Malatya
Giriş Tarihi : 17-09-2021 17:56   Güncelleme : 17-09-2021 18:26

Arslantepe Buluşmaları 15 Ülkeden Katılımcılar İle Başladı

Malatya’nın Fethinin 920.yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Melita'dan Malatya'ya Kültür ve Sanat Günleri Arslantepe Buluşmaları 15 ülkeden Diplomatlar ve Misyon Temsilcileri ’nin katılımı ile görkemli bir açılış töreniyle başladı. Açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan,” Arslantepe Buluşmalarının temel amacı Malatya’nın tarihi ve kültürünün inkişaf ettirilmesi, gün yüzüne çıkarılması günümüz insanına öğretilmesi ve gelecek nesillere aktarılmasıdır.” dedi

Arslantepe Buluşmaları 15 Ülkeden Katılımcılar İle Başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyeleri, İnönü ve Turgut Özal Üniversiteleri, Tarihi Kentler Birliği ve Fırat Kalkınma Ajansı katkılarıyla 3 gün sürecek olan Melita'dan Malatya'ya Kültür ve Sanat Günleri Arslantepe Buluşmaları, İl Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen yoğun katılımla açılışı yapıldı. İl Kongre ve Kültür Merkezindeki açılış programında protokol konuşmaları gerçekleştirildi. İlk olarak konuşan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “1930 yılından başlayan büyük emekler harcanarak daha sonrasında siyasilerimizin ve yerel yöneticilerimizin desteğiyle 2014 yılında UNESCO geçici listesine alının ve nihayetinde 2021 yılı Temmuz ayında UNESCO kalıcı listesine alınan Arslantepe’nini tanıtımı için buradayız. Tarih ve kültürler oluşurken ömürler adanıyor. Ömürler adanarak medeniyetler oluşturuluyor. Oluşturulan Medeniyetler insanla paylaştıkça anlam kazanıyor. 24 Temmuzda biz bunu insanlıkla paylaşmış olduk. Bunun insanlığın ortak mirası olduğunu ifade etmiş olduk. İnşallah bundan sonraki süreçte Arslantepeyi merkeze koyarak Malatya’daki tarihi, kültürü, gastronomiyi ve kayısı birçok yönüyle Malatya’mızı en güzel şekilde ulusal ve uluslararası anlamda temsil edeceğiz” dedi. 

ÇINAR,” ARSLANTEPE DÜNYA MERKEZİ OLACAK”

Arslantepe’nin UNESCO kalıcı listesine alınması ile bir dünya merkezi haline geleceğini söyleyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Özellikle ülkemizde ve bölgemizde tarihe çok ciddi katkılar sunuldu ve tarihi yapılarımız, tarihi değerlerimiz bir bir ön plana çıkartılarak tanıtılmaya başlandı. Daha önceden çalışılmamış emek verilmemiş bütün değerler son yıllarda yapılan çalışmalarla doğal ve tabi güzelliklerimizin yanında tarihi birçok varlığımızı hem kendi insanlarımıza hem de yurt dışından gelen misafirlerimize tanıtıyoruz. Malatya’mızın tanıtımına Arslantepe büyük katkı sunacaktır” şeklinde konuştu.

GÜRKAN,” MALATYA’NIN TARİHİ VE KÜLTÜRÜ İNKİŞAF EDİLECEK”

