Genel
Giriş Tarihi : 29-11-2017 15:26   Güncelleme : 29-11-2017 15:26

Atik Sudan Uyusturucu Madde Tespiti

Bagimlilik koruyucu, önleyici ve rehabilite edici çalismalariyla toplumun tüm kesimine ulasan Yesilay, Istanbul Üniversitesi Adli Tip Enstitüsü ile isbirligine giderek, ISTKA destegi ile “Atik Sudan Bagimliliga” projesini hayata geçirdi. Proje ile ilgili bölgelerdeki uyusturucu maddeler ve kullanim yogunlugu tespit edilerek, buna göre önlemler alinacak

Atik Sudan Uyusturucu Madde Tespiti

Ülkemizde ve dünyada uyusturucu sorununa dikkat çekmek ve bu mücadeledeki toplumsal farkindaligi arttirmak için çalismalar yürüten Yesilay, Istanbul Üniversitesi Adli Tip Enstitüsü ile birlikte, ISKI istirakçiligiyle, Istanbul Kalkinma Ajansi tarafindan desteklenen “Atik Sulardan Uyusturucu ve Diger Psikoaktif Maddelerin Izlenmesi” baslikli projeyi hayata geçirdi. Proje kapsaminda Istanbul Üniversitesi Adli Tip Enstitüsü bünyesinde “Atik Suda Uyusturucu Madde Analiz Laboratuari” kuruldu ve epidemiyolojik izleme merkezinin sürdürülebilirligi saglandi. Bagimliliklarin denetlenebilmesi ve önlenmesi adina hayata geçirilen Atik Su Analiz Laboratuari’nda denetimler Istanbul’da 2 ilçede baslatildi. Bu projeyle pilot uygulamalar ile sehrin tamamina ve ülke geneline uyarlanabilecek bir modelin olusturulmasiyla kalinmayacak, Istanbul genelinde faaliyet gösteren birçok arastirma alanina da zemin olusturulacak.

 

UYUSTURUCUYLA MÜCADELEDE EL ELE


Yesilay’in uyusturucu ile mücadelede ulusal ve uluslararasi birçok kurum ve kurulus ile ortak projeler gelistirdigini belirten Yesilay Genel Baskani Prof. Dr. Mücahit Öztürk, Istanbul Üniversitesi Adli Tip Enstitüsü ile gerçeklestirdikleri “Atik Sulardan Uyusturucu ve Diger Psikoaktif Maddelerin Izlenmesi” projesi ile ilgili olarak, “Suçu önleme ve toplum sagligi konularinda bilimsel arastirmalar yürüten Istanbul Üniversitesi Adli Tip Enstitüsü ile birlikte bagimliliklarin azaltilmasini amaçlayan bu önemli projenin ortagi olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Yesilay olarak bagimliliklarla mücadele çalismalarinin her zaman yaninda olduk ve olmaya devam edecegiz. Böylesine önemli bir amaca hizmet eden bu projenin yasadisi maddelerin tespiti ve bagimlilik önleme çalismalarina çok önemli katkilar saglayacagina yürekten inaniyorum” dedi.

 

ULUSLARARASI VERI ELDE EDILECEK


Istanbul Kalkinma Ajansi tarafindan Yenilikçi ve Yaratici Istanbul 2016 Yili Mali Destek Programi kapsaminda desteklenen projede öncelikle bir atik su laboratuar altyapisi gelistirildi. Daha sonra seçilen pilot bölgelerden, ISKI yardimiyla alinan atik su numuneleri analiz edildi. Bu sayede atik suda uyusturucu analiz yöntemleri ve bu yöntemlerin standart uygulama prosedürleri gelistirilerek, uluslararasi düzeyde veri elde edecek bir sistem olusturuldu. Böylece dünyada düzenli olarak toplanmakta olan veriler ile ülkemize ait karsilastirilabilir verilerin elde edilmesi için olanak saglanacak. Yani sira ilgili bölgedeki uyusturucu madde kullanma yogunlugu da atik sudan tespit edilebilecek. Bu verilerin yorumlanmasi ile olusturulacak stratejiler dogrultusunda ülkemizdeki uyusturucu ile bireysel degil toplumsal mücadeleye çok önemli katkilar saglanmasi hedefleniyor.