ila 40 arası baca yangınları ile karşılaşıyoruz ve yangınlar sadece bacada kalmayıp, bazen büyük felaketlere neden oluyor. Türkiye'de her yıl bina yangınlarının yüzde 20’si temizlenmeyen bacalardan ileri gelmektedir. Bacalar temizlenmediğinden dolayı milyarlarca liralık konutlar yanarak tahrip olmaktadır. Temizlenmemiş ve doğru kurulmamış sobalardan dolayı özellikle rüzgârlı havalarda evlerde baca tepmesi dediğimiz olaylar sık aralıklarla meydana gelmektedir. Baca gazının tepmesi sonucu gaz içinde bulunan çok zehirli karbon monoksit gazı zehirlenmelere neden olmaktadır. Yılda en az bir defa bacaların temizlenmesi gereklidir.”

TEMİZLENMEYEN BACALAR ZEHİRLENMELERE NEDEN OLUR

Temizlenmeyen bacaların enerji tasarrufu anlamında da olumsuz etkilere neden olduğunu hatırlatarak,  uyarılarını şu şekilde sürdürüldü. “ Bacalar temizlenmediği ve yakıcılar eksik ve verimsiz yanmaktadır. Eksik yanma sonucu oluşan kirli gazlar ve partiküller baca tıkanmasına neden olmaktadır. Böylece her yıl onlarca kişi evlerinde zehirlenmekte ve hatta ölmektedirler. Bir binanın yıllık baca temizleme maliyeti ise bina büyüklüğüne bağlı olarak 40-150 TL. arasında değişmektedir. Bacalarda mutlaka baca başlığı kullanılmalıdır. Aksi durumda rüzgarlı havalarda zararlı ve zehirli gazlar teperek zehirlenmelere neden olur. Bacalar yeterli oranda yalıtımlı olmalıdır. Yalıtılmamış bacalar hızlı şekilde soğur. Soğuyan bacalarda sıcak gaz içindeki nem yoğunlaşarak bacalarda daha hızlı tıkanmalara ve duvarlarda lekelenmelere neden olur. Sobada baca çekişi ve yanma verimliliği düşer. Zehirlenmelerin ana sebeplerinden biride sobaların ve şofbenlerin doğru şekilde doğru yere kurulmamasıdır. Soba ve şofben kurarken nelere dikkat edileceği detaylı bir şekilde anlatılmalıdır. Borularla ilgili gerekli kurallar öğretilmelidir. Bu bilgiler halkımıza doğru şekilde anlatılmalıdır.”

A. Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz(Özel Haber)