Malatya
Giriş Tarihi : 28-09-2016 18:35   Güncelleme : 28-09-2016 18:35

Arslantepe’de Tarih Yeniden Yazilacak!

Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan, Arslantepe kazi çalismalarinin 40’inci yili dolayisiyla Arslantepe Höyügü Kazi Prof. Dr. Marcella Frangipane onuruna yemek verdi. Burada yapilan konusmalarda, Arslantepe’nin insanlik tarihi açisindan önemine dikkat çekilerek, tarihi degistirecek yeni bulgularin oldugu belirtildi

Arslantepe’de  Tarih Yeniden Yazilacak!

Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan, Arslantepe kazi çalismalarinin 40’inci yili dolayisiyla Arslantepe Höyügü Kazi Prof. Dr. Marcella Frangipane onuruna verdigi yemege, AK Parti Battalgazi Merkez Ilçe Baskani Osman Güder, Battalgazi Belediye Baskan Yardimcilari Zafer Kirçuval, Nevzat Aslan, Il Kültür ve Turizm Müdürü Dervis Özbay,  Malatya Müzesi Müdürü Tevhit Kekeç, bazi birim müdürleri ile kazi heyeti katildi. Burada konusan Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan, Arslantepe’nin insanlik tarihi açisinda önemine dikkat çekerek, “Marcella hanim 40 yil öncesinde gelip, Malatya’mizin tarihini aydinlatmak ve buradaki bulgularin hem Türkiye açisindan, hem dünya milletler camiasi açisindan, önemli kazanimlari tüm dünyayla paylasma açisindan, önemli gayretler gösteriyor. Yaptigi çalismalarda da Arslantepe’nin Dünya UNESCO Kültürel Mirasi Listesine girmesi noktasinda büyük bulgular elde edildi. Bu bulgular dünya tarihinde, insanlik tarihinin yeniden yazilmasi ve düzeltilmesi anlaminda önemli bulgulari ihtiva etmektedir. Yapilan çalismalar için basta kendisine ve ekibine tesekkür ediyorum. Netice itibariyle insanlik dairesinin ortak paydasinda bulusmak zorundayiz. Insanligin ortak paydasi olarak tabir ettigimiz, insanligin ortak degerlerinin ortak paydada bulusmasi ve o ortak paydada bulusanlarin tüm insanliga samil hale getirilerek, insanlar arasinda hümanizm duygusunun, kardeslik duygusunun ve sevgi atmosferinin olusturulmasi noktasinda bu kazi önemli hizmetlere vesile olmaktadir. Dünya Kültür Mirasi geçici listesinde bulunan Arslantepe’nin asil listeye alinmasi için hep birlikte çalismaya devam edecegiz. Ben inaniyorum ki yaptigimiz çalismalar neticesinde Arslantepe’nin UNESCO Dünya Kültür Mirasi asil listesine alinacaktir” dedi.

 

ÇALISMALAR SÜRDÜKÇE ÖNEMI ARTTI

Arslantepe Höyügü Kazi Prof. Dr. Marcella Frangipane ise, Arslantepe kazilarinda tarihi yeniden yazdiracak yeni bulgular elde ettiklerini belirterek, “Bu benim için çok büyük bir onur. Burada çalismaktan dolayi çok büyük onur duydum. Bizim için bu is çok önemli. Biliyorsunuz bizler arastirmaciyiz. Burada genel tarih adina çok yeni ve önemli  seyler bulduk.  O kadar önemli bulgulara ulastik ki tarihin yeniden yazilmasi gerekecek belkide. Bu bulgular sadece Malatya için degil, tüm dünya için önemlidir. Burasi açik hava müzesi oldu. Önümüzdeki yillarda farkli ülkelerden daha fazla insanlar bu bulgulari görmek için buralara gelecektir. Simdi de insanlar geliyor ancak önümüzdeki süreçte çok daha fazla insan gelecektir. Insanlar anlamak için, ögrenmek için gelecekler. Burasi çok büyük bir merkez oldu. Malatya her zaman bir sinir yeri oldu.  Bu da demek oluyor ki burada çok kültürler var. Bu da bizler için oldukça önemlidir. Çok kültürlerin bulgusuna ulastikça, buradaki çalismalarimiz daha önemli hale geldi. Bu durum kardeslik kültürü için çok önemlidir. Ben buradaki çalismalara basladigimda çok gençtim. Yillar geçti. Ben burada artik herkesi taniyorum. Burasi benim için artik ikinci memleketim. Desteklerinizden dolayi Sayin Baskana ve ekibine çok tesekkür ediyorum. Bu destekleriniz bizim için çok çok önemlidir” diye konustu.