Sağlık
Giriş Tarihi : 18-01-2013 11:43   Güncelleme : 18-01-2013 11:43

Arpa birçok rahatsizliga iyi geliyor

Ulusal Hububat Konseyi Arastirma ve Danisma Kurulu Üyesi Ziraat Yüksek Mühendisi Ismail Sayim, en eski kültüre alinan ve geçmiste yogun olarak insan beslenmesinde kullanilan arpanin, doyurucu ve enerji verici özelliginin yani sira, birçok rahatsizliga iyi geldigini söyledi.

Arpa birçok rahatsizliga iyi geliyor

Ziraat Yüksek Mühendisi Ismail Sayim, en eski kültüre alinan ve geçmiste yogun olarak insan beslenmesinde kullanilan arpanin günümüzde de birçok ülke tarafindan insan gidasi amaciyla tüketildigini ifade etti. Sayim, “Kavuzsuz (çiplak) arpanin doyurucu ve enerji verici bir tahil olmasi, beta-glukan, çözünen ve çözünmeyen besinsel lif oranlarinin yüksek olmasi son zamanlarda insan gidasi olarak kullanimini artirmistir. Kavuzsuz arpa, tip 2 diyabet veya pre-diyabet sorunu olanlar için mükemmel bir besin seçenegidir. Kan sekeri seviyesini ve insüline tepkiyi düzenleyici bir özellige sahiptir. Arastirmalar, kavuzsuz arpa beta-glukan çözünür lifinin, glikoz emilimini yavaslatarak saglikli kan sekerini tesvik ettigini göstermektedir. Ayrica beta-glukan çözünebilir liflerin düsük kan kolesterolüne de etkili oldugu bilinmektedir. Bu tip lifler sivilarla karisir ve yagli maddelere baglanarak vücuttan uzaklastirilmasina yardimci olur. Bununla birlikte çözünmeyen liflerin ise kolon kanseri gibi kanser türlerinde riskin azaltilmasinda yardimci oldugu bilinmektedir. Ayrica kavuzsuz arpanin gida malti ve etanol üretiminde, beta-glukanin ekstraksiyonu ve zenginlestirilmesinde, dogal ve modifiye nisastalarin hazirlanmasinda ve kepek ve unun elde edilmesinde kullanilma potansiyeli vardir” dedi.

 

"ÖZEN" ISMIYLE 2012’DE TESCILLENDI

 Dünyada arpanin insan gidasi olarak kullanimina olan ilginin son zamanlarda artmasinin, Tarla Bitkileri Merkez Arastirma Enstitüsü arpa islahçilarinin da kavuzsuz arpa islah çalismalarina baslamasina sebep oldugunu kaydeden Sayim, “Enstitümüzde, kavuzsuz arpa islah çalismasina 1997 yilinda dünyanin farkli ülkelerinden getirdigi kavuzsuz arpa hatlarini melezleme programina alarak islah çalismalarina yazlik ve kislik olarak baslanmistir. Melezleme sonunda elde edilen kavuzsuz hatlar verim ve bölge verim denemelerinde degerlendirilmis, yazlik hatlarimiz içerisinden öne çikan, verim ve kalite yönüyle üstün performans gösteren bir hat 2012 yilinda tescil ettirilerek 'Özen' ismiyle Türk çiftçisinin hizmetine sunulmustur. 'Özen' çesidimiz 2 sirali, kavuzsuz, beyaz daneli, orta boylu, yazlik gelisme tabiatina sahip, saglam sapli, yatmaya dayanikli, kardeslenme kapasitesi yüksek, azot ve suya tepkisi iyi, orta erkenci, harmanlama esnasinda kavuzu daneden kolayca ayrilabilen yüksek verimli bir çesittir. Arpa yaprak lekesi ve arpa çizgili yaprak lekesi hastaliklarina orta dayanikli Iç Anadolu ve geçit bölgelerinin taban ve destek sulama yapilan alanlarina yazlik ekim için önerilir” dedi.

 

INSAN SAGLIGINA FAYDALARI

 Ismail Sayim, kavuzsuz arpanin insan sagligina olan faydalarini ise su sekilde siraladi: “Beta glukan kaynagi. Yüksek oranda çözünebilir ve çözünmeyen lif kaynagi. Tüm tanesinde lif içerir. Kavuz ayirma islemine gerek duyulmadan gidalarda kullanilabilir. Bagisiklik sistemini güçlendirir. Kan kolesterolünün (LDL) düsürülmesinde etkili. Tip II diyabetlilerde ve Pre-diyabetlilerde ortalama kan sekeri seviyesinin düsürülmesinde etkili. Bagirsak faaliyetlerini arttirir. Kolon kanseri riskini azaltir.”

Ulusal Hububat Konseyi Arastirma ve Danisma Kurulu Üyesi Ziraat Yüksek Mühendisi Ismail Sayim, kavuzsuz arpanin, ekmek veya ekmek katki maddesi olarak, makarna, eristeye farkli oranlarda karistirilarak, bazlama tipi ekmekte, kahvaltilik tahil karisimlarinda, çorbasi, lapasi, kek, kurabiye ve içecek (kahve, çay gibi) alanlarda kullanildigini da sözlerine ekledi.