Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 26-07-2021 18:56   Güncelleme : 26-07-2021 18:56

Arslantepe Artık Dünya Mirası

Battalgazi’deki Arslantepe Höyüğü, Türkiye'nin 19'uncu varlığı olarak UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kaydedildi. Arslantepe Höyüğü'nün UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kaydedilmesi kararında, kültürel gelenekler ve toplumsal değerlerin değişimi, hiyerarşi, sosyal farklılıklar ve ekonomik ayrıcalıklara dayanan sosyal ve siyasi sistemlerin ortaya çıkışına tanıklık etmesi gibi özellikleri etkili oldu. Karar Malatya’da sevinçle ve gururla karşılandı

Arslantepe Artık Dünya Mirası

Duvarlarına renkli figürler işlenmiş kerpiçten sarayı, 5 bin 500 yıllık geçmişe sahip tapınağı, ilk kılıç ve mızraklarıyla tarih kitaplarını değiştiren ve 2014 yılında Dünya Mirası Geçici Listesi`ne alınan Battalgazi'deki Arslantepe Höyüğü, Çin'in ev sahipliğinde UNESCO Dünya Miras Komitesinin online toplantısından çıkan karar ile kalıcı listeye alındı.

Çin'in ev sahipliğinde online olarak gerçekleştirilen UNESCO 44. Dünya Miras Komitesi toplantısında, Anadolu'nun en eski şehir devletinin kurulduğu Arslantepe Höyüğü'nün UNESCO Dünya Mirası Listesi`ne kaydedilmesine karar verildi. Geç Kalkolitik Dönem'den, Demir Çağı`na kadar geçen tarihsel sürecin buluntularına rastlanan, Hititlerden Roma ve Bizans`a kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Battalgazi ilçesindeki Arslantepe Höyüğü, UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi'ne girdi. Dünyanın ilk yağmur drenaj hattı gibi şehir alt yapısı bulunan kerpiçten saray ve 2 bini aşkın mühürle, Anadolu`da `İlk Şehir Devleti`nin yapıları ortaya çıkarıldığı Arslantepe Höyüğü, 2014 yılında Dünya Mirası Geçici Listesi`ne alınmıştı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan beraberinde Malatya Valisi Aydın Baruş, AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, siyasi parti il başkanları, kurum müdürleriyle birlikte Arslantepe Höyüğü’ne giderek, burada açıklamalarda bulundu.

VALİ BARUŞ,” MALATYA BUNU HAK ETTİ”

Malatya Valisi Aydın Baruş, Arslantepe Höyüğü’nün geçmişinin yapılacak kazılarla daha önceki tarihlere gidebileceğini belirterek, “UNESCO Dünya Miras Komitesinin online toplantısından çıkan karar ile Malatya, Türkiye’nin 19. varlığı olarak Dünya Kalıcı Miras Listesi'ne dahil edildi. Bundan büyük gurur duyuyoruz. Malatya tarihiyle, kültürüyle ve bütün zenginlikleriyle, bütün güzellikleriyle bunu hak eden bir şehirdir. Hak eden bir şehir olarak bunu elde etmenin sevincini hep birlikte yaşıyoruz ve vatandaşlarımızla da paylaşıyoruz. Burası insanlık tarihinin dünyanın dönüm noktalarından eserlere sahip bir yer. M.Ö. 5 bin yıllarına kadar giden bir yerleşime sahip burası. Devam edecek kazılarda bundan önceki tarihlere de gidebilecek potansiyele sahip” ifadelerini kullandı.

GÜRKAN’IN ÇABALARI SONUÇ VERDİ!

Malatya tarihinde önemli bir yere sahip olan Arslantepe’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alması için dönemin Battalgazi Belediye Başkanı iken ilk adımları atan Selahattin Gürkan, kazı aşamasından başvuru sürecine kadar birçok önemli görüşmeler yürütmüştü.  2014 yılında ise UNESCO sürecini başlatan Gürkan, Arslantepe için resmi başvuruda bulunmuş ve Höyüğün UNESCO Dünya Kültür Miras’ı Geçici Listesi’nde yer almasını sağlamıştı. Bu tarihten sonra Arslantepe Alan Yönetimi başkanlığını üstelenen Gürkan, Arslantepe’nin hak ettiği değeri bulması ve tanınırlığının dünya çapında bilinmesi için UNESCO’nun kalıcı listesi için de adımlar atmıştı. Battalgazi Belediye Başkanı iken yürüttüğü çalışmaları, Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde de devam ettiren Gürkan, kazıların sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesi, ortaya çıkarılan eserlerin korunabilmesi için saha ve alan düzenleme çalışmalarına devam ederek, diğer bir yandan da UNESCO’nun kalıcı liste için belirlediği kriterleri oluşturmak için adımlar atmıştı.

