Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 05-03-2021 18:39   Güncelleme : 05-03-2021 18:39

Arapgir’e Mutfak Müzesi Açılıyor

Bölgesel kültürlerin kaybolmadığı, sosyal yaşamın bir yandan modern çağa ayak uydurarak geleneksel yaşam biçiminden kopmadan yürütüldüğü Arapgir ilçesinde Mutfak Müzesi Çalışmalarında sona gelindi

Arapgir’e Mutfak Müzesi Açılıyor

Önceki yıl başlanan çalışmaların Pandemi nedeniyle sekteye uğradığını belirten Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, pandeminin sona ermesiyle birlikte eksik kalan çalışmaların süratle tamamlanarak projenin hayata geçirileceğini söyledi. Bölgenin yemek kültürünün uygulanacağı, değerlenemeyeceği ve tanıtımının yapılacağı  alanın hazır olduğunu kaydeden Başkan Cömertoğlu, konuyla ilgili yapılan çalışmaları ise şu şekilde aktardı. “Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl Kaşgaloğlu Konağı'nın Restorasyonundan sonra bölgede ciddi bir proje başlatmıştık. Destinasyon yukarı Fırat'ın mutfak uygulamalarını buraya taşınmıştık. Burada yaptığımız çalışmalar içinde 20 odalı bir gurme oteli inşa ettik. Bunu inşallah bir yıl açacağız. Geleneksel mimari konseptinde düzenlenen binanın orta bölgesinde bir uygulama mutfağı olacak. Bunun yanında, aşçılık atölyelerinin olduğu, tadım mutfağının olduğu bir atölye olacak. Ayrıca konsept içerisinde yeni ticari ürünlerin satılacağı butikler, bölümler yer alacak.  Yine eski konağımızın da Mutfak Müzesi olarak değerlendirildiği büyük bir Kompleksi inşallah bu yıl içerisinde insanlığın hizmetine sunacağız.  Özellikle damak zevki olan insanların uğrak mekânı haline getirmek için elimizden geleni yapacağız.”

YENİ PROJELER HAZIRLIYORUZ

Başkan, Cömertoğlu, yeni projeler hazırlandığını belirterek yürütülen çalışmalarla ilgili de “17 Konağın kamulaştırması gerçekleştirildi ev Pansiyonculuğuna yönelik projeler hazırlanıyor, dönüştürülecek. Oradaki otelimizde ilham Merkezi olarak bütün kafilelerin, özellikle grup çalışmalarının doğa ile iç içe yüksek bir bakış ile, oksijenin en yüksek olduğu bölgede ev sahipliğini yapacak. Tabii bunun dışında Seher Atmaca Ermeni geleneğinin bir yaşam evi haline dönüşümü gerçekleşecek. Bütün bunlar da yöresel ürünlerin kimlik kazanması, coğrafi işaret başvuruları, biliyorsunuz köhnü ve mor reyhan coğrafi işaret aldı. Bunların katma değerli ürünlere dönüşmesi devam ederken, Bunun dışında da mutfak ve gastronomi ile ilgili değişik ürünlerin coğrafi işaret ile paten çalışmaları devam ediyor” ifadelerini kullandı.

FOTOKAMP BU YIL YAPILACAK

Kalkınma odaklı çalışmaların da sürdürüldüğünü kaydeden Cömertoğlu bu konudaki çalışmaları da; “Yine eski şehir Vadisi'ndeki çalışmaların Kalkınma odaklı olarak devam ediyor. Oradaki Kalkınma Bakanlığının Ahlat ve Arapgir medeniyet vadileri örnek projesi tasarımları bitmişti. Bu sene yine orada kaynak bulabilirsek çalışmalarımız hem Vakıflar üzerinden, bu arada Vakıflar Müdürlüğü’ne restorasyonlardan dolayı teşekkür ediyorum. Hem bölgedeki ulaşım akslarının daha güçlendirilmesi ile hem de Kozluk Vadisi'ndeki Temmuz ayında geleneksel hale getirdiğimiz fotokamp uygulamalarını bu sene de tekrarını yaparak, serge yerleşkesinde de büyük bir otel inşa ettik” şeklinde aktardı.

A.Vahap Kaygusuz  - Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)