Malatya
Giriş Tarihi : 25-10-2021 12:15   Güncelleme : 25-10-2021 12:15

Ambulans Helikopter Hizmeti Durduruldu

Sağlık Bakanlığı ile Gökçen Havacılık arasında imzalanan 19 helikopterlik anlaşma mahkeme kararıyla tasfiye edildi. Gökçen Havacılık'ın tasfiye edilmesi ile oluşan fesihten Malatya’nın da içerisinde bulunduğu 5 şehir etkilenecek.

Ambulans Helikopter Hizmeti Durduruldu

Sağlık Bakanlığı'nın 19 ambulans helikopterini kapsayan sözleşmesi Cuma günü itibarıyla feshedildi. Söz konusu fesih nedeniyle bazı bölgelerde ambulans helikopter hizmeti verilemeyecek. Bu kapsamda 3 yıldır süren anlaşma, 9 Eylül'de Ankara 7. İdare Mahkemesi'nin kararıyla feshedildi. Söz konusu kararın bugünden itibaren geçerli olduğu ve 5 bölgede ambulans helikopter hizmetinin verilemeyeceği öğrenildi. Taraflar arasında yapılan görüşmelerde 12 bölgede ihale sonuna kadar hizmet verilmeye devam edileceği kaydedildi.

Ambulans helikopterin hizmet veremeyeceği bölgeler şöyle: Afyon, Bursa, Çanakkale, Malatya ve Sivas

Öte yandan ihalenin iptaliyle birlikte Sağlık Bakanlığı'nın yeniden ihale sürecine başladığı ve 1 ay içinde yeni bir ihalem yapılmasının planlandığı belirtildi. Ancak ihale sürecinin bundan çok daha uzun sürebileceği ifade ediliyor.

Sağlık Bakanlığı, 2013'te Gökçen Havacılık ile 17 helikopterlik bir ambulans helikopteri sözleşmesi imzalamış ve 2018'te de sözleşme yenilenerek helikopter sayısı 19'e çıkarılmıştı.

>> Ebubekir Atilla