Sağlık
Giriş Tarihi : 25-07-2017 14:04   Güncelleme : 25-07-2017 14:04

Anne Sütüyle Besle Pisikten Koru

Bebeklerde pisik sorunu, özellikle sicak havalarda siklikla ortaya çikarken, anneler farkli önlemler ve kremlerle bu derde çare ariyor. Medical Park Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Yrd. Doç. Dr. Handan Yasar da anne sütü ile beslenen bebeklerde hazir gida ya da inek sütü ile beslenen çocuklara göre pisik sorunun daha az görüldügünü belirterek, önemli bilgiler paylasti

Anne Sütüyle Besle Pisikten Koru

Pisik; tibbi tabiriyle “Bez (diaper) dermatit”, çocuk bezinin temas ettigi bölgede gelisen ve en sik görülen deri hastaligidir. Medical Park Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Yrd. Doç. Dr.  Handan Yasar, bebeklerin %7-35'inde ve genellikle de 8 ila 12. aylarda ortaya çiktigini anlatarak, belirtileri, önlemi ve tedavi yöntemleri hakkinda sunlari dile getirdi;

TEMIZLEME BEZI TAHRISI ARTIRIR

Pisik olusmasindaki en önemli etmen, çocuk bezinin kapatici yapisi dolayisiyla derinin nemli-islak bezlerle uzun süre temasi ve buna bagli asiri nemlenmesidir. Suyla asiri yüklenen derinin üst katmani, koruyucu (bariyer) islevini yitirmekte ve tahris edici etmenlerin etkisine engel olamamaktadir. Idrarda bulunan maddeler, diskida bulunan bazi enzimler, safra tuzlari ve diger maddeler, temizleme bezleri ve agizdan alinip bagirsaklardan atilan ilaçlar bu zemin üzerinde kolayca tahrise neden olabilir.

TALK PUDRA KORUMUYOR

Bebek diskisindaki proteaz ve lipazlarin deri için en önemli tahris ediciler oldugu   gösterilmistir. Bu enzimlere uzun süre ve kapali ortamlarda maruz kalindiginda, deride siddetli kizariklik ve deri bütünlügünde bozulma tespit edilmistir. Pisik, anne  sütü ile beslenen çocuklarda, hazir gida ya da inek sütüyle beslenenlerden daha az görülür. Inek sütüyle beslenen çocuklarda diskida çok sayida üreaz pozitif bakteri bulundugundan, pisik gelisme riski artmaktadir. Diskilama sayisi yükseldikçe pisik görülme orani da artmaktadir, bu nedenle ishal durumlarinda pisik daha sik olur. Bebegin antibiyotik kullanmasi ya da anne sütü ile beslenen bebeklerde annenin antibiyotik kullanmasi durumunda pisik daha sik görülür. Deri bakimi uygun sekilde yapilmadiginda, bebegin derisi  pisik için uygun hale gelir. Bebegin altini sivi sabunlarla temizlemek, çocuk bezini sik degistirmemek, talk pudrasi kullanmak gibi yanlis uygulamalar sonucu  pisik gelismesi kaçinilmazdir.

BEZI SIK DEGISTIR, ILIK SU ILE TEMIZLE…

Pisik tedavisinin en önemli iki amaci; hasarlanmis derinin iyilesmesini hizlandirmak ve tekrarlamalari önlemektir. Idrar ya da diskinin irritasyona yol açmasi için gereken temas süresi tam olarak bilinmemektedir, ancak bezin idrar ya da diskilamadan hemen sonra degistirilmesi riski azaltir. Pisik riskini en aza indirmek için yapmaniz gerekenler ise söyledir;

 

•             Çocuk bezi yenidogan döneminde her saat, bebeklik döneminde ise 3-4 saatte bir degistirilmelidir.

•             10-12 saatlik gece uykusu olan bir bebegin bezi gece boyunca en az bir kez degistirilmelidir.

•             Çocuk bezlerinin deriye sikica yapismasini önlemek için uygun bedende ya da bir beden büyük bez kullanilmalidir. Bu sayede bezin iç kismi ve içeriginin deriye daha az temas etmesi saglanabilir.

•             Bebek mümkünse belli sürelerle bezlenmemeli ve bölge derisinin kurumasi ve havalanmasi saglanmalidir.

•             Bez degistirme sirasinda bölge yalnizca ilik suyla hafifçe temizlenmelidir.

•             Hafif pisik tedavisinde ve önlenmesinde çinko oksit, dimetikon, lanolin, petrolatum gibi topikal bariyer kremler kullanilabilir. Bu ajanlar bez her degistirildiginde kullanilmalidir. Bu sekilde derinin hasarlanmasi ve enfeksiyonu önlenmis olur.

•             Daha ileri evredeki pisiklerde hafif etkili topical steroidler kisa süreli kullanilabilir. Eger pisik bölgesinde bakteriyel veya fungal (mantar) enfeksiyonu varsa bunlara yönelik  topikal tedavi uygulanmalidir.

TEDAVIYI DOKTOR TAVSIYESI ILE YAPIN!

Ülkemizde pisik, genellikle hastalik olarak kabul edilmemekte ve aileler doktora danismaksizin çesitli uygulamalar yapmaktadirlar. Literatürde pisik tedavisi için kina uygulanmasi sonucu hemolitik anemi ve akut böbrek yetmezligi gelistiren bir vaka bildirilmistir. Aileler bu tür uygulamalardan kaçinmasi konusunda uyarilmalidir. Bebeklerin temizlenme sekli ve bezin degistirilme sikligi ögrenilmeli, kullanilan sabunlar, bakim ürünleri temizleme bezleri konusunda bilgi sahibi olunmalidir. Bebegin diskilama biçimi ve sikligi diyetle iliskili olabileceginden, hastanin beslenme aliskanliklari gözden geçirilmelidir. Bu hususlara dikkat edilmeden tedavi edilen hastalarda nüksler kaçinilmazdir.