Sağlık
Giriş Tarihi : 01-05-2017 15:01   Güncelleme : 01-05-2017 15:01

Astim Hizla Artiyor!

Dünyada ve ülkemizde hizla yayginlasan ciddi bir halk sagligi sorunu, astim. Gerek çocuklarda gerekse yetiskinlerde her geçen gün daha fazla kisiyi etkisine aliyor. Öyle ki ülkemizde yaklasik her 100 yetiskinden 5’inde, her 100 çocuktan 15’inde görülür hale gelen astim, bazi önlemler alinmadigi takdirde ataga dönüserek büyük sikintilara yol açabiliyor

Astim Hizla Artiyor!

Hele de doganin canlanip çiçeklerin açtigi, polenlerin havada uçustugu bahar aylarinda alerjik hastaligi ve astimi olan kisilerin mutlaka tedavilerini düzenli devam ettirmeleri gerekli. Acibadem Hastanesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur, polenden klimaya, parfüm ve deterjan kokusundan beslenmeye, insaat yikimlari nedeniyle havaya karisan toz bulutlari ve zararli partiküllerden yemek pisirirken yayilan koku ve buhara dek astimi tetikleyen çok önemli faktörler oldugunu vurguluyor. Özellikle ilkbahar aylarinda astim ataginda artis yasandigini belirten Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur, 2 Mayis Dünya Astim Günü kapsaminda; astimi tetikleyen en önemli 10 nedeni anlatti, çok önemli uyarilar ve önerilerde bulundu.

Polenler

Bahar aylarinda astimi tetikleyen en önemli nedenlerden biri polenler. Rüzgarla kilometrelerce uzaga yayilan polenler, agaç, çiçek tozlari, çimenler alerjik riniti ve astimi tetikliyor; öksürük, nefes darligi, hapsirik, gözlerde yanma, burunda akma gibi pek çok sikayete neden oluyor. Bu nedenle mümkünse polenlerin yogun oldugu sabah saatlerinde disari çikmayin, pencereleri kapali tutun, disari çikmaniz gerekiyorsa maske takin. Aksam eve gelince üzerinizdeki kiyafetleri yatacaginiz odada birakmayin, dus alarak polenleri vücudunuzdan uzaklastirin.  

Klimalar

Bahar aylarinda klimalar astim hastalari için çok önemli bir risk unsuru. Özellikle filtresiz, bakimi yapilmamis klimalar ciddi tehlikelere yol açiyor. Lejyoner denilen solunum yoluyla bulasan enfeksiyon hastaligina, zatürreye neden olabildigi gibi astim ataklarini tetikliyor. Klimalarin yillik bakimlarini mutlaka yaptirin, dogrudan üzerinize üflememesine dikkat edin.

Viral enfeksiyonlar

Bahar aylarinda havalarin bir isinip bir sogumasi ile artis gösteren viral enfeksiyon ajanlari astim hastalarinda çok önemli bir tetik nedeni. Astim ataklarina kadar gidebilen çok gürültülü klinik durumlara neden olabiliyor. Üst solunum yolu enfeksiyonu seklinde gribal bulgularla baslayan zatürreye bile gidebilen bu sikayetleri astim hastalari hafife almamali, burun akintisi, kas agrisi, yaygin halsizlik gibi sikayetleri olursa mutlaka gögüs hastaliklari uzmanina basvurmali.

Hava kirliligi

Kisin bitmesi hava kirliliginin son buldugu anlamina gelmiyor. Özellikle büyüksehirlerde, sanayi bölgelerinde yasayanlar, kimyasal tozlara, dumanlara maruz kalanlar çok dikkatli olmali. Kentsel dönüsüm sürecinde binalarin yikilma islemlerinin mutlaka suyla birlikte yapilmasi çok önemli. Zira yikim esnasinda havaya karisan toz ve partiküller astim hastalari için çok ciddi atak nedeni olabiliyor. Maskesiz disari çikmamak, camlari kapatmak çok önemli.

Temizlik ürünleri, parfüm, spreyler

Gögüs Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur “Ev temizlik ürünlerinden çamasir deterjanlarina, kozmetik ürünlerden oje ve parfüm kokularina dek birçok koku, altyapisi hassas olan astim hastalarinda ciddi bir tetik nedeni. Bunlar solunum yolu hassas olan kisilerde astimi tetikliyor. Astim iltihabi olmayan bir enflamasyon ve pek çok nedenle reaksiyon ortaya çikabiliyor. Evde oturulan odada çamasir kurutmamak ve çamasirlari polenlerin yogun oldugu saatlerde disari asmamak da önemli” diyor. 

Yemek kokusu ve yemek buhari

Yemek pisirirken eve yayilan koku ya da buhar astim hastaligini kontrolsüzlestirip sikayetlere yol açabiliyor. Bu nedenle yemek pisirilen ortamin havalandirilmasi çok önemli. Solunum yolu hassas olan kisiler buhara ve baskin kokuya maruz kaldiklari zaman havayollarinda reaktif degisiklikler olmaya basliyor, bronslar sisip ödemleniyor, balgam üretimi basliyor, solunum yollari daralarak kiside nefes darligi, gögüste baski hissi ve öksürük ortaya çikiyor. Mutfakta yemek pisirirken mutlaka ortami havalandirin ya da aspiratörü çalistirin.

Sigara

Insan sagligi için en önemli tehdit unsuru olan sigara, astim hastalari için de çok önemli bir tetik unsuru. Astim hastalarinin degil sigara kullanmak, dumanina bile maruz kalmamasi kritik önem tasiyor. Aksi halde pek çok astim hastasinda agir astim krizine neden olabiliyor.

Odada toz barindiran esya ve hali

Gerek evde gerekse isyerlerinde mevcut olan halilar özellikle alerjik bünyeli kisiler ve astim hastalari için tehdit olusturuyor. Halilar, kadife perdeler, esyalarin üzerinde mite denilen çiplak gözle görülemeyen canlilar, tüylü pelüs oyuncaklar birer önemli risk unsuru. Mümkünse haftada bir yikanan elyaf yorgan ve yatak malzemeleri kullanilmali. Odada fazla esyadan kaçinilmali.

Fast food ve katki malzemeli yiyecekler

Beslenme astim hastaliginda çok önemli. Günümüzde fast food ve disarida kontrolsüz yagli beslenmelerin artmasi nedeniyle reflü sikayetlerinde artis yasaniyor. Reflü ise öksürügü tetikliyor. Katki maddeli, sekerli yiyecekler, gazli içecekler astim hastalarinin sikayetlerinin artmasina neden oluyor.

Stres, aglama hatta gülme!

Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur “Yapilan bilimsel çalismalar stresin astim hastalarinda sikayetlerin daha da artmasina neden oldugunu ortaya koyuyor. Nasil isi farkiyla bronslardaki degisiklikleri gözlüyorsak, stres de astim hastalarinin bronslarinda sismelere, kasilmalara neden oluyor” diyor.