Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 09-12-2013 10:49   Güncelleme : 09-12-2013 10:49

Arguvan Türküleri Ulusal Envanter Listesine Girdi

Malatya bölgesine Türk Halk Müzigine yeni bir nefes ve agiz kazandiran “Arguvan Türküler” Kültür ve Turizm Bakanligi Arastirma ve Egitim Genel Müdürlügü tarafindan somut olmayan kültürel miras ulusal envanterine 13 Mart 2013’de 01.0021 envanter numarasiyla kaydedildigi ögrenildi

Arguvan Türküleri Ulusal Envanter Listesine Girdi

Kültür ve Turizm Bakanligi Arastirma ve Egitim Genel Müdürlügü tarafindan hazirlanan somut olmayan kültürel miras ulusal envanter fisinde, Arguvan türküleri , “Arguvan havasi, Dede makami ve içeri makami” olarak adlandirilarak, 13 Mart 2013 günlü onayla 01.0021 fisle envantere kayit edildi, hazirlanan gerekçede su görüslere yer verildi: “Arguvan türküleri, kültürel dokusu ve karakteristigi ile öne çikan ve bir ‘kaynak yöre’ olarak nitelendirilebilecek Arguvan Bölgesi’ne özgü türkülerdir. Arguvan Bölgesi’nin agirlik merkezi Malatya ili sinirlari içerisinde yer almaktadir. Yörede agirlikli olan Alevi-Bektasi inancinin kuvvetli ifade üslubuyla ozanlik geleneginin coskunlugu birleserek Arguvan özgünlügünü yaratmistir. Bu edebi üslup müzikal motiflerle bezenerek ‘Arguvan Agzi’, ‘Arguvan Havasi’ olarak da isimlendirilen ve Türk halk müzigi literatüründe önemli bir yer tutan Arguvan türkülerini olusturmustur. Sevda, gurbet, ölüm, ayrilik, hasret, yoksulluk gibi alisilagelmis kavramlarin yani sira Alevi-Bektasi inanç degerleri, Arguvan yöresi türkülerinde yer alan konulardir. Agirlikli olarak uzun hava biçiminde kendini gösteren Arguvan türkülerinin çevre yörelerdeki müzik yapilarina da tesir ettigi gözlemlenebilmektedir.”

ARGUVAN HAVASI BÖLGEYE TESIR ETTI

Envanter kaydiyla Arguvan havasi ve Arguvan agzinin Malatya bölgesinde çevre yörelerdeki müzik yapilarina tesir ettigi özellikle vurgulandi. Malatya’nin Arguvan disinda okunan türkülerde bundan böyle Arguvan havasi olarak adlandirilacak. Malatya disinda Sivas ve Erzincan bölgesinde okunan havalarda bundan böyle Arguvan agzi halk müzigi olarak degerlendirilebilecek.

Haber kaynagina asagidaki linkten ulasabilirsiniz: http://aregem.kulturturizm.gov.tr/TR,51107/arguvan-turkuleri.html.