Arslantepe’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Asıl Listesine alınması nedeniyle açıklamada bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “ UNESCO Dünya Kültür Mirası Asıl Listesi için yapılan 44’üncü Komite toplantısında Arslantepe Höyüğü’nün UNESCO Dünya Kültür Mirası Asıl Listesine alınmasından dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza, büyükelçilerimize, milletvekillerimize, valimize, kültür ve turizm müdürlüğümüze ve kültür bakanlığımızın bütün yetkililerine teşekkür ediyorum. 1931 yılında başlayan kazılar daha sonra 1960 yılında İkinci Dünya Savaşıyla inkıtaaya uğraması ve 1961 yılında İtalyalı ekipler tarafından kazının devir alınması sonrasında süreç halen devam ediyor. Bu süreci devam ettiren ve 41 yıldır kazıların başında yer alan Prof. Dr. Marcella Frangipane’ye de hemşerilik beratımızın verilmesinin nedeni de buydu. Arslantepe Höyüğü’nün UNESCO adımı çalışmalarımızı Battalgazi Belediye Başkanlığımız döneminde başlatmıştık. Arslantepe Höyüğü’nün UNESCO çalışmalarına 2014 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinin aday listesinde yer almasıyla başladık. Alan yönetiminin ve alan planının oluşması noktasında gerekli çalışmaları yaptık. Alan yönetimi başkanı olarak çalışmalar bizzat bizim refakatimizde ve bütün paydaşlarımızla birlikte çalışmalarımızı yaptık. Alan planıyla birlikte alan yönetimimizi Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ve diplomatik kuryeyle Dışişleri Bakanlığımıza gönderdik. Görüşmeler 2020 yılının Haziran ayında yapılacaktı ancak pandemi süreci olduğundan toplantılar yapılamadı. 2021 yılı için Türkiye’den UNESCO’ya kalıcı liste için başvuracak tek yerin Arslantepe Höyüğü olması için bakanlık düzeyinde çok ciddi lobi faaliyetleri yürüttük. Ertelenen ve bu yıl yapılan toplantıların neticesinde Arslantepe Höyüğü, Dünya Kültür Mirası Asıl Listesinde yer aldı.” ifadelerine yer verdi.

ÇALIK,”EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Arslantepe'nin UNESCO Kültür Mirası Kalıcı Listesi'ne girmesi için 2014 yılından beri çalışmalar yürütüldüğünü, Kültür ve Turizm Bakanlığın Şubat 2019'da dosyayı UNESCO'ya gönderdiğini ifade eden Öznur Çalık, “Arslantepe’nin daha çok insan tarafından tanınması, turizm potansiyelinin artırılması ve binlerce yıllık bu mirasın gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarılması açısından UNESCO Dünya Kalıcı Miras Listesi'nde yer alması gerçekten çok önemliydi. Bugün Arslantepe’nin kalıcı listeye alınmasıyla UNESCO'nun Türkiye toprakları içerisinde kültür mirası listesine aldığı kültürel ve doğal varlık sayısı 19'a yükseldi ve Arslantepe’nin şöhreti UNESCO ile artık taçlanmış oldu. Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy, Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ve UNESCO temsilcilerimiz başta olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

GÜDER,” BU KARAR BAYRAM HAVASI YARATTI”

Battalgazi Belediyesi ve paydaşlarının çabası sonucu bu başarının elde edildiğini söyleyen Başkan Güder, ”Bugün Battalgazi ve Malatya olarak ayrı bir sevinç içindeyiz. Battalgazi ilçemizdeki Arslantepe Höyüğü, 44. Dünya Miras Komitesi toplantısında alınan kararla Türkiye'nin 19'uncu varlığı olarak UNESCO Dünya Kültür Mirası Kalıcı Listesi'ne kaydedildi. Verilen bu karar Malatya’da bayram havası yaratmış oldu. Battalgazi Belediyesi ve paydaşlarımızla çok ciddi çalışmalar yaptık. Çok şükür yapmış olduğumuz çalışmaların meyvesini aldık. Türkiye'nin bir kültür varlığı daha dünya mirası oldu. UNESCO Dünya Miras Komitesinin kararı Türkiye’ye, Malatya’mıza ve Battalgazi’mize hayırlı olsun. Emeği geçen Kültür ve Turizm Bakanımız başta olmak üzere Malatya Valimize, Milletvekillerimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Kültür ve Turizm İl Müdürümüze teşekkür ediyorum” dedi.

Ebubekir Atilla