Arslantepe Buluşmalarının dolu dolu geçeceğini belirten Başkan Gürkan ise yaptığı konuşmada, “Şehrimizi tarif ederken İnsanlık medeniyetinin başladığı Anadoluyu Anayurt yapan destan şehir diye tarif ediyoruz. Yüzyılların, binyılların getirmiş olduğu medeniyetler birikimler ve uygarlıklar bu coğrafyada zuhur etmiştir. Bu coğrafyada bunları gün yüzüne çıkarma gayretindeyiz. Çünkü bunlar insanlığın ortak mirasıdır. İnsanlar ve ülkeler medeniyetleri ortaya çıkarmak için kazı yaparken biz göz göre göre medeniyetlerimizi yok etmeye ve kendi haline terk etmişiz. Melita'dan Malatya'ya Kültür ve Sanat Günleri Arslantepe Buluşmalarının temel amacı Malatya’nın tarihi ve kültürünün inkişaf ettirilmesi, gün yüzüne çıkarılması günümüz insanına öğretilmesi ve gelecek nesillere aktarılmasıdır. Şehirler insanlar gibidir insan taşın toprağın içerisinde şehri inşa ederken esasında kendisini inşa eder diyor Hacı Bayram-ı Veli. Gönlü taş olanın şehri taş olur, gönlü aşk olanın şehri gülistan olur diyor. Bizim gönlümüz aşkla dolu ve şehrimizi gülistan yapmak için bütün paydaşlarımızla birlikte bu şehri Türkiye’nin yıldız şehri akabinde de Dünya’da yıldız şehir yapmakla mükellefiz. Bu bizim görevimizdir. İnsanlık medeniyetinin başladığı şehir diyoruz bunu da UNESCO 24 Temmuz tarihinde almış olduğu kararla İnsanlık medeniyeti Malatya’da başlamış dedi. Malatya hem insanlık tarihi açısından hem de Türk İslam tarihi açısından önemli bir şehirdir. Bu şehir medeniyetleri inkişaf etmiş bir şehirdir.   Melita'dan Malatya'ya Kültür ve Sanat Günleri Arslantepe Buluşmalarının dolu dolu geçeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

AĞBABA,” BU DEĞERİMİZE SAHİP ÇIKALIM”

Arsdlantepe’nin UNESCO alıcı listesine girmesinin Malatya için sevindirici bir hadise olduğunu aktaran CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba,”Türkiye’nin birçok yerinde konuşmama ben Dünyanın en güzel kentinin milletvekiliyim diye başlıyoruz. Malatya çok çeşitli tarım ürünlerinin yetiştirmiş olduğu bir tarım kenti. Malatya çok kıymetli insanların yetiştiği bir kenttir. Kenti kent yapan nüfusunun çoğunluğu değil, yüksek binalar, AVM’ler değil. Kenti kent yapan yetiştirmiş olduğu değerleridir. Kentin siyasi ve kültürel değerlerine sahip çıkmalıyız. Bu değerlerimize sahip çıkarsak kentimiz sadece Türkiye’de değil Dünya’da bir marka olur.” diye konuştu.

ÇALIK,” ARSLANTEPE MARKA ŞEHİR OLMAMIZITESCİLLEDİ”

 Arslantepe Höyüğü’nü uluslararası mecralarda tanınmasın ile Malatya’nın marka şehir olma özelliğinin tescillendiğini söyleyen AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise yaptığı konuşmada, “Arslantepe höyüğünün UNESCO Kalıcı Listesine alınması Malatya’mızın marka şehir olmasını bir kez daha tescillemiştir. Arlantepe’nin gün yüzüne çıkarılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. 2004 yılında Battalgazi Belediye Başkanı olması ile birlikte Arslantepe için özel bir parantez açarak UNESCO Kalıcı Listesine girmesi için çok ciddi emekler sarf etti bu emeklerinden dolayı Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

VALİ BARUŞ,” DEVLET TEŞKİLATININ İLK İZLERİ ARSLANTEPE’DEDİR”  

Son olarak kürsüye çına ve Malatya’nın tarihi hakkında bilgi veren Vali Aydın Baruş, ”  Malatya’daki tarihin ve kültürün gelişiminin bariz örneği Arslantepe’dir. Medeniyetin gelişimine katkıda bulunmuş bütün uygarlıkların izleri Malatya’da var. Biz Malatya’yı tarif ederken yolların kesiştiği ve medeniyetlerin buluştuğu bir şehir olarak tarif ediyoruz. Malatya binlerce yıldır çok değişik medeniyetlerin, değişik anlayışta düşüncelerin, fikirlerin barış ve huzur içeresinde yaşadıkları bir şehirdir. Malatya ülkemizin en huzurlu ve kardeşçe yaşanan şehridir. Arslantepe’nin UNESCO’nun kalıcı miras listesinde yer almasıyla birlikte Malatya tarihi ve kültürel anlamda bir çığır aşmıştır. İnşallah bundan sonra Malatya bu kültür ve tarih değerleriyle birlikte sahip olduğu eşsiz diğer güzellikleriyle Gastronomisi ve doğal güzellikleriyle birlikte dünyanın önemli turizm noktalarından birisi olacaktır.” şeklinde konuştu.

Ebubekir Atilla