Malatya
Giriş Tarihi : 10-08-2021 17:35   Güncelleme : 10-08-2021 17:35

Arıcılardan Yangın Bölgelerine Yardım İçin Yetkililere Çağrı

Malatyalı Arı yetiştiricileri yangın bölgelerine arı göndermek için kolları sıvadı. Arıların gönderilmesi için Kovan ve Lojistik ihtiyaçlarının olduğunu belirten Arıcılar, gönderecekleri arılar için yardım bekliyor.

Arıcılardan Yangın Bölgelerine Yardım İçin Yetkililere Çağrı

Orman yangınlarının olduğu bölgelerde Arı yetiştiricilerinin büyük ölçüde kovanlarını kaybetmesi üzerine Malatyalı Arıcılar harekete geçti. Hem o bölgedeki arı yetiştiricilerinin mağduriyetlerinin giderilmesi hem de ormanlık alanın yeninden canlanması için kendi arılarını göndermek isteyen Arıcılar, yetkililere çağrıda bulundu.

Pandemi nedeniyle maddi sıkıntılar çektiklerini, kovan ve lojistik masraflarının yüksek olması nedeniyle Malatyalı Arıcılar olarak bu projeyi gerçekleştiremediklerini belirten Arı Yetiştiricisi Habib Çolak, projenin tüm Türkiye’ye örnek olacağını söyledi.

Malatya’dan gönderilecek yardım ile onlarca üreticinin zararının kısmen karşılanabileceğini kaydeden Çolak,” Ülkemizde ormanlarımızın yanmasından mütevellit büyük bir yeşil kaybımız oldu. O bölgedeki arıcılar büyük mağduriyet yaşadılar. Tekrar konaklama için o bölgeye bırakanlar olacaktı. Hazır konaklayanların arıları vardı. Bunların hiçbiri kurtulamadı. Kurtulamadığı gibi doğa da büyük bir tahribat gördü. Buraların tekrar yeşillenmesi ve arıcıların bir kısmını Malatya olarak karşılayabiliriz. Malatya olarak pilot bölge olabiliriz. Tamamını karşılayamayabilir ama b arıcıların mağduriyetlerinin giderilmesi ve doğanın tekrar yeşillenmesi için oraya arı bağışında bulunabilir. Pandemi nedeniyle maddi sıkıntılar çekiliyor. Bu nedenle devletimiz en azından kovan ve nakliye masraflarını karşılarsa eğer bizler de Malatyalı arıcılar olarak ve Arıcılar Birlik başkanımız başımızda durursa 100 arıcıdan en az birer arı kolonisi toplarsak eğer o bölgede en az 3 ailenin mağduriyeti kısmen giderilir. Ayrıca o bölgeye 100 tane arı kolonisi bırakıldığı için o bölge daha çabuk toparlanır diye düşünüyorum. Bu proje Malatya’da başlayarak diğer İllerde de yürütülebilir. Eminim ki diğer bölgelerdeki arıcı kardeşlerimiz de afet bölgelerindeki arıcıları düşünüyor ve yardım etmek istiyordur.” dedi.

Yangında tahribata uğrayan orman bölgelerinin yeninden canlanması için Bal Arılarına ihtiyaç duyulduğunu aktaran Çolak,” Arılar, özellikle balarıları besin gereksinimlerini karşılamak amacıyla çiçekli bitkiler ve meyve ağaçlarından polen ve nektar toplarken bitkilerin döllenmesine Tozlaşma ve ürün artışına katkıda bulunan önemli hayvanlardır. Tozlaşmada en önemli görev arılarındır. Yangın afet bölgelerinde 1.5 milyondan fazla arı kaybedildi. Çiftçilerimizin maddi kayba uğramasının yanında o bölgenin yeniden iyileşebilmesi ve yeşil haline dönebilmesi için arılara ihtiyaç vardır. Tozlaşmanın yüzde 90’ını arılar karşılıyor. Bizler de bu bilinçle hem o bölgedeki Arı Yetiştiricilerinin hem de ülkemizin akciğeri ormanlarımızın yeniden ayağa kalkabilmesi için elimizi taşın altına koyacağız.” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER