Malatya
Giriş Tarihi : 30-05-2017 16:46   Güncelleme : 30-05-2017 16:46

Arena ismi çok sayida stattan kaldirildi

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in, stadyumlardan yabanci bir sözcük olan “Arena” kelimesinin çikarilmasi gerektigi yönündeki elestirisinin ardindan, çok sayida kulüp isim degisikligine giderken, Malatya’da yeni insa edilen 25 bin kapasiteye sahip stadyumun ismi konusundaki belirsizlik sürüyor

Arena ismi çok sayida stattan kaldirildi

>>Baran Katilmis

Geçtigimiz günlerde Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in yabanci bir kelime olan “Arena” isminin Türkiye yer alan stadyumlardan çikarilmasi yönündeki elestirisinin ardindan, özellikle yeni yapilan statlarda kullanilan bu isim kulüplerin yönetimlerince alinan kararlarin ardindan degistirildi. Avrupa kültürüne ait bir terim olan “Arena” terimi insanlarin ve hayvanlarin dövüstürüldügü bir yer olarak bilinirken, kültürümüze ait olmayan bu isim iyi çagrisimlar yapmiyordu. Bu noktada çok sayida kulüp isim degisikligine giderken, Malatya’da 12 Mayis 2012 tarihinde insa edilen ve “Malatya Arena” olarak anilan yeni stadyumun bu konudaki belirsizligi devam ediyor. Geçtigimiz günlerde bir televizyon programina katilan Gençlik Spor Il Müdürü Sadi Findikli 25 bin kapasiteye sahip yeni stadin isminden Arena kelimesi çikardiklarini söylerken, su anda yeni spor kompleksinin “Malatya Stadyumu” olarak adinin degistirildigini belirtmisti. Henüz Evkur Yeni Malatyaspor kulübüne devri gerçeklestirmemis olan stadyumun ismi konusunda pek çok yerden farkli sekillerde öneriler sunuluyor. TFF 1. Ligden Spor Toto Süper Lig’e yükselme basarisi gösteren Evkur Yeni Malatyaspor’un yeni sezonla birlikte maçlarini oynayacagi Malatya’nin yeni yapisi için, verilecek son ismin nasil bir sey olacagi camiaca merak ediliyor. Hatta Malatya halki tarafindan büyük bir tartisma konusu haline gelen isim konusu için, ilgili kurumlar tarafindan belirlenecek birkaç isim üzerinden oylama yapilmasi bekleniyor.

YENI STATLAR DA ÇOK KULLANILIYOR

Bu konuyla ilgili olarak çok sayida kulüp isim degisikligi karari alirken, konuyla ilgili olarak en çok göze çarpan nokta ise, “Arena” isminin yeni yapilan statlarda kullanilmasi. Bunlardan ilki olan Galatasaray’in yeni stadyumunun, 2007 tarihinde insasina baslanirken 2011 yilinda tamamlandi. 52 bin kisilik kapasiteye sahip stadyumun önceki ismi; Ali Samiyen Spor Kompleksi, Türk Telekom Arena seklindeyken, yapilan degisiklikle birlikte “Arena” kelimesi çikarilip sonu “Stadyum” isimi getirilerek, Ali Samiyen Spor Kompleksi, Türk Telekom Stadyumu adini aldi. Besiktas Spor Kulübüne ait olan Vodafone Arena da 10 Nisan 2016 tarihinde açilisini yaparken, 41 bin 903 kapasiteye sahip stadyumda da isim degisikligine gidildi. Buna göre son hafta ev sahibi olarak çikacagi Osmanlispor maçinda, Vodafone Arena’da oynayacagi karsilasma için Türkiye Futbol Federasyonun resmi web sitesinden yapilan açiklamada stat adi Vodafone Stadyumu olarak degistirildi. Süper Lig’de mücadele eden bir baska ekip olan Aytemiz Alanyaspor’un maçlarini oynadigi Bahçesehir Okullari Arena’nin ismi de degisirken, yeni adi Bahçesehir Stadyumu olarak degistirildi. TFF 1. Ligde oldukça kötü bir sezon geçirerek bir alt lig olan Spor Toto 2. Lig’e düsen Sanliurfaspor’un yeni yapilan 30 bin kisilik stadyumu GAP Arena’nin da adinda tamamen degisiklige gidilirken, yeni ismi 11 Nisan Stadyumu olarak belirlendi.