Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
30 HAZİRAN Perşembe 22:47
Advert

Advert

Asiri sicaklar migreni tetikliyor

Prof. Dr. Ali Kemal Erdemoglu, “Yogun bas agrisi mide bulantisi olarak karsimiza çikan migren rahatsizligi, mevsimsel geçislerden ve yogun sicakliktan etkilenmektedir” dedi

Sağlık
Giriş Tarihi : 20-07-2015 14:17   Güncelleme : 20-07-2015 14:17
Asiri sicaklar migreni tetikliyor


Migren ve kronik bas agrisinin, sicaklarin artmasi ve mevsimsel etkenler ile arttigina dikkat çeken Acibadem Ankara Hastanesi Nöroloji ve Algoloji Uzmani Prof. Dr. Erdemoglu migren ve kronik bas agrisi ataklarinin nedenlerini anlatti.

Uzman Prof. Dr. Erdemoglu, Migren ve kronik bas agrisi olan mevsim geçislerine dikkat etmesi gerektigini ifade eden Erdemoglu, “Yaz döneminde migren ve benzeri bas agrisi olan kisilerin birçogunun hassas oldugu parlak günes isiklari, su alimini azalmasi, serinlemek amaciyla kullanilan çesitli metotlar ve eslik edebilecek diger hastaliklarin yaz döneminde siddetinin artmasi ve kontrolünün zorlugu (örnegin yüksek tansiyon), migren ve bas agrilari yaz döneminde daha sik gözlemlendigini vurguluyor. Isi degisiminin yani sira rüzgarlar, özellikle lodos migreni tetikleyen en önemli nedenlerden biri. Serinlemek için kullanilan bazi yöntemlerde özellikle yanlis ve uzun süreli artmis klima kullanimi bas agrilarina neden olur. Yaz aylari ve sicaklarin neden oldugu degisiklikler, uyku problemleri, düzenli yemek aliskanliginin olmayisi ve is hayatindaki gerilimler migren ve bas agrilarini artirir. Yaz dönemiyle birlikte artan bas agrilarinin tedavisi agrinin tipine göre farklilik göstermektedir. Bu nedenle, tedavinin sekline karar vermeden önce agrinin tipinin belirlenmesinin çok önemli oldugunun altini çizen Prof. Dr. Ali Kemal Erdemoglu, hastaligin tetikleyicilerinden mümkün oldugunca uzak durulmasi gerektigi konusunda migren rahatsizligi olanlari uyariyor. Ilaç disi tedaviler kimi zaman ilk seçenektir. Ilaç tedavisine ragmen geçmeyen veya sikligi artmis olan hastalarda farkli enjeksiyonlar ve blok yöntemleri de uygulanmaktadir. Bu yöntemler ilaç tedavisini etkinligini arttirmaktadir” diye konustu.

MIGREN AGRILARINI ÖNLEMEK IÇIN DIKKAT EDILMESI GEREKENLER NELERDIR?
‘Ögün atlanmamasi vücudun kendini zinde tutmasi çok önemlidir’ diyen Erdemoglu, “Kan sekerini sabit tutmak için düzenli yemek yemeye özen gösterilmelidir. Uyku düzenine dikkat edilmeli ve her gün vücut aliskanligini oturtmak için ayni saatte kalkilmali. Bazen tüm gün süren bas agrilarinin sebebi uykusuzluk olabilmektedir. Gün ortasinda uyumamaya da özen gösterilmelidir. Her gün ayni saatte egzersiz yapmak stresten arinmaya yardimci olacagi için agrilarin gelismesini önlemektedir. Migreni tetikleyen faktörleri daha iyi tespit edebilmek için bas agrisi günlügü tutulmasini tavsiye eden Ali Kemal Erdemoglu, bol bol sivi tüketilmesinin gerektiginin ve mümkün oldugunca stresli ortamlardan uzak durulmasi gerektiginin altini çiziyor. Ayrica çay ve kahve tüketiminin sinirlanmasinin, günlük tüketimin 4-5 fincana yükseldiginde kahvenin kafein bagimliligi yapabildigini ve ertesi sabah migreni tetikleyebildigini vurguluyor” ifadelerini kullandi.

SICAK HAVALARDA MIGRENI ENGELLEME YÖNTEMLERI
Erdemoglu, migrenin ve kronik bas agrilarinin etkilerini azaltmanin önerilerini ise söyle siraladi:
“Günesin dik olarak geldigi en sicak saatlerde kendinizi ve basinizi koruyun. Bu saatlerde çok fazla disarida kalmamaya özen gösterin. Zorunda kaldiginizda sapka veya semsiye kullanin. Ani isi degisikliklerinden kaçinin. Çok sicak ortamdan, klimatize edilmis soguk ortama geçmemeye özen gösterin. Klimadan gelen soguk havaya direkt maruz kalmamaya dikkat edin. Alkol tüketimi bas agrilarini tetiklemektedir. Kiyafet seçimine özen gösterilmeli, açik renk terletmeyen ve bol giysiler tercih edilmelidir. Sokaga çikildiginda genis kenarlikli sapkalar ve gözlükler takilabilir. Yeterli sivi alimi önemlidir. Yazin sicak günlerde en az günde 3-3,5 litre su tüketiminde yarar vardir. Ayrica ayran gibi serinletici sivilarin tüketimi de arttirilmalidir.”

 

AdminAdmin

YORUMLAR