Malatya
Giriş Tarihi : 20-10-2014 12:07   Güncelleme : 20-10-2014 12:07

ANATEKS ilk kez stant açti

Malatya’nin tekstil sektöründeki öncü gücü Anadolu Tekstil Fabrikasi AS (ANATEKS), 4’üncü Insan Kaynaklari ve Istihdam Fuari (MATIF)’de ilk kez stant açti, is arayanlara danisman olan ANATEKS Insan Kaynaklari Müdürü Hulusi Turgut, firma hakkinda bilgi verdi.

ANATEKS ilk kez stant açti

Turgut, “Firmamiz Malatya’nin sayili firmalarindandir. 40 yilik bir geçmise sahibiz. Yaklasik 2 bine yakin çalisanimiz var. Hala eleman ihtiyacimiz var. 18-40 yasinda olup da bizimle çalismak isteyenlerle çalismak istiyoruz.  Bu fuara ilk kez katilmis bulunuyoruz. Türkiye Çalisma ve Is Kurumu (IS-KUR) Il Müdürlügüyle sürekli bir diyalog içerisindeyiz. Malatya’da genel bir eleman sikintisi var. Insallah bu fuar sayesinde bu eleman sikintilari bu vesileyle bir nebze gidermis oluruz” dedi.

ANATEKS TARIHÇESI

1930’lu yillarda tekstil sektöründe faaliyet göstermeye baslayan Çalik ailesi, 1970’li yillarda yönetim kurulu baskani Mahmut Çalik, sanayilesmede ilk adimlarini atti.2000’e gelindiginde ANATEKS Grubu, genç, dinamik, müsteri odakli çalisanlari ve son teknolojiye sahip makineleriyle sektörünün lokomotif firmalarindan biri oldu. Yeni yatirimlarla, örgü makine parkurunu genisleten ve kumas boya tesisini devreye alan ANATEKS Grubu 2 bin çalisani ve sürekli yükselen kalite bilinciyle gelecege saglam adimlarla ilerlemektedir.

KALITE SISTEMLERI

Müsteri odakli çalisma anlayisini benimseyen ANATEKS, sahip oldugu 1. sinif düzeyindeki Oeko-Tex Standard belgesi ile insan sagligina ve çevreye verdigi önemi kanitladi. Ürün ve hizmet kalitesinde sürekliligin saglanmasi, müsteri talep ve beklentilerinin dogru anlasilip hizli cevap verilmesi anlayisiyla 2001’den bu yana ISO 9001: 2008 kalite yönetim sistemini uluslararasi belgelendirme kurulusu SGS onayi ile uygulamaktadir. Sistemin gereksinimlerini layikiyla yillardir uygulayan ANATEKS, sürekli iyilesme ve gelismeyi kendisine prensip edindi. Firma, bu dogrultuda süreçlerin dogru olarak izlenmesinde, verilerin takibinde, degerlendirilmesinde ve hizli biçimde karar verilmesinde, çalisanlar ile bilgi paylasimi ve verilecek kararlarda katilim saglanmasinda, tedarikçilerin dogru degerlendirilmesinde ve isbirligi sagladi. ANATEKS, girdi ürün ve hizmet kalitesinin sürekliliginin olusturulmasinda taviz vermeden ISO 9001: 2008 kalite yönetim sistemini uygulamaya ve gelistirmeye devam edecektir.

ÜRÜNLER

Ham Iplik (167.000 Ig 8.500 rotor): Ring Karde :Ne 6/1 - 40/1 Arasi, Ring Penye :Ne 6/1 - 80/1 Arasi, Open End : Ne 6/1 - Ne 30/1 Arasi, Compact,Santuk,core-spun lycra.

Boyali Iplik: 10.000 kg / gün: Pamuk, Polyester, Viskon, Akrilik, Iplik Boyama, Elyaf boyama.

Melanj ve Karisimli Iplik: 40400 Ig 1.500 rotor: Pamuk Polyester, Akrilik, Viskon, Bambu, Keten, Organik Pamuk, Tencell, Yün, Soya Karisimlari, Ring Karde,Penye Melanj ve Open End Melanj(Pamuk Polyester ve %100 Pamuk Melanj).

Örgü Kumas (162 adet makine): 12 Pus-36Pus Yuvarlak Örgü Kumas, Süprem Grubu, Açik En Grubu, Ribana Grubu, Interlock Grubu, Üç Iplik, Havlu.

Örgü Kumas Boya (25.000 kg/gün): Kasarli Kumas - 10ton / Gün, Boyali Kumas - 15ton / Gün.

Bükümlü Iplik (1.760 ig ): Ham iplik büküm, melanj ve karisimli büküm, boyali iplik büküm.

MAHMUT ÇALIK NELER YAPTI?

1932’de Yesilyurtta dünyaya gelen Mahmut Çalik, 1972'li yillarda kurdugu bölgenin ilk ve en büyük sanayi tesisleriyle, tekstil sektörünün gelismesine büyük katkida bulundu. 188 bin metrekare kapali olmak üzere 337 bin metrekarelik alana kurulu ANATEKS grubu350 milyon dolarlik yatirimlariyla 11 üretim isletmesi 2000’in üzerindeki çalisaniyla Türkiye ekonomisinin lokomotif firmalarindan oldu. Sadece sanayide degil sosyal sorumluluk alaninda da destekleri bulununsan Mahmut Çalik, Malatya'da Hasan Çalik Devlet Hastanesi'ni 1993’de yaptirarak saglik bakanligina hediye etti. Yesilyurt Hasan Çalik Hastanesi Saglik Bakanligi’nin hizmet kalite standartlarini en yüksek seviyede saglayarak yilda 150 bin hastaya hizmet veren bir bölge hastanesi konumunda yerini aldi. Dogdugu sehir Malatya’ya 40 bin metre karelik bir egitim kompleksi yaptiran Mahmut Çalik, kazandiklarini dogdugu sehirle paylasti, gönül dolusu alkisi hak etti.

 

 Remzi Çatak