Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-11-2021 16:38   Güncelleme : 18-11-2021 16:38

Araç Fiyatlarında Yüzde 25 Zam Bekleniyor

İkinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar, ekimde bir önceki aya göre yüzde 6 artarken, araç fiyatları yaklaşık yüzde 5,4 yükseldi. Indicata'nın ikinci el online pazar raporuna göre, binek araçların payı yüzde 82, hafif ticari araçların payı yüzde 18 oldu. Geçen yılın ekim ayı ile kıyaslandığında satışlarda yüzde 42, Ocak-Ekim 2020'ye göre ise yüzde 27 azaldı

Araç Fiyatlarında Yüzde 25 Zam Bekleniyor

Araba fiyatları kurdaki artış nedeniyle yükselmeye devam ediyor. Son bir yılda yüzde 40 oranında zamlanan araba fiyatları ile birlikte tüketiciler otomobili yatırım aracı olarak görmeye başlarken, tedarikteki sorunlara rağmen sıfır otomobil almak isteyenler aylarca beklemek zorunda olsa da araba için sıraya giriyor. Sektör temsilcilerinin aktardığına göre, bazı modellerin ikinci el fiyatları, sıfır km’ye göre 10-15 bin TL daha yüksek fiyatla satılıyor. Sadece son iki haftada ikinci el oto fiyatlarının yüzde 10’a yakın yükseldiği belirtilirken, yılsonuna kadar aynı oranda yeni bir zam daha bekleniyor. 2022 Mart ayına kadar ise beklenen zam oranı yüzde 25.

Yeni tip koronavirüs pandemisiyle birlikte tüm dünyada ekonomiler kötüye giderken, doların Türk Lirası karşısında değer kazanması, tedarik ve çip üretimi gibi konularda yaşanan sorunlar otomobil fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Son bir yıl içinde otomobil fiyatları yüzde 40 civarında yükselirken, tüketiciler artık otomobili bir yatırım aracı olarak görüyor. Bu durumda sadece sıfır araba fiyatları değil, 2. el araba fiyatları da yükselmeye devam ediyor.

İkinci el pazarında en çok satışı gerçekleşen ilk 28 markanın 200 modeline ait 1.200 varyantın 15 farklı model yılındaki 39 bin 105 ilanının fiyat değişimleri incelenerek yapılan analize göre, ekimde ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında bir önceki aya göre ortalama yüzde 5,44'lük fiyat artışı gözlendi.

Bu yılın 10 aylık döneminde ortalamada yüzde 13,8'lik fiyat artışı belirlenirken en çok fiyat artışı 17,9 puanla hafif ticari araç grubunda gerçekleşti. Bunu, 15,7 puanla A ve 14,1 puanla B segmentleri izledi.

Araba fiyatları özellikle döviz kuruna paralel olarak yükseliyor. Önceleri ayda bir araba fiyatlarını güncelleyen markalar artık aynı ay içerisinde birden fazla kez otomobil fiyatları güncellemesine gidebiliyor. Örneğin kasım ayında fiyatlar ikinci kez güncellenirken, araba fiyatları yüzde 2 ila 4 arasında artmış oldu.

Sıfır araba fiyatlarının el yakması nedeniyle tüketiciler 2. el araba için harekete geçerken, yüksek talep 2. el otomobil fiyatlarının yükselmesine neden oluyor.

>> Ebubekir Atilla