Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 18-06-2021 16:40   Güncelleme : 18-06-2021 17:05

Atıklardan Minyatür Sanat Eserleri Üreterek Sanat Evi Açtı

Doğada bulduğu atıkları köpükle sanat eserine dönüştüren Fikri Çalışkan(74), bu eserleri Sanat Evine dönüştürdüğü evinde sergiliyor. Uzun yıllardır Öğretmenlik yapan Çalışkan, emekli olduktan sonra süs eşyası yapmaya başladı. Zamanla kendisini geliştiren Emekli Öğretmen, pek çok eser ortaya koydu. Yeni normalleşme süreci ile birlikte Fikri Çalışkan Sanat Evine ziyaret yoğunluğu başladı.

Atıklardan Minyatür Sanat Eserleri Üreterek  Sanat Evi Açtı

Malatya’nın Darende ilçesinde yaşayan Fikri Çalışkan, emekli olduktan sonra hobi olarak doğada bulduğu plastik, tel, demir gibi atıklardan sanat eserleri yapmaya başladı. İlk olarak evi için süs eşyası olarak yaptığı bu eserlerin sayısı artınca evini Sanat Evine dönüştürdü. Emekli Öğretmen Fikri Çalışkan kendi adını verdiği Darende İlçesindeki sanat evinde çoğu minyatür 70 civarında eser bulunuyor. Çalışkan, bu eserlerde geçmiş kültür ve turistik mekanları anlatılıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı geleneksel el sanatları değerlendirme kurulu tarafından maket yapımı etnografik sanatçı kartı verilen Fikri Çalışkan’ın amacı Darende ilçesine turizm anlamında katkı sağlamak. Küçük minyatür eserleri sergilendiği sanat evi ücretsiz gezilebiliyor.

Minyatür malzemeleri hobi olarak yapmaya başladığını söyleyen Emekli Öğretmen Fikri Çalışkan, ”Ben Fikri Çalışkan. Aslen Darendeliyim. 1947 doğumluyum. Öğretmen okulu mezunuyum. Emekli olduktan sonra yukarıda avluda havuz yapayım dolap dönsün stres atayım diye başladım. Sonra birkaç tane daha yaptım gittikçe çoğaldı. Çoğalınca tanıdıklar sen yapıyorsun sen görüyorsun dediler. İlla belli bir yer aç da bizler de başkaları da görsün turizme katkısı olsun dediler. O düşünceyle bu sanat eseri doğdu.” dedi.

Gelecek kuşaklara sanatı sevdirmek ve geçmişin izlerini hafızalarda tutmak istediğini belirten Çalışkan,” Bunu yaparken amacım ilçemize turizmden bir şeyler kazandırmak. Artı gelecek kuşaklara atalarının nasıl yaşadığını aktarmak, sanatı sevdirmek düşüncesiyle başladım ve halen devam ediyorum. Genellikle geçmişe ait şeyleri yapıyorum. Çünkü ileride torunlarımız, torunlarımızın torunu atalarımızın nasıl yaşadıklarını öğrensinler istiyorum. Atalarının nasıl yaşadıklarını, nerde yaşadıklarını, ne yaptıklarını bilmelerini istiyorum. Gelecek kuşaklara bir ışık tutma adına.” ifadelerine yer verdi.

Topladığı malzemeler ile yaptığı minyatürlerinin hareketleri için 23 motor ve suyun günü kullandığını kaydeden Çalışkan,” Tamamen kendi bulduğum bir fikirle geliştirdim. En büyük özelliği bunların uzun yılar gidecek olması. Eskimeyecek, kırılmayacak ve gelecek çok çok uzaklara kadar ömürleri gidecek. Sanat evimiz ücretsizdir. Hareketli eserler 23 tane motorla veya su gücüyle çalışıyorlar. Türkiye’nin her tarafından gün geçtikçe de çoğalan bir tur akımı var. Tur şirketleri artık tanıdılar, biliyorlar ve geliyor. Oldukça yoğun oluyor yaz ayları. Şimdiye kadar hiçbir şey satmadım teklif de edilse kabul etmedik. Ben tamamen Hobi olarak yaptım kar amaçlı düşünmedim. 70civarında irili ufaklı. En büyük özelliği de su veya motorla hareketli olması. Diğer bir özelliği doğadan aldığım kum, çakıl, yosun, kaya parçacıkları ile bu eserleri meydana getirmem. Tamamen doğal bir şekilde.” sözlerini kullandı.

Ebubekir Atilla- ÖZEL HABER