Ekonomi
Giriş Tarihi : 20-06-2013 13:46   Güncelleme : 20-06-2013 13:46

Altin iki buçuk yil sonra dibi gördü

Türk Lirasi, Fed'in yil bitmeden tahvil alimlarini azaltabilecegini açiklamasi ardindan sert deger kaybetti. Merkez Bankasi, bugünü istisnai gün olarak belirledi.

Altin iki buçuk yil sonra dibi gördü

ABD Merkez Bankasi (Fed) Baskani Ben Bernanke, ABD ekonomisindeki büyümenin, bankanin tahvil alimlarinin hizini bu yil düsürülebilmesine izin verecek kadar güçlü oldugunu söylemesi ardindan TL güne sert deger kaybi ile basladi.

Dün aksam saatlerinde 1,8825/1,8828 seviyesinde islem gören dolar/TL bu sabah 1,9150 TL'ye kadar yükseldi.

Gün içerisinde yükselisine devam eden dolar, 1,92 liraya yükseldi. Dolar böylelikle Aralik 2011'den bu yana en yüksek seviyeye ulasti.

ISTISNAI GÜN

TL'nin tarihi rekor seviyelerine yaklasmasinin ardindan Merkez Bankasi bugünü 'istisnai gün' olarak belirledi.

Bir bankanin döviz masasi islemcisi, "Fed'in tahvil alimlarini azaltabilecegini açiklamasi sonrasi gelismekte olan ülke para birimlerinde sert kayiplar var. TL de ayni sekilde bu para birimlerini takip ediyor" dedi.

Her iki seviye de TL için tarihi rekorlara oldukça yakin. Dolar/TL'de tarihi rekor 1,9215 ile TCMB'nin dogrudan döviz satimi ile piyasaya müdahale ettigi 2011 yilinin son islem günüydü. Sepet bazinda TL ise tarihi rekor 2,2274 ile Ekim 2011'de görülmüstü.

Baska bir bankaci ise bugün zorunlu karsilik döneminin son günü olmasi sebebiyle TCMB'nin istisnai gün ilan etmesinin bankalararasi repo piyasasinda faizlerde normal günlere göre çok daha sert hareketlere neden olabilecegini söyledi.

DOLAR ULUSLARARASI PIYASADA DA YÜKSELDI

Fed'in ekonominin beklendigi sekilde toparlanmayi sürdürmesi halinde tahvil alimlarini bu yil azaltmaya baslayacagini belirtmesinin ardindan dolarin, para birimleri sepeti karsisindaki performansini gösteren dolar endeksi yüzde 1 yükselerek 81,414 oldu.

Dolar karsisinda daha önce gördügü dört ayin en yüksek seviyesinden gerileyen Euro ise 1,3282 seviyesinde islem gördü.