Sağlık
Giriş Tarihi : 26-11-2014 14:39   Güncelleme : 26-11-2014 14:39

Atopik egzama astima çevirmesin!

Inönü Üniversitesi Turgut Özal Tip Merkezi Çocuk Alerji Uzmani Yrd. Doç. Dr. Erdem Topal, Atopik egzamanin aileler tarafindan cilt hastaligi olarak görüldügünü ancak bunun alerjik bir hastalik oldugunu belirterek, “Alerji uzmanlarina gidilmiyor. Bu da çocukta astim gelismesine sebep oluyor” dedi

Atopik egzama astima çevirmesin!

Alerjik hastaliklar içerisinde özellikle çocuk yas grubunda ilk 3 yasta daha sik görülen atopik egzama kis mevsiminde giderek aktif hale geliyor. Havadaki nem oraninin azalmasiyla ciltte kasinti, kizariklik ve kabarma esliginde çikan yaralar aileleri tedirgin ediyor. Bunu cilt hastaligi olarak gören aileler ise solugu hemen bir dermatoloji uzmaninin yaninda aliyor. Birçok ailenin düstügü bu yanlisin çocuklarda astim hastaliginin gelismesine yol açacagina dikkati çeken Inönü Üniversitesi Turgut Özal Tip Merkezi Çocuk Alerji Uzmani Yrd. Doç. Dr. Erdem Topal, ciltteki tekrarlayan yaralarin alerjik bir hastalik oldugunu söyledi.

ATOPIK EGZAMA ILK 3 YAS HASTALIGI

Topal, su açiklamalarda bulundu: “Egzama ciltte meydana gelen kuruluk, kasinti kabarma ve yaralardir. Ama bunlarin bir kismi alerjiktir, atopik egzama alerjik bünyeli çocuklarda oluyor. bu egzamalari diger egzamalardan ayirt etmek lazim. çünkü normal egzamalari dermatolojik klinikler takip ediyor. Ancak alerjik olan egzamalari alerji klinikleri takip ediyor.  Alerjik hastalik sadece deride olmuyor, diger organlarda da oluyor. astim olabiliyor, Astimda aslinda alerjik yürüyüs dedigimiz hastaligin ilk bulgusu ciltteki alerjik dermatittir. Önce ciltte alerji oluyor, daha sonra burunda oluyor. kasinti, hapsirik, saman nezlesi… Sonraki yillarda da astim dedigimiz akcigerde oluyor. Bu bir alerjik marstir. Alerjik egzama ilk 3 yasin hastaligidir. Genelde ilk bir yil içerisinde ortaya çikiyor.

AYIRT ETMEK IÇIN TANI KRITERLERINE BAKILIR

Bu egzamayi diger egzamalardan ayirt edebilmek için tani kriterlerine bakiyoruz. Alerjik egzamada 3 tane tani kriterimiz var. Ilki deride çikan kasintili yaralar, digeri tekrarlayici karakterde olmasi, üçüncü kriter de vücudun tipik bölgelerinde olusmasi. Özellikle 1 yasin altindaki çocuklarda yanaklarda ve gövdede görülen zemini kizarik kasintili çatlak deri lezyonlaridir. Genelde aileler bunu “ Çocugu çok öpüyorlar, o yüzden yanakta yara çikti” seklinde algiliyor. Oysaki durum öyle degil.”

HEMEN ALERJI KLINIGINE BASVURUN!

 “Bir yasin altinda bir çocugun her iki yanaginda kizarik bir zeminde kabarik kasinan yaralar varsa eger bu atopik egzamadir. Bunun mutlaka alerji klinigine gösterilmesi gerekmektedir. Çünkü atopik egzamalarin yarisinda astim gelisiyor. Biz atopik egzama tanisini erkenden koyarsak daha sonra gelisebilecek astim için hem önlem almis oluyoruz, hem de eger astim gelisirse erkenden tani koydugumuz için daha sonraki yillarda astimin akcigerler üzerine verecegi hasardan çocugu korumus oluruz. Bir yasindan sonra da artik yanaktan degil dirseklerin kivrim yerlerinde dizin arka iç kisminda yine kasintili yaralar çikiyor ve bu yaralar tekrarliyorsa böyle ve buna benzer sikayeti olanlar mutlaka bir alerji klinigine basvurmalilar. Bu yaralar cilt hastaligi olarak görüldügü için alerji uzmanlarina gidilmiyor. Bu da astim gelismesine sebep oluyor.

BU HASTALAR NE YAPMALI?

Atopik egzama daha çok kis dönemlerinde daha aktif hale geliyor. Bunun da sebebi cilt kurulugunun kis dönemlerinde nem oraninin düsmesi ile artmasi. Atopik egzamada önemli olan cilt kurulugunu en aza indirgemek.  Kis dönemlerinde petekler yandigi için ortam isiniyor ve nem orani düsüyor. Bu nedenle kis dönemlerinde atopik egzamayi daha sik görüyoruz. Bunun için atopik egzamasi olan ailelerin evlerini nemlendirmesi lazim. Onun için de günde bir kaç kez havluyu islatip kalorifer peteginin üstüne koyabilirler, bu da ortamin nemlenmesini saglayan çok basit bir yöntem. Ayrica biz atopik egzamasi bulunan çocuklara nemlendirici veriyoruz, nemlendirici bulamiyorlarsa bile zeytinyagi ile dogal bir nemlendirme saglayabilirsiniz. Atopik egzamalarin genellikle 3-4 yasindan sonra yüzde 90’i iyilesiyor.  Yüzde 10’u da ömür boyu sürüyor, Bu yüzde 10 artik kronik hale gelmis oluyor. Bu hastaligin karakteri tekrarlayici olmasi. Yaralar arttiginda nemlendiricileri artiracaklar. Dikkat edilmesi gereken diger bir nokta da kasintiyi önlemek için pamuklu giyecek ve tirnaklarin düz ve kisa kesilmesi gerekmektedir.”