Sağlık
Giriş Tarihi : 28-06-2013 10:47   Güncelleme : 28-06-2013 10:47

Asiri günes yaslandirmakta

Günesin tüm canlilarin saglikli yasamasi için gerekli oldugu yüzyillardir biliniyor ancak, asiri günese maruz kalma cilt yaslanmasini arttirirken, pek çok hastaligin ortaya çikmasina veya alevlenmesine de neden oluyor.

Asiri günes yaslandirmakta

Baskent Üniversitesi Tip Fakültesi, Adana Uygulama ve Arastirma Merkezi, Seyhan Hastanesi, Dermatoloji bölümünden Doç. Dr. Murat Durdu, hava sicakliklarinin mevsim normallerinin üzerinde seyrettigi su günlerde günesten korunmanin önemini hatirlatti.
Doç. Dr. Durdu, "Uzun süreli günes temasi ise deride bazi yaslanma bulgularina neden olur. Deri kurur, incelir, lekelenmeler artar, kilcal damarlar ve kirisikliklar belirginlesir. Günes altinda çalisan kisilerde cilt yaslanma bulgulari daha erken yaslarda baslar. Ayrica uzun süreli maruziyet bazi cilt kanserlerini de arttirir. Günese duyarlilik yaratan bazi genetik hastaliklarda ise erken yaslarda çesitli deri kanserleri gelisir" dedi.
Antibiyotikler, tansiyon, mantar ve mide ilaçlari ile dogum kontrol haplari gibi tedavi amaçli bazi ilaçlarin da günese duyarliligi artirdigini ifade eden Doç. Dr. Murat Durdu, "Deriye temas eden bitkiler, parfümler, losyonlar, kremler ve bazi kimyasal ürünlerde günese duyarliligi arttirarak, deride yaniklara ve leke olusumuna yol açabilir" diye konustu.

HASTALIK NEDENI
Günesin, nedeni tam olarak bilinmeyen bazi hastaliklara da neden olabildigine dikkati çeken Doç. Dr. Durdu, sunlari kaydetti; "Günes bazi deri hastaliklarinin da alevlenmesine neden olur. Bunlarin basinda rozasea (gülleme), lupus eritematozus, dermatomiyozit gibi hastaliklar gelmektedir. Rozasea hastalarinda sicak ve terleme yaninda günes de hastaligi arttirmaktadir. Bu hastalarin yüzlerinde ilk basta geçici kizarikliklar olusurken daha sonra kalici kizariklik, damar genislemesi ve minik iltihapli sivilceler gelisir. Lupus eritematozus ve dermatomiyozit daha az görülmekle birlikte eklemleri ve bazi iç organlari da etkilemesi nedeniyle günesten kaçinma oldukça önemlidir."
Ülkemizin yilin büyük bir bölümünde güçlü günes isinlarina maruz kalmasi nedeniyle herkesin günes isinlarindan korunmayi bilmesi gerektigini ifade eden Doç. Dr. Durdu, "Yapilan arastirmalarda insanlarin büyük bir kisminin günesten korunmalari gerektigini bilmelerine karsin yeterli derecede korunmadiklari saptanmistir. Bunun için günesin etkili saatlerinde saat 10:00 ile 16:00 arasi günese çikmaktan kaçinmali, uygun giysilerle kullanilmali ve düzenli olarak günesten koruyucu kremler sürülmelidir" diye konustu.

PAMUKLU GIYININ
Doç. Dr. Durdu, günesli havalarda açik renkli ve siki dokunmus pamuklu giysilerin tercih edilmesi gerektigini belirterek, "Poliester, yün, ipek ve naylon günes isinlarini fazla absorbe ettigi için tercih edilmemelidir. Hem gözleri hem de çevresindeki deriyi korumak için günes gözlükleri kullanilmalidir. Kullanilacak olan gözlüklerin yüzde 99 oraninda ultraviyole-A (UVA) ve ultraviyole-B (UVB) filtresi bulunmalidir" dedi.
Günesten korunmak için kullanilacak sapkalarin genis kenarli olmasi gerektigine isaret eden Doç. Dr. Durdu, söyle devam etti:
"Kulaklari ve enseyi kapatacak sekilde kumas içeren sapkalar kullanilmalidir. Kum, beton, deniz ve kar günes isinlarini yansittigi için semsiye veya sapka kullanimi günes korunma için tek basina yeterli degildir. Bu nedenle uzun süre açik havada kalmasi gereken çocuklar ve eriskinler yüksek koruma faktörlü günesten koruyucu kremler kullanmalidir. Bulutlar yaz aylarinda günes isinlarinin %15’ini geçirdigi için yaz aylarinda uzun süre güneste kalinacak ise bulutlu havada dahi günesten korunmak için önlemler alinmalidir."

ETKILI KORUNMA ÖNERILERI
Günesten koruyucularin etkili olabilmesi için bazi hususlara dikkat etmek gerektigini belirten Doç. Dr. Durdu, "Günesten koruyucular deriye yeterli miktarda ve kalinlikta olacak sekilde her bölgeye esit miktarda yedirerek sürülmelidir. Kremler göze kaçirmadan özellikle yüz, omuz, ense, boyun ve kollara kullanilmalidir. Dudak ve kulak gibi hassas bölgelere ekstra koruma uygulanmak gerekir. Ideal bir koruma için uygulanacak günesten koruyucunun koruma faktörü (SPF) en az 30 olmalidir" dedi.
Bu kremlerin günese çikmadan 15-30 dakika önce sürülmesi ve 2-3 saatte bir tekrarlanmasi gerektigini ifade eden Doç. Dr. Durdu, "Ayrica, havuza veya denize girmek, havlu ile kurulanmak ve terlemek gibi durumlarda tekrar koruyucu uygulanmalidir. Günesten koruyucu ürünler günesin zararli etkilerini yüzde 100 engellememektedir. Bu nedenle, günesten koruyucu kullanip daha uzun süre güneste kalmanin sakincali oldugu da akilda bulundurulmalidir" uyarisinda bulundu.