Malatya
Giriş Tarihi : 08-08-2017 14:51   Güncelleme : 08-08-2017 14:51

Arslantepe’de Kazi Çalismalari Basliyor

Arslantepe Höyügü’nde yeni dönem kazi çalismalari için Malatya’ya gelen Arslantepe Höyügü Kazi Baskani Prof. Dr. Marcella Frangipane, Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan’i ziyaret etti. Ziyarette, Arslantepe Höyügü’nün insanlik tarihi açisinda önemi ve yeni dönem kazi çalismalari konusuldu

Arslantepe’de Kazi Çalismalari Basliyor

Arslantepe Höyügü’nde yeni dönem kazi çalismalari basliyor. Kazi çalismalari için Malatya’ya ekibi ile birlikte gelen Arslantepe Höyügü Kazi Baskani Prof. Dr. Marcella Frangipane’yi ve Prof. Dr. Gian Maria Di Nocera’yi makaminda agirlayan Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan, ziyaretten duydugu memnuniyeti dile getirerek, “Kendileri bizim Arslantepe ilgili kazilarda, uzun yillardan beri bizimle birlikteler. Marcella ise saniyorum 40 yildan beri burada. Bu yil kazi ekibinin basinda Italyan Roma Üniversitesi olarak Arslantepe’ye intikal ettiler. Ögrencileri ve asistanlari ile birlikte intikal ettiler. Kazi çalismalarini Pazartesi’nden itibaren baslatiyorlar. Iki ay süreyle bu kazi çalismalari devam edecek. Kazi çalismalarinda geçen yil bulduklari keçi figürü hakikaten çok önemliydi. Bundan sonraki süreçte de M.Ö 3500’e kadar inilen toprak alt katmanlari var. Insallah bundan sonraki süreçte hem Arslantepe tarihinin bulunmasi, hem Arslantepe ile ilgili bulunan bulgularin insanlik tarihine ve insanliga isik tutmasi anlaminda da önemli görevler ifa ediyorlar. Bu görevlerinden dolayi kendilerine tesekkür ediyorum. Kendilerini Malatya’da görmekten, Belediyemizde agirlamaktan ve birlikte çalismis olmaktan da büyük mutluluk duyuyorum. Zaten Marcella hanim bizim Battalgazilidir. Battalgazi Meclisi tarafindan kendisine hemsehrilik berati verilmistir. On yili askin bir süredir de Malatyalidir.  Prof. Dr. Gian Maria Di Nocera beyefendi de tabi o da hemsehrimizdir. Insallah bu dönemde de Prof. Dr. Gian Maria Di Nocera beyefendinin çalismalari 30 yili astigina göre kendisine de böyle bir seyi 17 Eylül itibariyle törenle kendisine, Frençeska hanimla ile birlikte kendisine sunalim. Insallah artik o da bir Malatyali ve Malatya’nin tarihini arastiran, insanliga isik tutma noktasinda göstermis olduklari gayret ve çabalardan dolayi kutluyor ve tebrik ediyorum” dedi.

 

“ARSLANTEPE BIZIM IÇIN AILE GIBI OLDU”

 

Arslantepe Höyügü Kazi Baskani Prof. Dr. Marcella Frangipane ise, Arslantepe Höyügü’nde yeni dönem kazi çalismalarinin baslayacagini belirterek, “Biz yeni geldik. Birkaç gün sonra kazi çalismalarina baslayacagiz. Biz çalismalardan çok memnunuz. Arslantepe bizim için aile gibi oldu. Baskanimizin verdigi katkilardan dolayi çok tesekkür ediyorum. Maddi yardimlarin yaninda kardesligimiz olustu. Biz burada kendimizi kendi evimiz de gibi hissediyoruz. Bu çalismak için çok önemlidir. Çok rahat çalisiyoruz. Arkeolojik kazilar çok zor çalismalardir. Simdi çok sicak ama biz çalismalara baslayacagiz. Malatyali ve Battalgazili isçiler ile birlikte iyi bir ekip olusturduk. Her sey için çok tesekkür ediyorum” ifadelerini kullandi.

 

“MALATYA IKINCI MEMLEKET GIBI”

 

Prof. Dr. Gian Maria Di Nocera’da, güzel bir çalisma ortami olduguna dikkat çekerek, “30 yildir burada çalisiyorum. Oldukça rahat ortamda çalisiyoruz. Türkiye ve Malatya benim için ikinci Memleket gibi oldu. Tesekkür ediyorum” diye konustu.