Genel
Giriş Tarihi : 22-03-2021 16:07   Güncelleme : 22-03-2021 16:07

“Andımız, İstiklal Marşımızdır”

Memur-Sen Eski il Başkanı Kerem Yıldırım, son günlerde ortaya atılan andımız tartışmasına son noktayı “Andımız, İstiklal Marşımızdır” diyerek koydu. Büro Memur-Sen Genel Kurulunda söz alan Yıldırım, yeni bir ant aramaya gerek olmadığının altını çizdi

“Andımız, İstiklal Marşımızdır”

Genel kurula misafir konuşmacı olarak katılan eski Başkan Kerem Yıldırım, son günlerde sıkça dile getirilen, konuya “İstiklal Marşı bizim milli andımızdır” diyerek şöyle konuştu. “İstiklal Marşı bizim geleceğimizi, toplumsal sözleşmemizi en güzel bir şekilde özetleyen andımızdır. Niye Ant kelimesini kullanıyorum. Çünkü son günlerde andımız ile ilgili bir tartışma var. Malumunuz 2013 yılında sendikamızın girişimi ile demokratik olmayan, tamamen toplumun bir kısmını ötekileştiren andımız kaldırılmıştı. Yeniden bunun gündeme getirilip, yeniden toplumda sanki bir bölüme yaşanması için kullanılıyor. Onun için İstiklal Marşı'mız varken hiç bir anda gerek yoktur. İstiklal Marşı ve bizim andımızdır ve toplumsal sözleşmemizdir.   Ama herkesin böyle bilmesi gerekiyor.”

YENİ ANAYASA MUTLAKA HAZIRLANMALI

Yeniden Sivil bir Anayasa hazırlanmasının de gerekliliğine işaret eden Yıldırım, bu konudaki görüş ve düşüncelerini de; “Ayrıca Memur-Sen olarak şehirdeki bütün sivil toplum kuruluşları olarak yapmamız gereken çok önemli bir şey var. Reisimizin açıkladığı gibi yeni bir anayasanın altyapı çalışmasına katkıda bulunmak...  Anayasayı değiştirmediğimiz, yeni anayasa yapmadığımız sürece ülkemizdeki aksaklıklar, eksiklikler, asla bitmeyecektir. Malum olduğu üzere bu Anayasa bir darbe anayasasıdır. 2010 yılındaki değişiklik olmuş ise onun kalıntıları devam ediyor. Bundan kurtulmanın tek yolu İnşallah yeni bir anayasa yapılmasıdır. Bu anayasa yapılırken en büyük görev toplumun kılcal damarlarına kadar ulaşan sivil toplum kuruluşlarına düşüyor. Yani bizlere düşüyor. Yani sendikalara düşüyor. Uzaktan durarak eleştirerek bir yere varamayız.  Bu süreçte herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Yeni anayasa İnşallah ülkemizde yapılacak ve Türkiye'de yapılmış olan ilk sivil anayasa olacaktır. Bunun için de hepimizden gayret, gücünüz ölçüsünde katkı bekleniyor. Bunu da Aklımızdan çıkarmamız lazım. Çünkü, Memur Sen çok büyük bir camia. Memur-Sen elini taşın altına koymuştur. Bundan sonra da koymaya İnşallah devam edecektir” şeklinde paylaştı.

A. Vahap Kaygusuz- Ali Nihat Yavuz