Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 14-05-2013 12:00   Güncelleme : 14-05-2013 12:00

Arapgir’de tarih ayaga kaldirilacak!

Malatya’da Vakiflar Haftasi dolayisiyla Vakiflar Bölge Müdürü Aliseydi Akduman tarafindan, Arapgir ilçesinde restore edilen tarihi eserler basin mensuplarina tanitildi. Çobanli konagindaki tarihi eserlerin akibeti soruldu, Ahmet Pasa Caminin sivasi kaldirildi tarihi ortaya çikti

Arapgir’de tarih ayaga kaldirilacak!

BASINA TANITILDI

Malatya Vakiflar Bölge Müdürü Aliseydi Akduman, Malatya Gazeteciler Cemiyeti Baskani Haydar Karaduman, Gazeteciler Cemiyeti Sekreteri ve Sonsöz gazetesi sahibi Ali Er, Gazeteciler Cemiyeti Muhasibi ve Zaman gazetesi Malatya Temsilcisi Mustafa Kaya, Gazeteciler Cemiyeti yöneticisi ve gazeteci Vahap Güner’le Ufuk ve Günes TV ekibinin yer aldigi gezide, restorasyon edilen tarihi eserler incelendi.

Osmanpasa vadisinde bulunan tarihi mekanlardan Kütüphane, Cafer Pasa ve Gümrükçü Osmanpasa camini, Kozluk çayindaki Meydan köprüsünü, Çobanli konagini gezen gazeteciler, ilçe merkezinde çarsi altindaki Mîr-i Liva Ahmet Bey camini, Çarsi Hamami ve Millet Hani inceledi.

Vakiflar Bölge Müdürü Aliseydi Akduman, tamamlanmis ve devam eden restorasyon çalismalarini yerinde incelediklerini belirterek, “Arapgir’deki tarihi eserler bir bir ayaga kaldirilmaktadir. Bu eserlerle ilçe turizmi adina önemli gelismeler olacagina inaniyoruz” dedi.

Arapgir Belediye Baskani Haluk Cömertoglu’nun Istanbul’da ameliyat olmasi nedeniyle yerine vekalet eden baskan yardimcisi Ilhan Yücel de restorasyon çalismalari sirasinda ortaya çikan sorunlari Vakiflar Bölge Müdür Akduman’a ilettiklerini bildirerek, “Restorasyonlarla çok sayida eser ayaga kaldirildi. Çalismalardan dolayi tesekkür ediyoruz” diye konustu.

ÇOBANLI KONAGI MERAK KONUSU

Restore edilen Çobanli Mahallesindeki, Osmanli Pasalari Sakir Çobanli Pasa ve Cevat Çobanli Pasa' ya ait olan 1875 ‘de insa edilen dört katli konaga ait eserin olmamasi basin mensuplarinin dikkatini çekti. Restore edilerek, Kültür Bakanligina devredilen konaga ait her biri antika ve tarihi eser degerinde olan Çobanli konagina ait esyalarin, Millethan da bir depoya konuldugu ve Müze yapilmasi halinde bu eserlerin sergilenecegi konusuldu. Konakta, pasalara ait kiliç, silah dahil olmak üzere çok sayida eserin oldugu bilindi.

SIVA KALDIRILDI

Isaoglu Mahallesindeki Mir-i Liva Ahmet Pasa camiinde restorasyon sirasinda ortaya çikan motifler herkesi sasirtti. Osmanli döneminin, 18’inci yüzyil ilk dönemi eserleri olan ve Ahmet Pasa tarafindan yaptirilan kubbesi olmayan cami Vakiflar Bölge Müdürlügünce restore edilecek. Isi alan firma dökülen sivalari kaldirmaya basladiginda hangi tarihe ait oldugu bilinmeyen motif islemeli, tabandan tavana kadar uzanan 3 metre genisligindeki motifler ortaya çikti. Dikdörtgen planli ve tamamen kesme tasiyla insa edilen camideki durum görenleri hayrete düsürdü. Restorasyon görevlisi konuyla iliskin sunlari bildirdi: “Isi aldigimizda caminin tüm duvarlari sivanmisti. Sivayi kaldirdigimizda bu motifler ortaya çikti. Motifler görünmesin diye kalin bir siva yapilmis. Buna bir anlam veremedik. Tahrip edilen kisimlarini onarmak için ta Mardin’e gidip uygun tas bulup getirdik ve bu görüntü ortaya çikti.”