Malatya
Giriş Tarihi : 17-11-2017 16:49   Güncelleme : 17-11-2017 16:49

Artisa “Dur” Demek Için!

Tek seferlik bir kullanim dahi olsa insan hayatina egemen olan uyusturucu kiskacindan özellikle de gençleri kurtarmak için Malatya Büyüksehir Belediyesi gerekli tedbirleri aliyor. Bu noktada uyusturucu kullanimina karsi etkin mücadeleye tüm hiziyla devam edildiginin altini çizen Malatya Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir “Malatya Türkiye’deki birçok sehirden daha iyi bir noktada.” dedi

Artisa “Dur” Demek Için!

>Hanife Sari (Özel Haber)

Diger ülkelere nazaran uyusturucu kullananlarin sayisi ülkemizde az olsa da her geçen gün daha da artiyor. Bu artisa ‘dur’ demek isteyen vatandas ve hükümet de bir takim tedbirler alma yoluna gidiyor. Vatandas tedbir konusunda daha çok kendilerini veya çocuklarini uyusturucu kullananlardan uzak tutma yoluna giderken hükümet de seminerler,  sportif aktiviteler, egitimler, sergiler ve gezi programlari yaparak bu konuda bir farkindalik olusturarak ve uyusturucu kullananlara tedavi imkâni sunarak tedbirler alma yoluna gidiyor. Bu ugurda da milyonlarca para harcaniyor. Bagimliligin ortaya çikmasindaki sebeplerin altinda gençlerin yenilik arayisi, farkli seyleri deneme istekleri, bir takim dis politikalar, Malatya Dogu’dan Batiya madde sevkiyatinin merkezi konumunda olmasi ve bu sebepten ötürü de bir takim mafyalarin bu isten para kazanmasi yatiyor. Bagimlilik yapan, psikiyatrik problemler, panik ataklar, sizofreni benzeri belirtiler ortaya çikaran, çesitli kanserlere ve bir takim organ yetmezligine sebep olan bir ürün olarak karsimiza çikan uyusturucuyu bir kere bile olsa kullananlar bir kisir döngü gibi sürekli bu maddeye ihtiyaç duyar ve bu madde bagimliligindan kurtulmak isteseler bile yardim almadan bunu basaramaz. Özellikle gençler için yardim elini uzatan Malatya Büyüksehir Belediyesi çesitli uygulama ve projelerle bu batakligi kurutup gençleri de normal yasantisina dönemsini hedefliyor.

“CIDDI ÇALISMALARIMIZ VAR, MALATYA TÜRKIYE’DEKI BIRÇOK SEHIRDEN DAHA IYI BIR NOKTADA”

“Bizim bu konuda ciddi çalismalarimiz var.” diyen Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir da konuyla ilgili : “BAM ile birlikte bagimlilikla mücadelede konusunda olusturdugumuz güzel bir yapi var.  Güzel bir mekân olmasi hasebiyle orada çocuklarimiz ve gençlerimize, okul çagindaki evlatlarimiza egitimler verilip bilgilendirme çalismalari yapiliyor.  Burada psikolojik danismanlarimizdan, rehber ögretmenlerimizden, saglikçilarimizdan, Yesilay’imizdan destek aliyoruz. Ayni zamanda Aile Danisma ve Destek Merkezi basta olmak üzere sosyal tesislerimizde, Sanat Merkez’imizde Kent Konseyimiz’ de,  Gençlik ve Kadin Meclisi’mizde bu konuda ciddi bir çalisma yapiyorlar. Bu çalismalarin yaninda Milli Egitim Müdürlügümüz, Müftülügümüz ve birçok STK ile birlikte birçok proje ve çalisma gerçeklestiriyoruz. Aslinda biz bunu tam olarak anlatmiyoruz. Ancak Malatya Türkiye’deki birçok sehirden daha iyi bir noktada” ifadelerine yer verdi.