Genel
Giriş Tarihi : 02-09-2021 07:14   Güncelleme : 02-09-2021 07:14

Arıcılar Destek Genelgesinin Açıklanmasını Bekliyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Hayvancılığın geliştirilmesi ve desteklenmesi kapsamında her yıl yayınlanan Hayvancılık Destek Genelgesinin bu yıl yayınlanmadığını belirten Malatya Arıcılar Birliği Başkanı Ali Çolak, bitmek üzere olan Arıcılık sektörünün acil yardım beklediğini söyledi

Arıcılar Destek Genelgesinin Açıklanmasını Bekliyor

Son 0 yılın en kötü sezonunu yaşayan Arıcılar, kuraklığa bağlı bal üretiminin azalmasıyla birlikte finansal olarak zor bir döneme girdi. Bal Arısı yetiştiricilerinin bu mesleği bırakmadan işinin başındayken destelenmesi gerektiğini söyleyen Malatya Arıcılar Birliği Başkanı Ali Çolak, kovan başına destek ve üretim miktarına göre destek kriterlerinin belirlenerek biran önce başvuru sürecinin açılması gerektiğini vurguladı.

Arıcılık Sektöründe sorunların belirlenmesi ve destek kapsamlarının genişletilmesi gerektiğini vurgulayan Çolak,” Her yıl Mart ayında açıklanan hayvancılık genelgesi, hayvan başına verilecek destekler dana, buzağı, arı kovan başına verilecek destekler halen açıklanmadı. Her yıl rutin olarak Mart aylarında açıklanırdı. Ağustos ayını bitirdik halen açıklama yapılmadı. Tarım ve orman Bakanlığı tarafından başvuru şartları da belirlenmediği için hayretle karşılıyoruz. Diğer çiftçi ve hayvancılarda olduğu gibi Arıcıların da kendine has sorunları var. Hayvancılığı öldürdüler, tekrar ayağa kaldırmak istiyorlar ama kaldıramıyorlar. Biz diyoruz ki arıcılığı öldürmeden daha ayaktayken destek verelim ki Büyükbaş Hayvancılık gibi ölmesin. İnsanlar bırakmasın, bırakanlar geri dönemiyor. Arıcılar işin başındayken, üretime devam ederken desteklerin artırılmasının iyi olacağını düşünüyoruz.” sözlerini kullandı.

Arıcılığın öneminden bahseden Çolak,” Arılar ekosistemde kilit taşı görevindedir. Çünkü dünyada canlılığın devamı için arılara ihtiyaç duyulur. Eğer yok olurlarsa dünyadaki canlılık da uzun süre devam etmeyecektir. Arıların ekosistemde bu kadar önemli olmasının sebebi çiçeklerin nektarları ile beslenirken bitkilerde tozlaşmaya yardım etmeleridir. Tüm bitkiler hayat döngüsünde tozlaşma yapar ve bu tozlaşma sırasında polenlerini yumurtalara taşıyacak canlılara ihtiyaç duyarlar. İşte bu noktada arılar ortaya çıkar. Arıcılığın bu denli önemli olduğunu bilemize rağmen desteklerin gecikmesi ve kriterlerin açıklanmaması  alışılagelmiş bir durum değildir.” dedi.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER