Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 20-09-2021 12:42   Güncelleme : 20-09-2021 12:42

Arslantepe Buluşmaları Sona Erdi

Malatya’nın Fethinin 920.yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Melita'dan Malatya'ya Kültür ve Sanat Günleri Arslantepe Buluşmaları sona erdi. Akademik buluşmalardan sanat etkinliklerine kadar 3 günlük program dolu dolu geçti. Malatya’da süren etkinliklere 15 ülkeden Diplomatlar ve Misyon Temsilcileri katılırken, düzenlenen Panel ve Kongreye Türkiye’den 38, yurt dışından ise 47 bildiri akademisyenler ve bilim insanları tarafından sunuldu.

Arslantepe Buluşmaları Sona Erdi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyeleri, İnönü ve Turgut Özal Üniversiteleri, Tarihi Kentler Birliği ve Fırat Kalkınma Ajansı katkılarıyla 3 gün süren Melita'dan Malatya'ya Kültür ve Sanat Günleri Arslantepe Buluşmaları kapsamında bir dizi etkinlik yapıldı.

Arslantepe Buluşmaları Kapsamında ilk etkinlik “Arslantepe Höyüğü ve Kültür Varlıklarının Malatya Kent Kültürü ile Sanatına Etkisi” konulu Panel ile başladı. İl Kongre ve Kültür Merkezinde Ankara Üniversitesi Akademisyenlerinden Prof. Dr. Nizamettin Kazancı’nın moderatörlüğünde Cuma günü gerçekleştirilen Panel ’de UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, Arslantepe Kazı Başkanı Doç. Dr. Francesca Balossi Restelli, Dışişleri Bakanlığı Kültürel Diplomasi Genel Müdür Yardımcısı UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Somut Kültürel Miras İhtisas Komitesi üyesi Emir Salim Yüksel, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Tespit ve Planlama Daire Başkanı Gökhan Bozkurtlar ile Sanatçı Prof. Dr. Zafer Gençaydın konuşmacı olarak yer aldı.

Cuma günü gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında Arslantepe Tanıtım Sergisi ile 12 farklı sanat ve el işçiliği ile Malatya Kültürünün tanıtıldığı stantlar İnönü Kapalı Çarşı üzerinde oluşturulan Workshop alanında ziyaretçileri ağırladı.

Programın ilk günü Arslantepe Höyüğü Gezisi ve Sergisi ile devam etti. Arslantepe Höyüğü ’nün UNESCO sürecinin 44 farklı eserle anlatıldığı sergi ve geziye katılım oldukça yoğundu. İlk günkü program Milet Bahçesinde düzenlenen Malatya Türküleri Konseri ile sona erdi.

KONGREYE 7 ÜLKEDEN 85 AKADEMİSYEN KATILDI

Melita'dan Malatya'ya Kültür ve Sanat Günleri Arslantepe Buluşmalarının ikinci gününde “1. Uluslararası Arslantepe Bilimsel Araştırmalar Kongresi” gerçekleştirildi.  Yüz yüze ve Online olarak gerçekleştirilen kongreye Cezayir, Azerbaycan, Kanada, Hindistan, Endonezya, Nijerya ve Pakistan’dan katılım sağlandı. Türkiye’den 38, yurt dışından ise 47 bildiri akademisyenler ve bilim insanları tarafından sunuldu.

FOTO AKADEMİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Melita’dan Malatya’ya Kültür ve Sanat Günleri Arslantepe Buluşmaları ve Malatya’nın fethinin 920. yılı anısına Malatya Büyükşehir Belediyesinin organizasyonuyla gerçekleştirilen ‘Foto Akademi’ sergisinin açılışı yapıldı. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, yabancı ülke diplomatları, sanatçılar ve vatandaşlar Taşhoran Kültür ve Sanat Merkezinde yer alan ‘Foto Akademi’ sergisinin açılışına katıldı. Yabancı diplomatlarında katılımı ile serginin açılış kurdelesi kesilerek sergi katılımcılar tarafından gezildi. 

Türkiye’de akademik katılım anlamında ilk sergi olma özelliğini taşıyan Foto Akademi sergisine, 22 Üniversiteden 51 akademisyen sanatçı 51 fotoğrafla katılıyor. Taşhoran Kültür ve Sanat Merkezinde yer alan sergide Malatya ve Türkiye’deki Kültür Varlıkları yer alıyor.

MALATYA’NIN KÜLTÜRÜ TANITILDI

Arslantepe Buluşmaları Kapsamında ikinci gün etkinlikleri arasında yer alan “Dünden Bugüne Malatya Yaşam Kültürü Paneli” Kültür Turizm Şube Müdürü Gülhan Haliloğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Malatya’nın kültür envanterlerinin konuşulduğu ve Malatya kültürünün gelişim süreci hakkında bilgilerin verildiği Panelde Araştırmacı Yazar Atilla Kantarcı ve Malatya Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Abdulkadir Artan konuşmacı olarak yer aldı.

