Röportaj
Giriş Tarihi : 03-11-2021 17:37   Güncelleme : 03-11-2021 17:56

Artan Oran Endişe Verici

Her geçen gün artan lösemi ve kanser hastalarına dikkat çeken LÖSEV Temsilcisi Sevim Balal, vatandaşları uyardı. Balal, “LÖSEV’ e kayıtlı hasta sayımız 10 bini aştı belki Malatya'da 500'e yaklaştı. Maalesef her gün daha da çoğalıyor. Yaş oranı da gittikçe düşüyor 6 aylık -1 yaşında bebeklere de Lösemi tanısı koyuluyor.” dedi

Artan Oran Endişe Verici

8 Kasım 1998 yılında kurulan ve günümüzde hemen hemen Türkiye’nin 81 ilinde faaliyet gösteren Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV)’ in ildeki faaliyetlerini ve daha fazlasını LÖSEV Malatya Temsilcisi Sevim Balal ile konuştuk.

Öncelikle 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftasına yönelik neler paylaşırsınız?

“2009 yılında kızımın Lösemi hastalığında hastaneye yattığımızda LÖSEV Vakfı’nı  tanıdım ve o gündür bu gündür  LÖSEV’e gönüllü  yardım ediyorum. Bugün 4 milyonu aşan gönüllü ve düzenli bağış yapan bağışçılar sayesinde büyümeye devam eden LÖSEV daha çok hastaya ulaşabiliyor. Her yıl 2-8 Kasım'da farkındalık oluşturmak için farklı bir sloganla kutlanan Lösemi Çocuklar Haftasını bu yılda ‘Maskemi atarım, hayallerime koşarım’ sloganı ile kutluyoruz. Hafta boyunca tüm Türkiye’de birbirinden farklı etkinliklerle, çocukluk çağı kanserleri içinde en sık görülen lösemiye dikkat çekmeye devam edeceğiz. Haftanın ve löseminin rengi olan turuncu rengi ve birçok farklı etkinlik ile tedavisi süren çocuklara umut aşılanırken, lösemiyle mücadelede bireylere ve topluma düşen görevler vurgulanacak. Bu kapsamda ilimizde başta Malatya Valiliği olmak üzere tren garı gibi Malatya’nın bilindik ve kalabalık mekanlarında gece aydınlatılması yapıldı, turuncu ışıklar yakıldı. Bize bu konuda destek olundu hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Okullarda ders zillerinin LÖSEV Marşı olarak çalacağı haftada LÖSEV tarafından Kasım ayı boyunca farkındalık seminerleri düzenlenecek. Ülke genelinde açılan LSV Dükkân stantlarında anne el emeği ürünlerin satışı ile tedavi gören çocuklara destek sağlanacak. LÖSANTE’de Tedavi gören ve iyileşen tam 178 lösemili çocuk maske atacak. Destek olmak isteyen herkes LÖSEV’in sosyal medya hesaplarını takibe alarak, #lösemili1çocuğunhayali etiketi ile hafta boyunca paylaşımlar yapabilir, etkinliklere katılarak lösemiye dikkat çekebilir ve bu mücadelede çocukların sesi olabilirler.”

Türkiye'deki hasta sayısının oranı için neler kaydedersiniz?

“LÖSEV önce sadece çocuklara bakıyordu ama şimdi büyüklere de bakmakta. Her gün daha çok artan kanser hastaları çoğunluk LÖSEV'e kayıtlı değil. Kayıtlı olanlar 10 bini aştı belki Malatya'da 500'e yaklaştı. Maalesef her gün daha da çoğalıyor. Sağlığımıza dikkat etmediğimiz sürece daha da çok olacak, Gdo’lu yiyecekler, mahallemize kurulan baz istasyonları, sağlıksız beslenmeler hastalığı tetikleyen sebeplerin başında geliyor. Ailede kanser geçmişi olan kişiler daha çok riskli. Onlar kanserojen ve doğal olmayan yiyeceklerden daha çok uzak durmalı.  Maalesef yaş oranı gittikçe düşüyor 6 aylık -1 yaşında Lösemi tanısı koyuluyor.”

Pandeminin bu hastalığa olan etkisi için neler dersiniz?

“Lösemi bulaşıcı bir hastalık değil. Çocuklarımız kendilerini korumak için maske takıyorlar Çünkü aldıkları kemoterapi bağışıklık sistemini düşürüyor. Bu zorlu süreçte bir de pandemi söz konusu oldu. Yine maalesef hastanede olsun, evde olsun bakım zorlanıyor. Bir çok hastalarımızı kaybediyoruz. Allah ailelerine sabır versin şimdi herkes maske takıyor kimin kendini koruduğunu kimin başkasına bulaştırmamak için takıldığı belli değil. Lösemi veya kanser hastaları çok zor günler yaşıyorlar. Allah yardımcıları olsun. Bu zorlu süreçte yine önceden olduğu gibi bağışlar geldikçe LÖSEV’ e kayıtlı ailelere maddi yardımlar, gıda kolileri ve kırmızı et paketleri ulaştırıyoruz, kayıtlarımızı yapıyoruz.  Aile ziyaretlerimiz oluyor. Zorlukları bir nebze kolaylaştırmaya çalışıyoruz.”

Son olarak neler eklemek istersiniz?

“Her türlü yardım yapılabiliyor yiyecek, giyecek ve hatta bazı illerde arsa veriyorlar. 1 daire başlıyorlar. İllerde de LÖSEV faaliyetlerini daha iyi yürütmek için ofis açıyor. İstanbul, Adana, Eskişehir, Bursa vesaire birçok illerde var. Temennim Malatya'da da olması. Çünkü Malatya'da büyük bir onkoloji hematoloji hastanemiz var. İlik nakline kadar yapılıyor. Başka illerde çok hasta geliyor. Bunlara ulaşmak Malatya’daki hastalara ulaşmak için bir ofis şart.  Yer bağışlayarak, kira yardımı yaparak, giderleri ödeyerek yardım yaparım diyen işadamlarının desteğini yanımıza alarak ofisimizi açmak istiyoruz. Lösemili çocuklara yardım yapmak isteyen hangi bankaya giderse gitsin LÖSEV'e yardım yapacağım desin gereken yapılıyor. Bankaya kadar gidemiyorum diyenler 3406’ ya bir boş mesaj gönderip 20 TL bağışta bulunabiliyorlar. Biz kapı kapı dolaşıp para toplamıyoruz. Bu şekilde kapınızı çalan olursa inanmayın. Maalesef bunun önünü alamıyoruz, çocuklarımızın hakkını yiyorlar hiç kimse kanmasın buna. Bütün insanlara sesleniyorum lösemili hastalarımıza, kanserli hastalarımıza yardımcı olmalarını istiyorum.  Herkes Mahallesi'ndeki lösemili aileyi ziyaret edip kapıda da olsa bir hal hatır sorsun bu çok iyi gelecek onlara, moral olacak. Haydi, siz de bir hastane ziyareti veya bir mahallenizdeki hastanıza gidin maskenizi atacak hayalinizde koşacaksınız temennimiz bu deyin. Ayrıca hastalar çoğaldıkça yetersiz kalan LÖSEV hastanesinden sonra, 2012 yılında Ankara’da 400 yataklı LÖSANTE Çocuk ve Yetişkin hastanesi yapıldı. Protokole takılan bu hastanenin önce 75 yataklı bölümü açıldı şu anda maalesef ki 200 yataklı bölümü ile hizmet veren hastanemizin tamamının açılmasını temenni ediyoruz.”

Hanife Yiğit – A.Vahap Kaygusuz’un Röportajı