Malatya
Giriş Tarihi : 17-07-2013 14:11   Güncelleme : 17-07-2013 14:11

Arap Yaris Ati Üretiminde Artis

Malatya’da yetistirilen ünlü Arap yaris taylarinin her yil üretiminin arttirildigi bildirildi. Yaris atlari isletmenin önemli gelir kaynagi durumunda.

Arap Yaris Ati  Üretiminde Artis
 Akçadag ilçesindeki Sultansuyu Tarim Isletmesi’ne önemli gelir saglayan saf kan Arap Yaris Ati üretiminin git gide arttirildigi ifade edildi. Tay üretimi, 2007 yilinda 68 iken, 2008’de 71, 2009’da 74, 2010’da 84 ve 2011’de 89’a yükseldi.
Sultansuyu Tarim Isletmesi tarafindan saf kan Arap ati yetistiriciligiyle ilgili su bilgiler verildi:
“Isletme, ilk kurulus yillarindan beri atçilik faaliyetlerini sürdürmektedir. Sarayin ve ordunun at ihtiyacini karsilamaya yönelik yetistirme faaliyetleri zamanla teknolojinin ilerlemesi ile atin is, ulasim ve savas araci olarak kullanilmasindaki önemini azaltinca atçilik faaliyetleri geleneksel ata sporumuz olan at yarislari için Safkan Arap Ati yetistiriciligine yönelmistir.
Isletmenin toprak yapisi, bitki örtüsü, su kalitesi ve kaynaklari, bölgenin iklim sartlari safkan Arap atinin irk özellikleri bozulmadan, kemik yapisi, kas ve tirnaklari saglam, uysal, güzel görünüslü, yasama gücü yüksek, yarislarda basarili safkan Arap atlari yetistirilmesine uygundur. Isletmede halihazirda 99 ana kadro ile safkan Arap ati yetistiriciligi yapilmaktadir. Çöl karakterine sahip safkan Arap ati yetistirmek, bu suretle memleket atlarinin kan degisikligini saglamak amaciyla, üretim ve islah çalismalarina devam etmekte olan Isletme, halen Tarim Isletmeleri Genel Müdürlügü’nün (TIGEM) atçilik faaliyetlerini sürdürdügü üç isletmesinden biridir.
Safkan Arap tay satislari genel olarak yilda 2 sefer açik artirma usulü ile yapilmaktadir.
Genel olarak 7. ayda, kadro fazlasi 18-30 aylik erkek ve disi taylarin satisi yapilmakta Eylül-Kasim aylari arasinda da Istanbul Veli Efendi hipodromunda 30 aylik elit erkek taylar açik artirma usulü ile satisa sunulmaktadir.”