Malatya
Giriş Tarihi : 30-09-2021 17:56   Güncelleme : 30-09-2021 17:56

Baca Temizliğine Dikkat

Uzmanlar vatandaşları baca temizliğinin yapılması konusunda uyararak, İtfaiye teşkilatının verilerine göre Malatya’da her yıl yaklaşık 40 yangının dikkat edilmeyen baca temizliğinden kaynaklandığını söyledi.

Baca Temizliğine Dikkat

 

Sonbahar geldiğini hissettirmeye başladı. Sıcaklığın 30 derecenin altında düşmesi ve Ekim ayına sayılı günler kalması nedeniyle vatandaşlar kışlık yakıt ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Birçok vatandaşın gözünden kaçan ve yangınlara hatta soba zehirlenmelerine neden olan Baca tıkanıklığı için uzmanlar uyarıda bulundu, “Baca temizliği yapmadan sobanızı yakmayın!”

Kent genelinde kış hazırlıkları başladı. Odun ve kömür alışverişini yapan vatandaşlar için İş Güvenliği Uzmanı İlhan Barış vatandaşları uyardı. Kış aylarında soba zehirlenmesi yüzünden her yıl onlarca kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Barış, yangınlara neden olduğunu da değindi. Her yıl Haziran ve Eylül ayında Baca kontrolü ve temizliğinin yapılmasının ideal olduğunu vurgulayan Barış, sözlerine şu şekilde devam etti;” Kış soğukları bu yıl fazlaca kendi hissettirecek. Bu nedenle vatandaşlarımız erkenden hazırlıklarına başladı. Soba yakmadan önce en çok dikkat etmemiz gereken şey Baca temizliği. Bacaların içerisinde önceki yıldan kalan kurum ve kalıntıların haricinde dış etkenlerin neden olduğu kirliliklerde olabiliyor. Bunların en başında kuş yuvaları geliyor. Vatandaş dışarıdan bacanın temiz olup olmadığını göremiyor. Bu nedenle de temizliğin gereksiz olacağını düşünüyor. Temizlik için bu işi yapan işletmelerden veya kişilerden de destek alabilirler.”

Baca tıkanıklığı nedeniyle dumanın sobadan içeriye doğru döndüğünden bahseden Barış,” Soba zehirlenmelerin büyük çoğunluğu bu nedenden doğuyor. Baca tıkalı olduğu için soba işlevini gerçekleştiremiyor. Haliyle duman içeriye doluyor. Ne yazık ki her yıl onlarca vatandaşımız soba zehirlenmesinden dolayı hayatını kaybediyor. Bu çok üzücü bir durum. Bu tarz  olayların yaşanmaması için Baca temizliğine dikkat edilmesi gerekiyor.” dedi.  Kuş yuvası ve biriken soba isi ve kurumunun sobanın aleviyle buluşması halinde yangına neden olabileceğini aktaran Barış,” Baca kirleri soba aleviyle buluştuğunda hanede yangına neden olabiliyor. Fazlaca ısınan baca kanalından alev çatıya sıçrayabiliyor ve korkunç denilebilecek olaylar yaşanabiliyor. Hem kendi hem de çevremizdeki vatandaşlarımız için bu hususta oldukça hassas olmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER