Sağlık
Giriş Tarihi : 10-08-2021 17:13   Güncelleme : 10-08-2021 17:13

Aşılama Çalışmalarına Hız Verilecek

Son günlerde ilimizdeki vaka sayılarının yükselme eğilimine girmesi nedeniyle vatandaşlar aşılanma konusunda bir kez daha uyarıldı.  Kovid 19’a yakalanma oranının aşılama dolayısıyla düşüş eğiliminde olduğu hatırlatılarak, Aşı olmayan vatandaşların mutlaka 3 doz aşıların tamamını yaptırmaları istendi.

Aşılama Çalışmalarına Hız Verilecek

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan il Sağlık Müdürü Prof.Dr.Recep Bentli yaptığı açıklamada şunları söyledi. “ Sayın Bakanımızın güncel vaka sayılarını açıklamasından sonra Yüz bin nüfusa düşen hasta sayısında yüzde 90'lardan bu hafta 150 lere çıktık. Geçen hafta sonu itibariyle vaka sayıları ilimizde toplam100 bin nüfusa düşen hasta sayısı 150 civarı oldu. Ama bu hafta itibariyle de bu vaka sayısının maalesef 250 ile 300 arasında çıkacağını öngörüyoruz. Gerçekten de vaka sayısının artış hızı bizi korkutuyor. Ama geçen yıl Kurban bayramı sonrası olan çıkış kadar olmasa bile maalesef hızlı bir çıkış gösteriyor. Ancak yatış oranları işe aşıya bağlı bir miktar düşük. Ancak biz toplumun yüzde 37 si aşılanmadığı için  ve vatandaşlarımızın aşıya olan rağbeti biraz daha fazla olsaydı bu yoğun bakıma yatışların, vefatları daha az olacağını düşünüyordum. Maalesef böyle bir tabloyla karşı karşıyayız.

RANDEVU ALMADAN AŞI OLABİLİRSİNİZ

Aşı tedariki ile ilgili herhangi bir sorun olmadığını ifade eden Bentli; “Dün itibariyle aşı ile ilgili hiçbir tedarik sorunumuz kalmadı. Dün sabah itibariyle elimizde yaklaşık 90 bin doz aşı vardı. Bu nedenle insanlarımızın artık bildiğiniz gibi randevusuz bir şekilde il Müdürlüğümüzde, İlçe Müdürlüklerimizde, Kamu hastanelerimizde, Aile sağlığı merkezlerinde aşı yaptırabiliyor. Hatta Sağlık İl Müdürlüğümüzün binada biz aşı yapalım mı diye tereddüt ederken, İlk günler 50 -100 doz aşı yaparken dün yaklaşık 1000 doz aşı sadece il binamızda yapıldı.  Toplam ilimiz genelinde 16 bin 500 aşı yapıldı. Aşılamada Türkiye genelinde 75 milyona ilimizde de 700 bine yaklaştık” diye konuştu.

AŞI OLMAK İÇİN TEREDDÜT ETMEYİN

Bazı kişilerin aşıya karşı olduklarının da altını çizen Bentli; “Biz insanlarımızın bu konuda tereddütlerinin olmasını istiyoruz. Gerçekten de bilim kurulu bu aşı ile ilgili karar verdiklerinde, birçok makaleye bakarak, birçok çalışmaya bakarak karar verdiler. Aşı karşıtı olan bilim adamı olduğunu söylemek istemiyorum ama aşı karşıtı olan birtakım insanların lütfen söylediklerinin bilimsel bir dayanağı olup olmadıklarını sorgulasınlar. Aşının gerçekten çok ciddi bir yan etkisi olmadığını, kısa vadede ve orta ve uzun vadede, yapılan birçok çalışmalarda çok ciddi bir yan etkisinin olmadığını çok rahat söyleyebiliyoruz. Tabii ki uzun tam olarak vadeli bilmiyoruz ama öngörüler yapılan bilimsel çalışmalarda ki öngörüler ciddi bir yan etkisinin olmayacağı konusunda. İnsanlarımızın kesinlikle aşılarını olmasını ve şu anda kendileri de çevrelerinden görecektir. Hastanede yatan, yoğun bakımda yatan, vefat edenlerin yüzde 90’ı neredeyse aşısız. Bu yılın başında 2 doz sinovak aşı yaptıranların da antikor seviyelerinin düşmesine bağlı bir miktarda orada pozitif görüyoruz.  O yüzden bu vatandaşlarımız da mutlaka üçünü doz aşılarını yaptırmalarını önemle rica ediyoruz ”diye çağrıda bulundu.

HEDEFİMİZ AŞILAMA ORANINI YÜZDE 75’E ÇIKARMAK

Aşılama rakamları hakkında da bilgiler veren Prof.Dr. Bentli; “Dün itibarıyla yaklaşık 700 bin doz aşı sadece ilimizde yapıldı. yaklaşık 378 bin vatandaşımız her iki doz aşı ya da yaptırdı. 250.000 vatandaşımızda 2.doz aşılarını yatırmışlar durumda. Aşı oranlarımızı yüzde 63’lerden, yüzde 75'e çıkarmadıkça vaka sayıları da artmaya devam edecek. Şu an Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki aşı  oranı düşük olan illerde vaka sayılarının çok yüksek olduğunu çok rahat söyleyebilirim. İlimizde cüzi bir artış var ama geçen yıla oranla çok yüksek bir artış olduğunu söylemek pek mümkün değil. Ama buna rağmen artışlar gerçekten bizi korkutan bir artış. İnşallah aşı oranlamasının artırarak ve tedbirler uyarak ilimizdeki vaka sayılarının çok yukarılara çıkmamasına sebep olacağını düşünüyoruz. Aşı konusunda Sağlık kurulunca henüz mecburiyet konusunda herhangi bir karar alınmadı. Ancak vaka sayıları artarsa belki böyle bir karar alınması gerekirse, Bakanlık olarak bu kurul kararına uyulacaktır” ifadelerini kullandı.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz