Ekonomi
Giriş Tarihi : 30-08-2021 10:56   Güncelleme : 30-08-2021 10:56

Ayakkabıcılar Pandemi Açığını Kapatmaya Başladı

Pandemiden en çok etkilenen sektörlerden olan ayakkabı ve saraciye sektörleri Covit-19 virüsünün aşısının bulunması ve normalleşme adımlarının atılması sonrasında yeniden hareketlenmeye başladı. Okullarda yüz yüze eğitimin 6 Eylül’de başlanacağının duyurulmasının ardından sektörde umutlu bekleyiş devam ediyor.

Ayakkabıcılar Pandemi Açığını Kapatmaya Başladı

Pandemi nedeniyle bir yıldan uzun süredir yüz yüze eğitime kapalı olan okulların Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeniden açılacağını açıklaması esnafları umutlandırdı. Pandemi sebebiyle yüz yüze eğitime uzun bir süre ara verilmesi yüzünden sıkıntılı zamanlar geçiren esnaflar, yüz yüze eğitimin yeniden başlayacak olmasıyla büyük mutluluk yaşıyor.

Yüz yüze eğitim duyurusunun yapılmasının ardından Ayakkabı satışlarının arttığını söyleyen Ayakkabıcı Hüseyin Toker, ayakkabı üreten firmaların da bu haberle birlikte hazırlıklarını tamamladığını söyledi. Toker, ”Milli Eğitim Bakanımızın açıklamasıyla 6 Eylül’den itibaren okullarımız açılacak. Yaklaşık 2 yıldır okul hareketliliğini bekleyen esnafımız duraksamadaydı. Bu haberle birlikte bir heyecan yaşamaya başladık. 6 Eylül itibarıyla yüz yüze eğitim başlayacak inşallah. Bakanımız okulların kesin açılacağını söyledi. İki yıldır bizler maalesef okul dönemini hiç yaşamadık. Yüz yüze eğitimin başlayacak olması bizde bir heyecan oluşturdu. Bütün ayakkabıcı, kırtasiyeci, çantacı esnafımızda ve dolaylı olarak binlerce esnafımızda aynı şekilde bir heyecan oluşturdu. İnşallah, sektör kendini biraz yukarı taşıyacak. İnşallah, bu çektiğimiz sıkıntıları, olumsuzlukları 6 ay ya da 1 sene içerisinde bu tempoyla gidersek kapatırız. Tüm esnafımıza Allah yardım etsin.” diye konuştu.

Hammadde fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle ayakkabı fiyatlarında da fiyat artışının olduğunu ancak bu artışı mümkün olduğunca vatandaşa yansıtmamaya çalıştıklarını belirten Toker,” Satışlarımız geçen yıla göre yüzde yüz arttı. Çünkü geçen yıl bu dönemde çalışmamıştık. Bu eğitim döneminde geçen döneme göre iki kat daha fazla işimiz ve satışımız var. Müşterilerin siparişlerini cumartesi, pazar demeden çalışarak yetiştirmeye çalışıyoruz. Fiyat farkı muhakkak oluyor. Hammadde ürünlerinin hepsi yurt dışından dolar bazlı geldiği için fiyatlarda bir yükselme oluyor. Ancak biz ayakkabıcılar olarak bu durumu ayakkabı fiyatlarına çok fazla yansıtmamaya çalışıyoruz. Kaybettiğimiz uzun bir süre var. Yoğun bir çabayla onu kapatmaya çalışıyoruz.” dedi.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER