Malatya
Giriş Tarihi : 20-03-2018 14:13   Güncelleme : 20-03-2018 14:13

Arapgir’de Sehitler Anildi

18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 103. yildönümü ve Sehitler Günü dolayisiyla Arapgir’de çesitli anma ve kutlama etkinlikleri düzenlendi. Samime Aydinlar Kültür Merkezi’nde yapilan programda Çanakkale Türküleri katilimcilara duygusal anlar yasatti. Baskan Haluk Cömertoglu Çanakkale Zaferi mesajinda ise, ”Tarihin altin sayfalarina yazilan bu ender görülmemis zaferi unutmayacagiz, unutturmayacagiz’ dedi

Arapgir’de Sehitler Anildi

Anma ve kutlama programi Arapgir Protokolü tarafindan Kaymakamlik binasi önünde bulunan Atatürk Aniti’na çelenk konulmasiyla basladi. Törene Arapgir Kaymakami Salih Sak, Belediye Baskan V. Mehmet Bilen, Garnizon Komutani, Ilçe Jandarma Komutani, ,Ilçe Emniyet Amiri, Ilçe Milli Egitim Müdürü, sehit yakinlari, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum, kuruluslarin temsilcileri, okul müdürleri, ögrenciler ve vatandaslar katildi. Törene katilanlarin anita çelenk koymalarinin ardindan saygi durusu yapildi, Istiklal Marsi okundu. Günün anlam ve önemini belirten konusmalarla son buldu. Samime Aydinlar Kültür Merkezi’nde Çanakkale Zaferi’nin 103.yildönümü kutlama ve Sehitlerimizi anma etkinlikleri kapsaminda anlam dolu bir program gerçeklestirildi. Saygi durusu ve Istiklal Marsi’nin okunmasinin ardindan günün anlam ve önemini belirten konusmalar yapildi. Tüm okullardan katilan ögrenciler çesitli etkinlikler sergilerken siir dinletileri, tiyatro oyunu, oratoryo gösterisi ve mehteran takiminin müthis gösterisi katilimcilar tarafindan begeniyle izlendi.  H. Sadik Polat Ortaokulu Müdürü Ali Özmen; “Çanakkale Zaferi, tarihte esine az rastlanir en büyük kahramanlik destanlarindan biridir. Bu zafer, milletimizin tüm yokluk ve imkânsizliklara ragmen, fedakârca, cani pahasina vatan topraklarini düsman isgalinden korudugunu göstermesi bakimindan insanlik tarihine mal olmustur ”vurgusunda bulundu.

“MILLETIMIZIN KALBINDE EBEDIYEN YASAYACAKLARDIR”

Sehitleri rahmetle yad eden Arapgir Kaymakami Salih Sak; “Övgülerin en güzeline layik olan Sehitlerimiz asla unutulmayacak, milletimizin kalbinde ebediyen yasayacaklardir. Bu duygularla, Çanakkale’den günümüze kadar bu kutsal vatan topraklari için canlarini feda eden aziz sehitlerimizi rahmet minnet ve sükranla aniyor ruhlari sad olsun” diyerek sözlerini tamamladi. Günün anlam ve önemini belirten konusmasinda Baskan Haluk Cömertoglu, “Ecdadin bizlere biraktigi vatani gelecek nesillere en güzel sekilde ulastirmak için çalisirken; temelleri çok eskilere dayanan birlik ve beraberlik ruhumuzu da sarsilmaz sekilde yasatmaya devam ediyoruz” dedi. Baskan Cömertoglu konusmasinin devaminda sunlari söyledi;’ Çanakkale Zaferi'nin 103’nci yil dönümünü kutluyor, kanlariyla vatan topragini sulayan, dünyaya ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirten tüm sehitlerimizi, basta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Arapgirli Cevat Çobanli Pasa ve tüm kahramanlarimizi rahmetle, minnetle aniyorum’ seklinde konustu.