Malatya
Giriş Tarihi : 26-03-2018 19:27   Güncelleme : 26-03-2018 19:27

Altinini Getir Hem Sen Kazan Hem Ekonomi Kazansin

T.C. Basbakanlik Hazine Müstesarliginca 2.’si düzenlenen Altin Tahvili ve Altina Dayali Kira Sertifikasi talep toplama islemlerine Ziraat Bankasi aracilik edecek. Konuyla ilgili basin açiklamasini yapan Elazig Bölge Yöneticisi Oktay Karademir, vatandaslarin altinlarini getirmeleri halinde, “kendi ellerinde atil vaziyette duran, ekonomiye hiçbir deger katmamis altinlari ekonomiye katarak, hem ülke ekonomisine katki saglayacaklar hem de bu katkilari nedeniyle daha evvel hiçbir gelir getirmedikleri bu degerleri kendilerine de faiz getirisi ya da kira getirisi seklinde yansimis olacak” dedi

Altinini Getir Hem Sen Kazan Hem Ekonomi Kazansin

M. ALI GÜNAYDIN

T.C. Basbakanlik Hazine Müstesarliginca 2.’si düzenlenen Altin Tahvili ve Altina Dayali Kira Sertifikasi talep toplama islemlerini Ziraat Bankasi aracilik edecek. Konuyla ilgili basin açiklamasi Malatya Ziraat Subesinde Elazig Bölge Yöneticisi Oktay Karademir tarafindan yapildi.

Altin Tahvili ve Altina Dayali Kira Sertifikasi talep toplama sürecinin ikincisini baslattiklarini ifade eden Elazig Bölge Yöneticisi Oktay Karademir, “Halkin teveccühü ile karsilanmasi sebebiyle ikincisi düzenlenen Altin Tahvili ve Altina Dayali Kira Sertifikasi Ürünleri Müstesarligimizin yeniden tek elden Ziraat Bankasi olmak üzere ihraci bugün itibari ile saglanacak. Neydi bu ürünlerimiz; altin tahvili, faiz geliri elde etmek isteyen müsterilere verilir. Altina Dayali Kira Sertifikasi ise faiz istemeyen, en anlasilabilir tabiriyle faiz talep etmeyen halka hitap edecek olan müsterilerimize paylari dâhilinde kira geliri elde edilecek sekilde sunulan bir üründür. Bunlar müsterilerimiz ve vatandaslarimizin ellerindeki altinlari ki biz bunlara teknik altinda hurda altin olarak tabir ediyoruz. Bu müsterilerimiz ve vatandaslarimizin ellerindeki altinlari ki biz bunlara teknik altinda hurda altin olarak tabir ediyoruz. Bize getirmeleri halinde buradaki eksperimizin bunlari tespit edip almasi ile birlikte sürecin baslayacagi bir ihraç basliyor. Bu islemde Pazartesi ve Cuma arasi müsterilerimiz altinlarini bize getiriyorlar. Eksperlerimiz burada onlarin degerlerine binaen aliyor, almis oldugu altinlar için vadesiz altin mevduat hesaplari açiliyor ve adet olarak geçecek altinlarla ile gram olarak degerlendirilecek altinlar burada tespit edildikten sonra müsterilerimiz adina açilan hesaplara yansitiliyor. Müteakip Çarsamba günü de talepte bulunan müsterilerimizin hesaplarina tahvil seklinde geçerek süreç baslamis oluyor” diye konustu.

