Malatya
Giriş Tarihi : 28-11-2016 19:57   Güncelleme : 28-11-2016 19:57

Avrupa Batiyor Biz Niye Girelim?

Malatya’nin nabzini tutan gazetemiz vatandasa AB üyeligini, AP’nin Türkiye’nin üyeligini dondurma kararini ve Alternatif olarak gösterilen Sangay Isbirligi Örgütü’nü sordu... Dondurma kararinin pek bir sey ifade etmeyecegi görüsünde olan Vatandas, “Avrupa Birligi üyelik için yilladir bizi oyalamakta, Avrupa’ya ihtiyacimiz yok biz ülke olarak güçlüyüz. Ülkedeki egitimi, tarimi, sanayiyi ve ekonomiyi iyi bir noktaya tasiyabilirsek, Avrupa’ya ihtiyacimiz kalmaz. Avrupa Birligi Üyesi olanlar bile Avrupa’dan ayriliyor. Avrupa batarken, Biz neden girelim ki” dedi

Avrupa Batiyor Biz Niye Girelim?

MALATYA’NIN NABZI

>>M. ALI GÜNAYDIN

Sokagin nabzini tutan gazetemiz Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in Avrupa Birligi üyeligi konusundaki açiklamalarinin ardindan tartisma konusu olan AB üyeligini, sürecin uzamasini, Avrupa’nin tavrini ve Alternatif olarak gösterilen Sangay Isbirligi Örgütü’nü sorduk. Vatandas, “Avrupa Birligi’ne üyelik sürecinin uzamasinin oyalama oldugunu düsünüyor. “Türkiye güçlü bir ülke, Avrupa Birligi olmadan bugünlere geldi. Bizim Avrupa ihtiyacimiz yok sadece Ülkeyi Egitimde, Tarimda, Sanayide, saglikta ve Ekonomide iyi bir noktaya tasiyabilirsek, Avrupa’ya ihtiyacimiz kalmaz.” Diyen vatandas, “Cumhurbaskanimiz bunu söylediyse mutlaka bu konuda düsünmek lazim. Avrupa Birligi Üyesi olanlar bile Avrupa’dan ayriliyor. Biz neden girelim ki” ifadelerini kullandi.

 

AVRUPA TÜRKIYE’YI OYALIYOR

Cumhurbaskani Erdogan, Avrupa’nin uzun yillardir Türkiye’yi oyaladigina dikkat çekerek, Müzakereleri tekrar gözden geçirmeyi ve Sangay Beslisi gibi alternatiflere gidilebilecegini ifade etmisti. Vatandas da uzun yillar süren Üyelik Müzakerelerin uzamasini sadece oyalamaktan ibaret olduguna dikkat çekerek, “Avrupa, Osmanlinin yikilisindan beri bize karsi bir tavir içinde. 50’li yillardan beri hala Avrupa’nin kapisinda bekliyoruz ki bizi içeri alsinlar. Yillar gösterdi ki biz kendimize yeteriz ve onlarin da sadece yaptigi ikiyüzlülüktür. Türkiye eski Türkiye degil, daha güçlü ve ekonomisi gittikçe büyüyen bir ülke. Elbette eksiklerimiz var. Avrupali devletler hangi konuda bizden ilerdeyse onlara üye olmadan da onlara yetisebiliriz. Bizim Avrupa’ya Ihtiyacimiz yok” diye konustu. Vatandas, 15 Temmuzda yasananlara Avrupa’nin sessiz kalmasini manali bularak sunlara dikkat çekti, “onlarin gerçek niyetlerini biz 15 Temmuzda gördük. Bizi Avrupa Birligi’ne isterlerse almasinlar. Biz ülke olarak her zorluga karsi ayakta kaldik. Avrupa’ya girmek için bin bir türlü hileyi önümüze sürdüler, sirf girmeyelim diye. Türkiye tek basina ayakta duran ve bu güçlü günlere Avrupalilar sayesinde gelmedi. Avrupa eskisi gibi bizi oyalama pesinde, ama karsisinda o eski Türkiye yok.”

“AVRUPA GITTIKÇE BATIYOR, BIZ NIYE BATALIM”

Avrupa Birligi’ne üye olan ülkeler bile Avrupa Birliginden çikiyor, hiç üye olmayan birçok Avrupa ülkeleri var biz niye girmek için kendimizi zorluyoruz diyen Vatandas, “Avrupa ülkeleri bir bir Avrupa Birliginden ayriliyor, Avrupa gittikçe batiyor. Üye olmayan birçok güçlü devletler var. Daha yeni Ingiltere bu birlikten ayrildi. Biz niye girmek için çaba gösterelim ki. Avrupa’da krizden dolayi birçok ülke batti, biz de onlarla beraber batmak zorunda degiliz. Ülke olarak her seye sahibiz, her türlü imkân elimizde var. Gelecek savaslar su ve enerji için olacak hem su hem enerji bakimindan yeterliyiz. Kendi petrolümüz ve kaynaklarimiz var. Onlara muhtaç degiliz.” Avrupa Birligi’ne girmekle ekonomi düzelmez, terör bitmez diyen Vatandas, “Onlar kendi için teröristleri barindiriyor. Teröristlere yurtluk yapan, yillarca bizi müzakerelerle oyalayan ve terk dertleri güçlü bir Türkiye görmek isteyen Avrupa Birligi bizim dostumuz olamaz. Arkamizdan kuyumuzu kazan Avrupa bize kapi açsa ne olur. Daha fazla sömürmek için yapar. Bu konuda devlet büyüklerimiz eger Müzakereleri durdurmak veya üyelikten vazgeçmek gibi bir durumu ortaya koydularsa üzerinde durmak lazim. Avrupa yeni tuzaklar kurma pesinde. Her defasinda bir bahane öne sürüyor” seklinde konustu.

