Malatya
Giriş Tarihi : 18-08-2021 17:37   Güncelleme : 18-08-2021 17:37

Anız Uyarıları Devam Ediyor

​​​​​​​ Pütürge Ziraat Odası Başkanı Kürşat Ayaydın, Arazisini temizlemek isteyen çiftçileri anızları ve kuru otları yakmamaları konusunda uyardı.

Anız Uyarıları Devam Ediyor

Anız ve kuru otları yakmanın toprağa ve ekine büyük ölçüde zarar verdiğine dikkat çeken Başkan Ayaydın, ekolojik dengeyi de olumsuz etkilediğini anımsattı. Anız yakımının toprağın verimliliğini olumsuz yönde etkilediğini hatırlatan Başkan Ayaydın, çiftçileri ekonomik olarak zor duruma düşürdüğünü söyledi.

Ayaydın sözlerine şu şekilde devam etti;” Bize yaşamımız için her şeyi veren toprağa saygılı olmalıyız. Anız yakma doğru bir uygulama değildir. Zaten artık hasat sonrası uygulanan yöntemlerle anızın gübre olarak toprağa karışması sağlanıyor. Çiftçilerimizden ricam lütfen hasat sonrası anız yakmasınlar. Anız yakmak hem toprağın doğal yapısına hem verimliliğine zarar verirken, çevre için de büyük tehlike oluşturmaktadır. Hasat sonrası geriye kalan ürün sapları toprağın verimliğini de olumlu yönde etkilemektedir. Bu yüzden çiftçilere tekrar tekrar çağrım şudur ki toprağı korumak verimliliğini artırmak için anız yakmasınlar. Anız yakan geleceğini yakar, doğayı yakar, ekolojik dengeyi yakar.

Hasat sonrası tarla yüzeyinde kalan bitkisel artıklar toprağı tavında tutmakta ve meyilli arazilerde verimli toprağın su ve rüzgar erozyonuyla kaybolmasına engel olmaktadır. Çünkü anız, yağışların şiddetle toprağa düşmesini engeller, yüzey akış hızını azaltır, yağışın toprağa sızmasını sağlar. Anız yakmak birçok canlının beslenme, barınma ve korunma ortamını yok ediyor.  İşin ekonomik boyutu verilen zararın görünmeyen yönüdür. Çünkü hayvan yemi olarak kullanılmasının yanında birçok yararı olan sapsaman yok edilmektedir. Bu, ülkemiz ekonomisi için büyük bir kayıptır. Verimli hasat alabilmek için doğal kaynakların korunması gerekiyor. Anız yakma, çevreye, biyo çeşitliliğe ve tarımsal üretime zarar veren ilkel bir yöntemdir. Bu nedenlerle topraktaki organik maddenin kaynağını oluşturan bitki artıklarının yakılmadan özel toprak işleme aletleriyle işlenerek, sürdürülebilir toprak verimliliği ve topraklarda sürdürülebilir biyolojik ve fiziksel koşulların oluşturulması esastır. Anız yakmak hem toprağın doğal yapısına hem verimliliğine zarar verirken, çevre için de büyük tehlike oluşturmaktadır. Hasat sonrası geriye kalan ürün sapları toprağın verimliğini de olumlu yönde etkilemektedir. Her nimetin kaynağı topraktır.”

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER