Malatya
Giriş Tarihi : 21-05-2021 17:40   Güncelleme : 21-05-2021 17:40

“Arı Ürünleri ve Apiterapi" Konferansı Yapıldı

Arı ve Arı Ürünleri Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi ile bölgede bu konuda bilimsel çalışmalar için alt yapı oluşturma çalışmalarını sürdüren Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin (MTÜ) ev sahipliğinde “Arıcılık, Arı Ürünleri ve Apiterapi" konulu konferans Covid 19 dolayısıyla MTÜ uzaktan eğitim sitemi üzerinden gerçekleştirildi.

“Arı Ürünleri ve Apiterapi

e konferans programına, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun BAY KARABULUT, Malatya İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Ramazan ÇOLAK, Malatya Arıcılar Birlik Başkanı Ali ÇOLAK, Malatya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Fevzi ÇİÇEK, Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. İbrahim ÇAKMAK, Şeyh Edabali Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Şaban KESKİN, MTÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi GETAT Merkezi Dr. Feyzi DOĞRU, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kazım Gündüz ve Malatya Turgut Özal Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Semiramis Karlıdağ katıldı.

“ARI OLMADAN TARIM OLMAZ”

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kazım Gündüz, “Tabi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi olarak arılar bizi meyve ve sebzelerin tozlanmaları bakımından ilgilendiriyor. Meyve ve sebzelerin arılar tarafından tozlaştırılması yalnızca verimi artırmakla kalmıyor aynı zamanda meyve kalitesini de yükseltiyor. Bu hususlarda literatürler mevcut fakat yetersiz. Üzerinde detaylı araştırmaların yürütülmesi gerekmektedir. Ben doktoramı çilek türünde yürüttüm ve o dönem bombus arısı kullandık ve gerçekten meyve kalitesi bakımından ve özellikle aroma bakımından oldukça üstün meyveler gözlemledim.” diye konuştu.

“ARILAR SAĞLIMIZ İÇİNDE BİR UMUT KAYNAĞI OLMAYA DEVAM EDİYOR.”

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp’ın önemine vurgu yapan ve Apiterapi kavramına değinen Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Doğayı birlikte inşa ettiğimiz arılar sağlımız için bir umut kaynağı olmaya devam ediyor. Arılar ve arıcılık dünyanın her yerinde ve her bölgesinde insanlığın geçimine yönelik katkılar sağlamaktadır. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü verilerine göre; dünyadaki gıda üretimini yüzde 90’ını oluşturan 100 tarımsal ürün çeşidinden 80’i arılar tarafından tozlaştırılıyor, bu sayede üretim sağlanıyor. Son yıllarda Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmenliği ile birlikte Apiterapi kavramı konusu gündemini korumakta ve her geçen gün biraz daha önem kazanmakta. Bu alanda Malatya Turgut Özal Üniversitesi olarak özel çaba ve gayretleriyle Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Araştırma Merkezi ile birlikte Arıcılık Araştırma Merkezi’ni kurduk.” ifadelerine yer verdi.>>HABER MERKEZİ