Sağlık
Giriş Tarihi : 14-01-2021 11:59   Güncelleme : 14-01-2021 18:20

Aşılar Vurulmaya Başlandı

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, analizleri tamamlanan CoronaVac aşısı için “Acil Kullanım Onayı” verdi, aşılar dün ülke genelinde vurulmaya başlandı. Sağlık Bakanlığından gelen talimatla Türkiye’de eşzamanlı olarak başlatılan aşılama çalışmalarının Malatya ayağında ilk aşılar İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli başta olmak üzere sağlık çalışanlarına yapıldı.

Aşılar Vurulmaya Başlandı

Koronavirüsle mücadele kapsamında geliştirilen aşılardan bir tanesi olan Çin aşısı yani CoronaVac aşısı onaylanmasının ve akabinde ile gelmesinin ardından Türkiye’de eşzamanlı olarak başlatılan aşılama çalışmaları kapsamında belirlenen sıralama gereği ilk önce sağlık personellerine vurulmaya başlandı. Konu ile ilgili Malatya İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Recep Bentli: Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, analizleri tamamlanan CoronaVac aşısı için "Acil Kullanım Onayı" verdi. Sayın Bakanımız ve Bilim kurulu üyesi hocalarımız ilk aşıları oldular. Bu kapsamda ilimize de 15 bin CoronaVac aşısı geldi. Öncelikle sağlık çalışanlarımızdan olmak üzere Aşı uygulaması bu sabah itibariyle başladı. İlimizin en uzak birimlerine kadar sağlık çalışanlarımız sorunsuz bir şekilde aşılarını olmaya başladılar. Aile sağlığı merkezlerimiz, tüm kamu, özel ve üniversite hastanelerimiz, ilçe sağlık müdürlükleri ve toplum sağlığı merkezlerimiz aşı yapmaya başladılar. Ben de CoronaVac aşımı güvenle yaptırdım.

“AŞI İÇİN ‘E-NABIZ UYGULAMASINI KULLANIN”

Sağlık çalışanlarının ardından risk grubuna göre öncelikli vatandaşlarımıza aşı uygulanacak. Vatandaşlarımızın E-nabız uygulamasından kişisel hesaplarına girmeleri ve öncelikli grupta olup olmadıklarını belirten bilgilendirme mesajının yer alıp almadığını kontrol etmeleri gerekmektedir. Ayrıca “AŞI (boşluk) TC KİMLİK NO (boşluk) TC KİMLİK SERİ NUMARASININ SON 4 HANESİ” şeklindeki bir mesajı SMS olarak 2023’e göndermeleri halinde; kendilerine cevap olarak gelecek SMS ile öncelikli grupta olup olmadıklarını kontrol edebileceklerdir. Vatandaşlarımız aşı için randevu almadan önce mutlaka öncelik durumlarını sorgulasınlar. Öncelikli grupta olmayanlar kendilerine aşı yapılamayacağı için Sağlık kuruluşuna giderek yorulmasınlar. Vatandaşlarımızın aşılama için öncelikli grupta yer almaları durumunda; Aile Hekimlerinde veya hastanelerde aşı yapılması için MHRS (182) üzerinden randevu alacaklardır. MHRS’yi kullanamayacak olanlar ise doğrudan kayıtlı bulundukları aile hekiminden, hastanelerin kendi iletişim numaralarından veya kişisel e-nabız hesaplarından randevu alabileceklerdir.

AŞILAR ÜCRETSİZ UYGULANACAK

Tüm kurumlarımızda aşılar ücretsiz olarak uygulanacaktır. Aşı yapıldıktan sonra vatandaşlarımızın 15 dakika boyunca sağlık tesisinde gözlem altında olması istenecektir.  İlk uygulamadan 28 gün sonra ikinci doz aşı yine randevu alınarak yapılacaktır. Bilim kurulumuz ve Bakanlığımızın yetkili birimleri CoronaVac aşısı üzerinde gerekli incelemelerini yaptılar. Vatandaşlarımız aşıya güven konusunda rahat olsunlar. Maske, mesafe, temizlik kuralları kadar; Salgını bitirmenin en önemli yolunun aşı olduğunu unutmayalım. Uygulanacak olan aşı canlı virüs içermemektedir. Bu nedenle diğer canlı aşılara göre daha az da olsa,  Aşı uygulanmasından sonra bazı yan etkiler görülebilir. Vatandaşlarımızın aşı uygulamasının ardından yorgunluk, baş ağrısı, aşı uygulama yerinde kızarıklık - şişlik, ateş, ishal, kusma gibi olası belirtileri takip etmesi; bu ve buna benzer belirtilerin görülmesi halinde panik yapmadan bir sağlık kuruluşuna başvurmasını istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

“YAN ETKİLERLE İLGİLİ BULUNMASI GEREKEN TIBBİ MALZEMELER, İLAÇLAR TEDARİK EDİLDİ”

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Erdal Aktürk de şunları dile getirdi: “Malatya Eğitim ve Araştırma hastanesi olarak Covid-19 aşısı ile ilgili olarak tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Sağlık bakanlığımızdan başlayın talimatını bekliyorduk. Beklediğimiz talimat gelince de aşılama çalışmalarımıza derhal başladık. Aşılamada belirlenen takvime göre önce sağlık çalışanlarımız aşılanacak. Daha sonra da belirlenen programa göre aşılama çalışmaları devam edecek. Şu an Bakanlığımız hastanemizde aşılamaya uygun 25 tane oda istedi. Bizde bu talimat doğrultusunda yaklaşık 25 odayı hazırladık. Aşılama ile ilgili fiziki mekânları oluşturduk. Aşılama sonrası gelişecek olan yan etkilerle ilgili bulunması gereken tıbbi malzemeler, ilaçlar tedarik edildi. Sistemimiz ve ekibimiz şu an için görev başında. Bakanlığımızdan da beklenen talimat geldi. Bu gün itibarıyla aşılama çalışmalarımıza başladık.”

TEDBİRLERİ ESNETMEDEN DEVAM ETMELİYİZ”

İlk aşılananlar arasında yer alan Yeşilyurt Hasan Çalık Devlet Hastanesi Başhekimi Erhan Berk ise: “Covid-19 ile mücadele kapsamında sağlık personellerinin aşılanması ile başlatılan program personellerimiz için bugün itibariyle hastanemizde de başladı. Hastanemiz 10 aşı polikliniği ile halkımızın hizmetine de hazır duruma getirildi. Aşı pandemiden kurtulmanın etkin ve en güvenilir bir yolu, uygulanan aşının çalışma ortaklarından biri de ülkemizdi. Aşıyı inşallah sağlık personelinden sonra risk gurupları ve tüm vatandaşlara uygulandıktan sonra pandemi sürecinden kurtuluruz. Aşı olmak tedbirleri bırakmak anlamına gelmiyor, maske mesafe ve temizlik tedbirlerini esnetmeden devam etmeliyiz.” şeklinde konuştu.

 

A.Vahap Kaygusuz- Hanife Yiğit