Bizim Güçlü Ekonomiye Ihtiyacimiz Var, Avrupa’ya Degil!

Avrupa Birligi’ne girerek medenilesemeyiz, bizim sanli bir tarihimiz ve medeniyetimiz var diyen Vatandas batililasma konusuna deginerek, “Avrupa medeniyeti Osmanlidan ögrendi. Avrupa Birligine girerek daha çagdas olacagiz veya batililar gibi olmak istiyoruz diyenler var. Ama bizim sanli bir geçmisimiz var. Batili devletler daha tuvaleti bile dogru dürüst kullanamazken temizligi, medeniyeti bizden ögrendi. Toplum gittikçe batili olmaya basladi, onlarin bir sey yapmasina gerek kalmadi. Önemli olan degerlerimizi korumaktir. Evet, Avrupa’nin teknolojisini ve sanayisini alalim ama kültürü ve medeniyeti bize lazim degil” ifadelerine yer verdi. Ekonomide ilerlersek Avrupa’ya ihtiyaç kalmaz diyen vatandas sunlari ifade etti, “Bizim Avrupa’ya degil, Ekonomimizi daha güçlü tutmaya, teknolojide ilerlemeye, egitimde, sanayide ve saglikta büyük adimlar atmaya ihtiyacimiz var. Biz bunlari Avrupa’ya girmeden de yapacak güçteyiz. Sanayi, saglik ve teknoloji ürünleri alan degil satan bir ülke olmamiz lazim. Daha üretken bir ülke olmaliyiz. Her türlü teknolojiyi kullanabiliyoruz. Bankalarin çogu Avrupa’da batiyor. Avrupalilar bu yüzden bankalarimizi satin aliyor. Kendi kendimize yetecek konumdayiz. Bizler her türlü imkâna sahipken onlarin bizi sömürmesine izin veriyoruz. Bizim Avrupa degil, Avrupa’nin Türkiye’ye ihtiyaci var. Savasla kazanamadiklarini, sömürülerle kazaniyorlar. Türkiye’nin önünde kimse duramaz ve Türkiye’nin sahlanis zamanidir. Zamani geldiginde Avrupalilar ayagimiza gelerek dilenecekler” ifadelerine yer verdi.

SANGAY BESLISININ KURULUSU VE AMACI

Vatandasa, Cumhurbaskani Erdogan’in Avrupa Birligine karsi alternatif olarak sundugu Sangay Isbirligi Örgütü’ne yönelik sorular da yönelttik ancak gördük ki vatandas, Sangay Örgütü hakkinda çok az bilgiye sahip. Konuyla ilgili yeterli bilgiye sahip olmadigini belirten Malatyali Sangay Isbirligi Örgütü’ne girip girmeme konusunda ise görüs bildirmekte tereddütte kaldi.

SANGAY ISBIRLIGI ÖRGÜTÜ

Sangay Isbirligi Örgütü; Dünya petrol üretim ve kullanim pazarinin yarisindan fazlasini elinde bulunduran ve HindistanIranMogolistan ve Pakistan'in gözlemci olarak bulundugu örgüt, ABD'ye karsi etkili bir kutup olusturmaktadir. Dönemin Rusya Devlet Baskani Putin, Sanghay Isbirligi Örgütü'nün Agustos 2007 Biskek Zirvesi’nde “Tek kutuplu dünya kabul edilemez.” diyerek bir anlamda birligin misyonunu da belirtmistir. Üye ülkelerin sinir bölgelerinde askeri güveni saglamak gibi görünse de, birincil amaç ABD suretinde batiya karsi alternatif ve etkili blok olusturmak, ikincil amaç ise dünya nüfusunun 1/4′ünün yasadigi cografyada, en büyük güvenlik tehditleri olarak deklare ettikleri terör, ayrilikçilik ve asiricilikla mücadele adi altinda bu cografyada yasayan halk ve uygarliklari dizginlemektir. Üyeleri; Çin Halk Cumhuriyeti, Hindistan, Kazakistan, Kirgizistan, Özbekistan, Pakistan, Rusya, Tacikistan. Gözlemci üyeler; Afganistan, Belarus, Iran, Mogolistan. Diyalog ortaklari; Azerbaycan, Ermenistan, Kamboçya, Nepal, Sri Lanka, Türkiye. Destekçiler; ASEAN, BDT, Türkmenistan. Güvenlik, ekonomi ve kültür alanlarinda isbirligi öngören Sanghay Isbirligi Örgütü’nde 7 ana organ faaliyet göstermekte ve örgütün isleyisini saglamaktadir. Bunlar, Devlet Baskanlari Konseyi, Hükümet Baskanlari Konseyi, Disisleri Bakanlari Konseyi, Ulusal Koordinatörler Konseyi, Temsilcilikler Konseyi, Sekretarya, Bölgesel Anti-Terör Ajansi olarak siralanir.