Sağlık
Giriş Tarihi : 05-05-2013 14:02   Güncelleme : 05-05-2013 14:02

Astimin belirtileri degisebiliyor

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Meltem Tor, sigara dumaninin astim hastalarini kontrol altina almayi zorlastirmasina ragmen, hastalarin yüzde 10’undan fazlasinin halen sigara içtigini kaydetti.

Astimin belirtileri degisebiliyor

Prof. Dr. Meltem Tor, 7 Mayis Dünya Astim Günü nedeniyle yaptigi basin bildirisinde, astimi; tekrarlayan nefes darligi, hirilti, gögüste baski hissi ve öksürük yakinmalariyla kendini gösteren kronik bir solunum yolu hastaligi olarak tanimladi.
Astim belirtilerinin ve siddetinin kisiden kisiye veya zamanla degisebilecegine isaret eden Tor, astimin geceleri ve sabahin erken saatlerinde genellikle arttigini belirtti. Astimin tüm dünyada her etnik ve yas grubundan, farkli sosyoekonomik yapida 300 milyon kadar insani etkiledigini vurgulayan Tor, ülkede ise yaklasik her 12-13 eriskinden birinin ve 7-8 çocuktan birinin astim hastasi oldugunu kaydetti. Tüm dünyada astimdan yillik ölümlerin 250 bin kisi oldugunun tahmin edildigini anlatan Tor, astim tedavisinin amacinin ise hastaligi kontrol altina almak ve iyilik halinin devamliligini saglamak oldugunu aktardi. Dünyada ve ülkemizde bu hastaligin tedavisiyle ilgili gereken her türlü ilacin bulunabildigini belirten Tor, “Uygun ilaç tedavisi ve astim hastalarinin egitimiyle hastalik kontrol altina alinabilir ve astimlilar yasamlarina hastalik nedeniyle kisitlanmadan devam edebilir. Astimli bir hasta için kontrol altinda olmak; gündüz astim yakinmasi bulunmamasi, gece ise astim nedeniyle uyanmama demektir. Ayrica hastaligi tedavi eden ve kontrol altinda tutan ilaçlari kullanirken ayrica hizli etkili nefes açici ilaçlara gereksinimin olmamasi, nefes ölçümlerinin normal düzeyde olmasi ve günlük islerin engellenmeden yapilabilmesi demektir” dedi. 
Gösterilen çabalarla Türkiye’de ve dünyada astimi tamamen kontrol altinda olan hasta sayisinin arttigini, fakat bu artisin halen istenen düzeyde olmadigina dikkat çeken Tor, güncel verilere göre ülkemizde üçüncü basamak saglik kuruluslarina basvuran astimlilarda dahi tam kontrol oraninin yüzde 22 oraninda bulundugunu söyledi.
Sigara dumaninin astimin kontrolünü güçlendirmesine ragmen ülkedeki astimli hastalarin yüzde 10'undan fazlasinin hala sigara içtigini kaydeden Tor, “Halen 4 astimlidan biri yilda bir kez astim krizi nedeniyle acil servise basvurmaktadir. Astim kontrolünü güçlestiren etkenler arasinda ilaçlarin dogru ve düzenli kullanilmamasi disinda, sigara dumani ve benzer tetikleyicilere maruz kalmak ile obeziteyi sayabiliriz. Ülkemizde astimli hastalarin yüzde 10'undan fazlasinin halen sigara içmekte oldugu ve yüzde 30-40'nin obez oldugu bildirilmistir. Sigarayi birakmanin ve obez hastalarin kilo vermesinin astimin kontrolünü kolaylastirdigi gösterilmistir” ifadelerini kullandi.
Astim için küresel girisim önderliginde sürdürülen 'Dünya Astim Günü' aktiviteleri ve bu konudaki diger çabalarla önümüzdeki 5 yilda astima bagli hastanede yatislarinin yüzde 50 azaltilmasina yönelik bir kampanya baslatildigini da hatirlatan Tor, söyle konustu:
“Bu amaca ulasmak için astim hastaliginin önemi ve hastaligin kontrol kavrami konusunda farkindalik olusturulmaya çalisilmaktadir. Eriskinlerde is gücü, çocuklarda okul devamliliginda azalmaya neden olan bu hastalik için basta hastalar olmak üzere hasta yakinlari, saglik personeli ve eczacilarin bilgilendirmesi önem kazanmaktadir. Türk Toraks Dernegi son yillarda bütün bu sayilan gruplar için Dünya Saglik Örgütü'nce kurulan GARD ve Saglik Bakanligi isbirligiyle ülkemizin birçok ilinde birçok toplanti düzenlemis ve her bir grup için ayri egitim kitaplari ve slayt setleri hazirlamistir. Bu yil da 'kolaylastirdigi gösterilmistir' sloganiyla 7 Mayis 2013 Dünya Astim Günü'nde tüm dünyada oldugu gibi ülkemizde de etkinlikler ve bilgi paylasimi yapilacaktir.”
Tor, Zonguldak il merkezinde 7 Mayis Sali günü saat 14.00’de Genel Maden Isçileri Sendikasi konferans salonunda Halk Sagligi Müdürlügü ve TTD Bati Karadeniz Subesi'nin ortak düzenlenecek konferansta astim ile ilgili detayli bilgiler verecegini belirterek, katilanlara brosür ve astim kontrol testleri dagitilacagini ifade etti.