Sağlık
Giriş Tarihi : 27-08-2021 16:25   Güncelleme : 27-08-2021 16:25

Aşılamada Yüzde 70’i Geçtik

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli aşılama çalışmalarında Malatya’da Yüzde 70 oranının geçildiğini söyleyerek, Aşı yaptırmamış vatandaşları aşı merkezlerine davet etti. Prof. Dr Bentli Aşı karşıtı olanların söylemlerinin de dikkate alınmaması gerektiğine dikkat çekti

Aşılamada Yüzde 70’i Geçtik

Konuyla ilgili olarak gazetecilere açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Recep Bentli şöyle konuştu. “Bildiğiniz gibi Sayın bakanımız her gün aşılama oranlarını açıklıyor.  Önceki gün itibarıyla yüzde 71.3’e ulaşmış durumdayız. Yaklaşık 428 bin vatandaşımız ve ilk doz aşısını yaptırdı. Bu bizi maalesef orta liste kategoride bulunduruyor. Bizim haritada mavi olmamız yani düşük riskli kategoride olmamız için yüzde 3.5 lik daha eksiğimiz var. Maalesef günlük aşılama miktarımız giderek düşüyor. Biz önümüzdeki haftanın sonunda doğru inşallah mavi kategoride yer alacağımızı düşünüyoruz. Burada şunun altını özellikle çizmek istiyorum. Sadece ilk doz aşılama bizi düşük riskli iller arasına almaz. Bizim arzumuz hastanelerde yatan Covid pozitif nedeniyle vefat edenlere bakıyoruz. Aşısını tamamlamamış vatandaşlarımız da var. Tek doz Biontech yaptırmış, veya aşılamanın başladığı süreçte 2 doz sinovak aşı yaptırmış ama 3. Doz aşısını yaptırmamış birçok vatandaşımız var. Bunlar bu hastalığı ağır geçiriyor. Ama tam aşılı dediğimiz 2.doz Biontech yaptırmış veya 3 doz sinovak yaptırmış veya 2 doz sinovak 2 doz Biontech yaptırmış olanları tam aşı olarak kabul ediyoruz. Bunları incelediğimizde hem yatan hastaların, hem yoğun bakımdaki hastaların hem de toplam pozitif hastaların yüzde 90’ın üzerindeki hastalarımız maalesef aşısız diyorum.”

AŞI KARŞITI OLANLARIN SÖYLEMLERİNİ DİKKATE ALMAYIN

Vatandaşları eksik aşılarını tamamlamaya devlet eden Bentli açıklamasının devamında ise; “Aşının etkinliğine artık kimsenin itiraz edecek bir durumu yok. Gerçekten de tüm dünyada 5 milyar dozu geçmiş bir aşılama var. Aşılama oranı yüksek olan illerde vaka sayısı artsa bile ve vakaların ölümlerin çok düşük olduğunu artık insanlarımız görüyor. Lütfen diyorum bu aşı karşıtı olan insanların attıkları sosyal medya mesajlarını önemsemeyin. Altında bir bilimsel zemini olmayan gerçekten Uzman olmayan insanların mesajlarını önemsemeyin. Bilim kurulumuzun, Sağlık Bakanlığımızın bu kadar fedakârca her noktada aşı yapan bizim sağlıkçılarımızın bu emeklerine saygı duyun. Bu kadar insan aşı yaptırmış. Örneğin Muğla’da aşılama oranı yüzde 95 olmuş. Yani Onlar bizden daha mı canlarını hiçe sayıyorlar.  Hayır, Onlar bizden daha fazla yaşam sevinçleri var belki de. Ama biz dediğim gibi farklı bir yoldayız şu anda biz demeyelim de, yüzde 25’lik yüzde 30'luk kesimin hala aşı ile ilgili sorunları olan bir kesim var. Bundan önceki covid dışı aşılara da  karşı olan bir kesim vardı. Ancak burada daha fazla bir karşıtlık var.  Bunu aşmak için biz elimizden geleni yapıyoruz ve Bakanlığımızın açıklamalarına lütfen kulak verin güvenin diyoruz. Ortadaki verilere de lütfen bir göz atın. Yani aşı yaptıran ülkelerle yaptırmayan ülkeler arasındaki farkı lütfen görün diyoruz” dedi.

AŞILAMA ORANLARINI YÜKSELTELİM

Aşılama oranlarını yükseltmek için programlar yaptıklarını hatırlatan Bentli; “Hürriyet Parkında 16-19 Ağustos tarihleri arasında bir aşılama kampanyası yaptık.   Gerçekten hem ondan önceki hafta hem de bu hafta o haftaya göre daha düşük oranda aşılamamız var. Gençlerimizi aşıya teşvik ettik. Günlük 5-6 bin doz aşı yaparken tekrar bu sayı 4 binlere,  pazartesi 3 binlere düştü.  Hürriyet parkındaki orada hedefimiz günlük 11 bindi. Ama 7 bin civarında aşı yaptık. Gençlerimiz bu konuda biraz isteksiz. O günlerde aşılarını yaptıranların mutlaka 2. Doz aşılarını da yaptırmalarını istiyoruz. Sadece ilk dozunu yaptırıp da mavi kategoride olmak önemli değil.  Aşımızı tamamlamak lazım.  Tamamlamazsak etkinliği de düşük oluyor. Maalesef delta varyantına karşı da tekrar hastalık gelişiyor. Yoğun bakımda tek doz aşı yaptıran bu tür hastaları lafları görebiliyoruz.  İnşallah önümüzdeki günlerde Bu 2. Dozları, 3. dozları da tamamlayıp Sonbahara daha rahat girmek istiyoruz. İnşallah yoğun bakım yükümüz artmadan vefat sayıları 0 olsun istiyoruz” diyoruz diye konuştu.

A.Vahap Kaygusuz – Hanife Yiğit