MABESEM Sanat Merkezinde açılan “Karma Sergi” ye ve “Dünden Bugüne Malatya Yaşam Kültürü Paneli” ne Türkiye, ABD, Hindistan, Ukrayna, Kırgızistan ve Hollanda’dan 70 Akademisyen katılım sağladı.

ARSLANTEPE TEMALI DEFİLE BEĞENİ TOPLADI

İlki 2015 yılında yapılan “Tarihin Işığında Arslantepe” defilesinin bu yıl 3’üncüsü Malatya’nın Fethinin 920.yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Melita'dan Malatya'ya Kültür ve Sanat Günleri Arslantepe Buluşmaları programına alındı. Cumartesi günü Yeni Fuarcılık Merkezinde gerçekleştirilen Ahmet Giray Yılmaz’ın tasarladığı “Tarihin Işığında Arslantepe 3 Defilesi” moda severlerin beğenisine sunuldu. Koleksiyon 2015 yılında sürreal bakış açısı ile hazırlanmıştı. Arslantepe Buluşmaları kapsamında yapılan bu yılki Koleksiyon ise ticari olarak hazırlandı. Arslantepe Höyüğünde yapılan kazı çalışmaları kapsamında bulunan tarihi motiflerin işlendiği koleksiyon gündelik yaşamda giyilebilecek kıyafetlerde yer alacak. Uluslararası boyutta katılımın yoğun olduğu defile hem moda tasarımcıları hem de moda severler tarafından büyük beğeni topladı.

SON GÜN GASTRONOMİ ETKİNLİKLERİ GEÇTİ

“Arslantepe Buluşmaları” nın son günü Gastronomi etkinlikleri ile geçti. Pazar günü sabah saatlerinde Sümer Park İlçe Kadın Kooperatiflerinde Arslantepe Gastronomi Workshop açılışı gerçekleştirildi. Malatya Büyükşehir Belediyesi BELSOS şirketi öncülüğünde düzenlenen etkinlikte kent genelinde faaliyet gösteren Kadın Kooperatiflerin yürüttüğü çalışmalar tanıtıldı.

Arslantepe Gastronomi Workshop etkinliklerinin ardından Gastronomi Paneli düzenlendi. Valilik Halkla İlişkiler Müdürü H. İbrahim Kılıç Moderatörlüğünde düzenlenen Panelde, Malatya’nın coğrafi işaretlendirmedeki durumu ve yol haritası, Anadolu’daki bulgur çeşitliliğinin vegan ve vejetaryen mutfağındaki yeri, Zincir marketlerde yerel ürünlerin pazarlanması, Tarım ve Kadın Kooperatiflerinin gastronomideki yeri ile Gastronomi ve Sanat başlıkları ele alındı.

Cuma günü başlayan Melita'dan Malatya'ya Kültür ve Sanat Günleri Arslantepe Buluşmaları, dün Büyükşehir Belediyesi yanında bulunan alanda düzenlenen Merve Özbey konseri ile son erdi.

GÜRKAN,”AMACIMIZ MALATYA’NIN TANITIMINI SAĞLAMAK”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Melita'dan Malatya'ya Kültür ve Sanat Günleri Arslantepe Buluşmaları kapsamında Konferanslar, Paneller, Sergiler, Söyleşiler, Defilelerle Malatya’nın tanıtımına katkı sunmanın gayreti içerisinde olduk dedi.  Başkan Gürkan,  “Melita'dan Malatya'ya Kültür ve Sanat Günleri Arslantepe Buluşmaları ile Malatya’nın dününü, bugününü ve yarınını değerlendirmek, zihinsel anlamda belleğini ve hafızasını koruyan bir şehir formatı, kent formatı oluşturma gayreti içerisindeyiz. Bizim amacımız şehrimizin marka şehir olmasının ötesinde şehrimizin belleğinin, hafızasını koruyan bir şehir hüviyetinde olmasını temenni ediyoruz. Bir şehir hafızasını, belleğini koruyorsa geleceğe emin adımlarla gidiyor demektir. Hafızasını, belleğini korumayan bir şehrin ise geleceği meçhuldür. Özellikle şehrimizin 9 bin yıllık kadim medeniyetini ve bu 9 bin yıllık geçmişinde yaşanmış olan uygarlıkları hem gün yüzüne çıkarmak hem var olanı restore etmek hem de günü yarına taşımak gibi bir sorumluluğumuz var. Burada somut olan kültürel varlıklarımızı, somut olmayan soyut kültürel varlıklarımızı, tabiat ve kültür varlıklarımızı da gelecek kuşaklara aktarma gibi bir gayemiz ve düşüncemiz var.” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla