Genel
Giriş Tarihi : 23-01-2018 15:16   Güncelleme : 23-01-2018 15:16

Anadolu Üniversitesi’nden Tezsiz Yüksek Lisans'ta Büyük Kolaylik

Uzaktan egitim-ögretim yoluyla yürütülen Anadolu Üniversitesi Uzaktan Ögretim Tezsiz Yüksek Lisans programlarinda egitim gören ögrenciler, artik sinavlarina bulunduklari illerde girebilecekler

Anadolu Üniversitesi’nden Tezsiz Yüksek Lisans'ta Büyük Kolaylik

Anadolu Üniversitesi Uzaktan Ögretim Tezsiz Yüksek Lisans programlarinin Bahar dönemi kayitlari devam ediyor. Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Egitim Bilimleri Enstitüleri programlarindaki 8 farkli bölümde 50 kisilik kontenjan ile ögrenci alimi gerçeklesirken her bölümde de 5 kisilik yabanci kontenjani bulunuyor. Basvurularda yabanci dil ve ALES puani da aranmazken ögrencilere kayitlar öncesinde müjdeli bir haber geldi. Geçen dönemlerde sinava sadece Eskisehir'de girebilen ögrenciler, bu dönemle birlikte sinavlara kayitli olduklari illerde girecekler. Konuyla ilgili IHA’ya açiklamalarda bulunan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündogan, Yüksek Lisans programlarinin Bahar dönemi basvurularinin 22 Ocak tarihine kadar devam ettigini hatirlatti. 8 farkli bölümde 5’i yabanci olmak üzere 50 kontenjan oldugunu dile getiren Rektör Gündogan, yenilikle birlikte ögrencilere büyük kolaylik saglandigini ifade etti. Rektör Gündogan, “Lisans programlarindan mezun olan ögrenciler, ögrenimlerine Anadolu Üniversitesi Uzaktan Ögretim Tezsiz Yüksek Lisans programlariyla devam edebiliyorlar. Bu yil ilk defa uyguladigimiz yöntemle gözetimli final sinavlarimizi Türkiye’nin degisik illerinde toplam 30 farkli büromuzda gerçeklestirdik. Bu gerçekten ögrenciler için çok önemli bir avantaj. Çünkü ögrenci, sinav gözetimli oldugu için yasadigi yerden üniversitenin bulundugu sehre gelmek zorunda kaliyordu. Örnegin daha önce Kars’taki ya da Edirne’deki bir ögrencimiz sinav için Eskisehir’e geliyordu. Dolayisiyla Anadolu Üniversitesi, Türkiye’de yine bir ilke imza atti. 81 ilde bürosunun olmasinin avantajini kullanarak bunu ögrencilerin lehine çevirdi. Ögrencilerimize bu dönemki ilk uygulamayla 30 farkli büromuzda gözetimli sinavi gerçeklestirdik. Önümüzdeki dönemde var olan 8 programimizi Insallah artiracagiz. Daha fazla yüksek lisans programi açacagiz” dedi.

"YÜKSEK LISANS PROGRAMINI ÖGRENCININ AYAGINA GÖTÜRMÜS OLDUK"

Ögrencilerin talebine göre sinavin yapilacagi illerin sayisinda artis olabileceginin de altini çizen Rektör Naci Gündogan, “Bir de ögrenci yogunluguna göre bu illerin sayisi artabilir. Yani sinavi, daha farkli illerde de ögrencimiz olursa 81 ilde de yapabiliriz. Ayni sekilde yurt disindaki ögrencilerimize de yurt disi bürolarimizda sinav yapacagiz. Örnegin Azerbeycan’daki ögrencimiz final sinavina Bakü’deki büromuzda girecek. Bati Avrupa’daki ögrencimiz, Almanya - Köln’deki büromuzda girecek. Balkanlar’daki ögrencimiz de Kosova, Makedonya, Arnavutluk ve Bulgaristan’daki bürolarimizda girecekler. Aslinda su oldu; yüksek lisans programini ögrencinin ayagina götürmüs olduk. Hangi sehirde yasiyorsa, bulundugu yerdeki büromuzdan kaydini yaptiracak. Ögrenci yogunlugumuza göre belirledigimiz illerde islemlerini yapacak. Zaten Eskisehir’de yapiliyordu, yapilmaya devam edecek. Bu yönüyle ben Anadolu Üniversitesi Tezsiz Yüksek Lisans Programina basvuran ögrenciler için bunun çok önemli bir avantaj oldugunu düsünüyorum. Üniversitelerin uzaktan egitim programlarinda ögrenci, üniversitesinin oldugu sehre gitmek zorunda kaliyordu. Ama biz ilk defa ögrencinin bulundugu sehirde sinav yapacagiz. Hatta yurt disindaki ögrencilerimiz de gözetimli sinavlarini bulunduklari yerlerde gerçeklestirecek. Ögrenciler için çok büyük bir kolaylik. Ögrenci yol masrafi, konaklama masrafi yapmayacak. Masraflarin ötesinde bir de mesaisini harcamayacak. Özellikle hafta sonunda oluyor bu sinavlar. Yani hafta sonu günlerini bulundugu sehirde geçirecek, gidecek ve Açikögretim bürosunda sinavina girecek. Ögrencilerimiz bununla ilgili genis bilgiyi internet sitemizdeki ‘sikça sorulan sorular’ kisminda da takip edebilirler. Insallah önümüzdeki yillarda su anki 8 programdan çok daha fazla programda tezsiz yüksek lisans hizmeti verecegiz” ifadelerini kullandi.