ALTINLARIN ÜLKE EKONOMISINE KATKISI

Bankaya getirilen altinlarla ülke ekonomisine katki saglanacagini vurgulayan Elazig Bölge Yöneticisi Karademir sunlari ifade etti, “Altinlari vatandaslarimiz neden getirsinler denildiginde; bunlarin da zaten teveccüh gösterilen bir ortam oldugu için insanlarimiza çok yabanci olmayacaktir. Çalinma, kaybolma risklerine, saklama maliyetlerine katlanmadan devlet eliyle ve devlet güvencesiyle saklama hakkina sahip olacaklar. Ama her seyden önemlisi kendi ellerinde atil vaziyette duran, ekonomiye hiçbir deger katmamis altinlari ekonomiye katarak, hem ülke ekonomisine katki saglayacaklar hem bu katkilari nedeniyle daha evvel hiçbir gelir getirmedikleri bu degerleri kendilerine de faiz getirisi ya da kira getirisi seklinde yansimis olacak. Bir diger kazançli nokta ise bunlardan devlet ekonomiye katkida bulunsun diye kendine ait olan hiçbir vergiyi tahakkuk ettirmeyecek. Dolayisiyla hiçbir vergi, komisyon alinmayacak. Bu konuda hem halkimizin teveccühüne hem devlet mazhar olacak hem de el birligi ile ülke ekonomisine katkida bulunmus olacagiz.”

“ALTINLAR NASIL DEGERLENDIRILECEK?”

Altinlarin getirilmesi ve sonraki süreci degerlendiren Karademir, “Genis bir yelpaze oldugu için kapsadigi seyler de aslinda çok yüksek. Faiz getirisi almak isteyen müsterilerimiz bundan 6 ayda 1,20 oraninda 1 getiri elde edecekler. Yillik 2.40’a ulasacak getiri tamamen gelir vergisinde aylik oldugu için hiçbir kesintiye de tabi olmayacak. Hangi altini alacagiz sorusu sik soruluyor. Önemli olan bize getirilecek altinin üzerinde her hangi bir degerli veya degersiz tas olmamasi. Yani bu altinlar bize getirildikten sonra darphaneye götürülüp külçe altina çevrilecegi için üzerinde altin disinda herhangi bir degeri düsürecek bir sey olmasi istenilmiyor. Altinlar degerlendiginde müsterilerin bir kaybi olacak mi? Bu da bizim en çok karsilastigimiz sorulardan biri, bir kayip olmayacak, saf altin olarak degerlendirilecek ve müsterilerin hesaplarina direk altin olarak geçecek. Altinlarin kabulüne iliskin her türlü bilgilendirmeyi subelerde görevli eksperlerimiz ve onun disindaki altinlarin degerlendirilmesi, tahvillerin veya kira sertifikalarinin nasil oldugu ile ilgili bilgilendirmeleri bankalarimizda görevli personellerimiz yapacaklardir. Getirilin bu altinlarda alt veya üst limit yok. Her hangi bir sinira tabi degil. Ayni müsteri birden fazla hesap açip bunu talep edebilir. Bir müsteri, baska bir müsteriye devir de yapabilir. Erken bozdurmak ihtiyaci olan müsterilerimiz olabilir. Bir müsterimiz kuyumcuya gidip nasil altinini bozduruyorsa, bankada da yapi ayni öyle. Ilk üç aylik süre zarfinda yüzde 1,5 iskontoya tabi olacak, o da hazine yapmis oldugu masraflara denk gelebilsin diye. Onun disinda herhangi bir masraf, komisyon ya da müsteriye yansimis bir bedel olmayacak. Tam aksine bu 3 ayin disinda bozdurulmak istendiginde o gün ki degeri ne ise ona istinaden bozulacagi için müsterilerimizin faydasina olacaktir” seklinde konustu.

Vade sonunda müsterilerimiz hiç altinlarini bozdurmadilar, ihtiyaçlari olmadi, altinlarini ne sekilde alacaklar sorusuna cevap veren Karademir, “bunu 4 sekilde alabilecekler. Birincisi müsterilerimizin vadesiz altin, mevduat hesaplarina gram altin olarak geçecek. Ikincisi ben bunu altin olarak almak istiyorum diyen müsterilerimizin kendilerine ait paylar oraninda külçe altin ya da ziynet altin seklinde alabilecekler. Üçüncü seçenek olarak yeniden bir tahvil olarak ortaya çikacak olursa, bu tahvil seklinde devam etme sanslari olacak. Dördüncü seçenek olarak da diger üç seçenegi ayni anda tekrar kullanabilecekler. Biz altin olarak almak istiyoruz diyen müsterilerimiz varsa, itfa yani vade tarihinden önce mutlaka bize haber vermeleri lazim” dedi.