Siyaset
Giriş Tarihi : 13-02-2021 21:10   Güncelleme : 15-02-2021 12:52

Atatürk’ün Malatya’ya Gelişinin 90. Yılı Kutlandı

Atatürk’ün Malatya’ya ilk gelişinin 90. yıldönümü 13 Şubat 2021 Cumartesi günü düzenlenen törenle kutlandı. Malatya Valisi Aydın Baruş ve İlgili kurumlar tarafından anıta çelenk sunulmasının ardından Atatürk Evi ziyaret edildi.

Atatürk’ün Malatya’ya Gelişinin 90. Yılı Kutlandı

Anıt önündeki çelenk sunum töreninde, Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından anıta çelenk sunumunun ardından Saygı duruşu yapılarak anıt gönderine istiklal marşı eşliğinde bayrak çekildi.  Programın devamında ise Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, tarafından günün anlam ve önemini içeren yazı yazıldı.

Başkanı Selahattin Gürkan, tarafından şeref defterine yazılan yazıda ise şu ifadeler yer aldı. “Büyük devlet ve siyaset adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Malatya'mızın güneyden Anadolu demiryolları ağına bağlanması münasebetiyle ilimize teşriflerinizin 90. Yıldönümünde Zat-ı Alilerinizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum. Harap ve bitap düşmüş milletimizi son bir kıvılcımla Kurtuluş Savaşına hazırlamanız, ardından Türkiye Büyük Millet Meclisinin Kurulması ve Cumhuriyetin ilanından sonra, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için ard arda gerçekleştirmiş olduğunuz inkılâpları anlatmak için çıktığınız yurt gezilerinin anlamı, her yıl bizler için daha da büyük bir önem kazanmaktadır.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, harikulade seziş kabiliyetiniz ve sahip olduğunuz meziyetler ile Milletimizin neleri isteyip istemediğini, özlemini çektiği hususlar' çok iyi bilen ve tespit edebilen bir lider olarak bizlere her daim rol model oldunuz. Sizin manevi şahsınızdan almış olduğumuz ilhamla, bugün çok büyük atılımlar gerçekleştiriyor, artık dünyanın söz sahibi ülkelerinden biri haline gelmiş bulunuyoruz. Bizler de yerel yönetimler olarak halkımızın talep ve ihtiyaçlarını karşılamak, onlara hizmetin en iyisini sunmak için gece gündüz demeden çalışmaya devam ediyoruz. İnsanlık medeniyetinin başladığı Anadolu'yu Anayurt yapan destan şehrimiz Malatya'mızı sizlerden miras aldığımız misyon ve vizyonla muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma hedef doğrultusunda, yarınlara hazırlamanın heyecanı ile bütün hemşerilerim adına bir kez daha saygılarımı sunuyorum. Ruhunuz şad olsun.”

Anıt defterinin yazılmasının ardından ise törene katılanlar Atatürk evi müzesini ziyaret etti. Ziyaretin ardından ise Battalgazi Halk Eğitim Merkezi Salonunda günün anlam ve önemi ile ilgili tören düzenlendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Selahattin Gürkan’ın konuşmasının ardından, Atatürk’ün Malatya’ya gelişi ile ilgili “Malatya ve Atatürk “ konulu sunum yapılmasından sonra anma tören sona erdi.

Törene Malatya Valisi Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 2.Ordu Kurmay Başkanı                Tümgeneral Selami Arslan, kurum ve kuruluş müdürleri, Şehit ve Gazi dernekleri tesilcileri ile öğrenciler katıldı.

A.Vahap Kaygusuz