Genel
Giriş Tarihi : 11-08-2017 18:24   Güncelleme : 11-08-2017 18:24

Artik e- Devlet Üzerinden

Tüketici Hakem Heyetlerine elektronik ortamda e-devlet sistemi üzerinden Tüketici Bilgi Sistemi ile yapilmasi imkâni getirildi

Artik e- Devlet Üzerinden

Tüketici hakem heyetlerine basvuruda büyük kolaylik

Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliginde Degisiklik Yapilmasina Dair Yönetmelik 11.08.2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayimlanarak yürürlüge girmistir. Söz konusu Yönetmelik ile Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBIS), basvurularin alinmasi, inceleme ve karar alma süreçlerine iliskin olarak çesitli hususlarda yeni düzenlemeler getirilmektedir.

 

TÜKETICI HAKEM HEYETLERINE BASVURUDA BÜYÜK KOLAYLIK

 

Basvurularin sahsen veya avukat araciligiyla; elden, posta yoluyla veya elektronik ortamda e-Devlet kapisi üzerinden TÜBISile yapilacagi düzenlenmektedir. Elektronik ortamda e-Devletten basvuru yapan ve güvenli elektronik imzasi veya mobil imzasi olmayan tüketicilerin, islak imzali basvuru formunu varsa ekinde bilgi ve belgelerle birlikte 15 gün içerisinde ilgili tüketici hakem heyetine iletme yükümlülügü kaldirilmistir. Degisiklik ile birlikte e-Devlet kapisi üzerinden TÜBIS’e basvuru yapilmasi ile basvuru islemleri tamamlanmis olacaktir. Ayni zamanda e-Devlet kapisindan gelen basvurularin güvenli elektronik ya da mobil imza ile imzalanmasina gerek kalmayacaktir. Bu sekilde bürokrasinin azaltilmasina ve tüketicinin kolayca basvuru yapabilmesine imkân taninmakta.

 

TÜKETICI BILGI SISTEMI’NIN (TÜBIS) KULLANIMI ZORUNLU HALE GETIRILDI

 

Tüketici hakem heyetlerinin is ve islemlerinde kullanilmasi zorunlulugu bulunan TÜBIS, tüketicilerin elektronik ortamda sikâyetlerini iletebildikleri ve tüketici hakem heyetlerinin is ve islemlerini gerçeklestirdikleri çevrimiçi bir sistem olarak TÜBIS’in gerek basvuru sahipleri gerekse tüketici hakem heyetleri tarafindan hizli, etkin ve kolay kullaniminin saglanmasi amaciyla yeni bir yazilim yapilmis ve TÜBIS’in dogru, eksiksiz ve zamaninda kullanimina iliskin olarak yeni bir düzenleme yapildi.

 

INCELEME SÜRECI HIZLANDIRILDI

 

Tüketici hakem heyetlerinin esas olarak 6 ay içinde karar vermesi gerekmektedir. Bunun yaninda söz konusu inceleme sürecinin daha da kisaltilabilmesi amaciyla bilirkisi incelemesine iliskin islemler tüketici hakem heyeti baskaninin yetkileri arasina dâhil edildi.

 

TÜKETICI HAKEM HEYETININ TARAFSIZLIGI GÜÇLENDIRILDI

 

Çesitli kamu kurum ve kuruluslari ile özel sektör temsilcilerinden olusan ve çogulcu temsil anlayisiyla olusturulmus hakem heyetlerinin kendilerine yapilan basvurularda tarafsizliklarini güçlendirmek amaciyla baskan, üye ve raportörlerin tüketici hakem heyetlerinde bilirkisi olarak görevlendirilemeyecekleri düzenlendi.>>BÜLTEN