Malatya
Giriş Tarihi : 30-01-2018 15:36   Güncelleme : 30-01-2018 15:36

Ayrimsiz Kosulsuz Kadro Talebi

Cumhuriyet Halk Partisi Il Baskani Enver Kiraz’i ziyaret eden Taseron Isçiler Il baskanliginda açiklama yaparak kadro disi birakildiklari dile getirdi. Baskan Kiraz ise, Hükümete seslenerek Taseron Isçilerin ayrimsiz ve kosulsuz bir sekilde kadroya alinmasini talep etti

Ayrimsiz Kosulsuz Kadro Talebi

 

M. ALI GÜNAYDIN

Karayollari 81 sube de çalisan taseron isçiler, CHP Il Baskanligini ziyaret etti. Il Baskani Enver Kiraz’la birlikte basin açiklamasi yapan Isçiler, yilin 365 gününde çalistiklarini belirterek kadro istedi. Il baskani Enver Kiraz ise, Bizim istedigimiz sudur. 1 ayrimsiz 2 kosulsuz tüm Taseronlara kadronun verilmesidir. Isçi arasinda ayrim yapmak dünyanin hiçbir yerinde hiçbir hükümete yakismaz. Bir diger önemli problem de sudur taseronlar kadroya geçiyor ama ayni asgari ücretle orada da çalismaya devam ediyorlar” dedi.

Taseron isçilerin birçok sikintisi olduguna dikkat çeken CHP Il Baskani Enver Kiraz, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak taseronun ortadan kaldirilmasini defalarca ifade ettik. Tabii gelinen nokta aslinda bizim taleplerimiz açisindan en azindan taseronun kadroya geçiriliyor olmasi, bir adimin atiliyor olmasi önemli bir durum. Tabi dünyada belki çok örnegi de yok. Gerçekten bu konularin tümünü belki Cumhuriyet Halk Partisi sayesinde gerçeklestiriyoruz. Birçok isçi karayollarinda çalisan, birçok sektörde çalisan, birçok kamu iktisadi tesekkül de çalisan taseronlar su an büyük bir sikinti yasiyorlar. Birçoguna kadro verilmiyor. Binlerce isçi su anda kadrosuz çalismaya devam ediyor. Tabii bunun en büyük sikintilarindan birisi buradaki karayollarinda gördügünüz gibi 7/24 saat çalisiyorlar. Bu isçilerimiz sadece asgari ücret aliyor aliyorlar ve mesai almiyorlar. Bunlarla birlikte karayollarinda çalisan ve orada mutfakta çalisan bulasikçisi, temizlikçisi güvenlik görevlisi, çaycisi… Bunlarin tümü kadro aliyor. Alsin elbette. Onlarin da hakki ama gerçek anlamda karayollarinda çalisan karayolu isçisi kadro alamiyor. Böyle ilginç anlamsiz bir durum ile maalesef karsi karsiyayiz. Tabii çalistirirken ayrim yapmiyorsun. Ayni isi bu arkadaslara da yaptiriyorsun. Ama kadroya gelirken büyük bir ayrim yapiyorsun” diye konustu.

“AYRIMSIZ VE KOSULSUZ KADRO VERILSIN”

Isçilerin ayrimsiz ve kosulsuz bir sekilde kadroya alinmasini hükümetten talep eden Kiraz konusmalarinin devaminda sunlari dile getirdi, “Isçi arasinda ayrim yapmak dünyanin hiçbir yerinde hiçbir hükümete yakismaz. Bunu defalarca ifade ettik. Dolayisiyla isçisini birbirinden ayiran bir hükümetten aslinda kimseye fayda gelmez. Dolayisiyla Bu süre taseron yasasinin kanun hükmünde kararname ile çikariliyor olmasi da bu sorunlari yaratiyor. Çünkü mecliste halkin bu isçilerimizin oy verdigim milletvekilleri tarafindan ayrintili olarak degerlendirilmiyor. Ayrintili olarak degerlendirilmesi için tartisilmasi için maalesef böyle Bu arkadaslar da gördügünüz gibi önemli magduriyetler yaratiliyor. Bizim istedigimiz sudur. 1 ayrimsiz 2 kosulsuz tüm Taseronlara kadronun verilmesidir. Dolayisiyla buna mecliste yasallastirarak uzun dönemde güvenceye alinmasi. Çünkü kanun hükmünde kararnameler OHAL süresince çikiyor. 1 yil sonra 2019'da seçimler var. Dolayisiyla Bu seçimlerde bir iktidar durumu olustugunda mutlaka bu verdigimiz sözün arkasinda duracagiz. Ve taseronlarimiza ayrimsiz, kosulsuz tüm taseronlari kadroya geçmesinin önünü açacak adimlari atacagiz. Bir diger önemli problem de sudur taseronlar kadroya geçiyor ama ayni asgari ücretle orada da çalismaya devam ediyorlar. Aslinda kadroya geçtiklerinde kadrolu su anki kadrolari hangi sartlarda çalisiyorsa bu sartlarda çalisiyor olmalari gerekiyor. Bir adim üstten baslamalari gerekiyor. Ve kurumlar da geriye dogru haklarindan feragat ettiklerine dair bir belge imza aliyorlar. Bu da aslinda önemli bir durum degerlendirmesi gereken bir durum ve kazanmis olan haklari ile birlikte maaslari da su an ki kadrolulari nasil maas aliyorsa o sekilde degerlendirilmeleridir.”

Karayollari 81 sube de çalisan taseron isçilerden Aziz Metin ise, kadro disi birakildiklarini belirterek, “Karayollari 81 sube de çalisan taseron isçileriz. Karayollari rutin bakim ve onarimina yapmaktayiz. Karayollarinda çalisan kadrolu personel ile ayni isi yapmaktayiz. Ne yazik ki kadro disi birakildik. Bunun sebebi ise anahtar teslimi çalistigimiz için diyorlar. Bizler yol yapmiyoruz, köprü yapmiyoruz, tünel yapmiyoruz, birebir 365 gün ayni islerde çalisiyoruz. Hakkimizi istiyoruz” dedi.