Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-09-2021 12:13   Güncelleme : 06-09-2021 12:15

Araç Yoğunluğundan İş Yapamaz Hale Geldik

Çavuşoğlu ve Kiltepe sınırları içinde kalan ve bir an önce taşınmayı bekleyen Yeni Sanayi Sitesi esnafı düzensiz ve plansız yerleşimlerden rahatsız. Esnaflar iç içe girmiş meslek gruplarının yer aldığı işyerleri sahipleri artan araç kalabalığından dolayı iş yapamaz hale geldiklerini dile getirerek çözüm bekliyorlar.

Araç Yoğunluğundan İş Yapamaz Hale Geldik

1988 yılında açılan Sanayi Sitesinin ilk esnaflarından olan de Bayram Canbay, Sanayi sitesinin ilk yapıldığından bu güne kadar yapısında önemli bir değişiklik olmadığından yakındı. En büyük sorunlarından birisinin trafik, bir diğerinin de uygunsuz araç parkları olduğunu belirten Canbay, sorunun giderilmesi çağrısında bulundu. Canbay gazetemize yaptığı değerlendirmede sıkıntıları şu ifadelerle aktardı.  “Öncelikle sanayiye girerken yolların her tarafı köstebek yuvası gibi olmuş.  Aracınız alabildiğini yıpranıyor. Tabir caizse sanayi içerisinde yol diye bir şey kalmamış. Bu görüntüler bize yakışmıyor. Belediye başkanlarımızın ve ekiplerinin gelip buradaki yol durumuna bir görmelerini istiyoruz. Yani açıkçası hizmet alamamaktan şikâyetçiyiz. 1988 yılından bugüne kadar herhangi bir gelişme olmadıysa demek ki bir sıkıntı var.”

ARAÇ KALABALIĞI GÜN GEÇTİKÇE ARTIYOR

Canbay, en büyük sıkıntının ise bazı esnafların çok fazla aracı işyerlerinde bekletmesinden kaynaklandığının altını çizerek; “Örneğin burada örneğin bir araba tamircisi 15-20 tane arabayı işyerlerinin önüne çekiyor. Dolayısıyla araç kalabalığın yoğunlaşıyor. Hareket kabiliyeti azalıyor. Yani arabasını sanayiye getirecek vatandaş arabasını koyacak yer bulamıyor desek yeridir.  Diğer yandan Burası şehrin merkezinde kaldı. Buradaki araçlar sıkıntı verecek durumlar varsa bunu diğer  yerlere taşımalara gerekiyor. Çünkü burası artık tıkanma noktasına geldi. Hareket alanı kısıtlandı. Örneğin iki tane araç geldiğinde vatandaş aracını koyacak yer bulamıyor. Bu konuların da bir düzene bağlanması gerekiyor. Bu kalabalık araç grubundan dolayı da kimin nerede ne yaptığı görünmüyor. Dolayısıyla da burada hırsızlık olayları da gün geçtikçe artıyor. Kamera kayıtları olmasına rağmen yapılan hırsızlıklar da bulunamıyor. Ancak şu dönemde bu hırsızlık olayları biraz daha azaldı. Bunu da emniyet yetkililerine de duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

BELEDİYELERİMİZDEN TALEPLERİMİZ VAR

Daha huzurlu ve rahat bir ortamda çalışmak istediklerini söyleyen Canbay, Belediyelerimizden taleplerimiz var diyerek, bu taleplerini; “Yaklaşık 35 yıldır burada çalışıyorum.  Burada  görüldüğü gibi  bu ortamda çalışması uygun olmayan esnafları var. Örneğin bir tarafta demir tüccarı var. Buraya kamyon giriyor. Tır giriyor. Minibüsler giriyor. Kendi işyerimizin önüne araç alamıyoruz. Adam gelip yolun ortasında duruyor malzeme alıp veriyor. Belediyelerimiz bu tür çalışanlara ruhsat vermemeli diyecek ki kardeşim sen burada bu işi yapamazsın kendine başka bir yer bul. Ama böyle bir uygulama da yoktur. Dolayısıyla iş yapacak esnafta araç kalabalığından dükkânına iş alamıyor. Geliş gidişler engelleniyor. Sanayinin en önemli sıkıntılarından biri de yol, bir yabancı geldiğinin ile sanayiye nereye nasıl gideceğini de bilmiyor. Çünkü yönlendirme levhası yok. Her yer karmakarışık, her iş yeri bir başka blokta. Düzgün bir girişimiz yoktur. Bunların da düzenlenmesi gerekiyor. Esnaf gruplarının bir arada olması lazım. Herkesin kendi yerinde kimseyi rahatsız etmeden çalışması lazım. Ama şu an bizim sanayide böyle bir uygulama yapılması mümkün değil. Usta kendi işyeri sınırları içerisinde işini yapıyorsa caddeye sokağa taşımıyorsa benim diyecek bir şeyim yok, ama sokağa taşıyorsa, caddeye taşıyorsa bu da sıkıntı yaratıyor” şeklinde sıraladı.

ÇIRAK VE KALFA SIKINTIMIZ VAR

Canbay, son 10 yıldır çırak ve kalfa sıkıntısı yaşadıklarını da ifade ederek, yakın gelecekte çekirdekten yetişme usta kalmayacağı endişesini dile getirerek; “Özellikle çırak kalfa bulamıyoruz. Son 10 yıldır bu sıkıntılar yaşıyoruz. Türkiye'de şartlar değişti kimse çalışıp işi öğrenmeye meslek öğrenmeye hevesi yok. Herkes kolayından para kazanmaya bakıyor. Mesleği önem kalmadı. Bu da gelecek için sıkıntı olacak gibi görünüyor. Ailelerden ricamız, çocuklarını tabi ki okula göndersinler. Eğitim şart. Ancak bunun yanında geçmişte olduğu gibi çocuklarının konunda bir altın bilezik olmalı. Yani bir sanat öğrenmeliler. Öğrendikleri sanatın kendilerine ne zaman gerekli olacağı bilinmez ama, iş bulma açısından en azından bir alternatifleri olur” diyerek aileleri çocuklarını sanat öğrenmeleri için teşvik etmeye çağırdı.

A.Vahap Kaygusuz  - Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)