Teknoloji
Giriş Tarihi : 18-07-2012 10:24   Güncelleme : 18-07-2012 10:24

Apple, Gül’e verdigi sözü tuttu

Apple, Abdullah Gül’ün de Tim Cook ile görüsmesinde dile getirdigi Türkçe klavye sorununu sonunda çözdü. iPhone ve iPad’e Türkçe F ve Q klavye geliyor

Apple, Gül’e verdigi sözü tuttu
  ABD ziyareti sirasinda Mayis ayinda Silikon Vadisi’ni ziyaret ederek Apple merkezinde sirketin CEO’su Tim Cook tarafindan agirlanan Abdullah Gül’ün Türkçe klavye konusundaki sitemi sonuç verdi. Gül, Cook ile görüsmesi sirasinda Apple’in ürünlerinde S,G,Ç,Ü,Ö,I karakterlerini içeren sanal klavye bulunmamasindan yakinmis ve iPhone ve iPad’lerin sanal tus takimlarina bu harflerin de eklenmesi gerektigini söylemisti. 

   Bundan haberdar olmadigini belirten Cook da ziyaretçilerden birinin iPad’ini alip incelediginde Türkçe karakterlerin ancak S,G,C,U,O,I harflerine uzun süre basildiginda ortaya çiktigini görmüs ve bu sorunu çözecekleri sözünü vermisti. Apple’in iOS isletim sistemine ufak bir ekleme yapilarak sorunun ortadan kalkmasi mümkün olabiliyordu. Nitekim Gül’e verilen söz sonrasinda programcilarina gerekli degisikligin yapilmasi talimatini veren Cook, Türk kullanicilari memnun edecek degisikligi hayata geçirdi. 

Eylül’de çikacak

  Apple’in Eylül ayinda resmi tanitimi yapilacak olan yeni isletim sistemi iOS6’nin dün yayinlanan yeni deneme sürümünde (iOS6 Beta 3) hem F hem de Q Türkçe klavye eklendi. iOS6 henüz deneme asamasinda oldugu için simdilik sadece sinirli sayidaki program gelistiriciler tarafindan test ediliyor. Eylül ayinda normal kullanicilarin da kullanimina açilmadan önce en az 8 deneme sürümünün çikmasi bekleniyor. 

KANAK:VATAN